Arhiva
IDS bi ove godine mogao osvojiti manji broj vijećničkih mandata zbog 10 nezavisnih lista. Brojne nezavisne liste pokazuju nepovjerenje građana u politiku, poglavito vladajuću, a rezultati će, u jednu ruku, biti i test pred nadolazeće lokalne izbore. U IDS-u su toga itekako svjesni
Za točno sedam dana, 16. veljače, održat će se izbori za vijeća 16 mjesnih odbora (MO) Grada Pule. Naoko se čine beznačajnima, no to dakako nije istina. Kao i svaki izborni proces, tako i ovaj najniže lokalne razine, gdje se takoreći biraju tek predstavnici pojedinih kvartova, vrhunac su demokratičnosti unutar neke sredine. Mjesni odbori, istina, nemaju bogzna kakve ovlasti, no mještani najbolje poznaju probleme gradskih četvrti koje predstavljaju i stoga, iako bez iole značajnog budžeta i izvršne vlasti u rukama, itekako mogu konstantno i ustrajno ukazivati gradskoj upravi na potrebe stanovništva, boriti se za njihovo ostvarenje i time značajno podignuti kvalitetu života pojedinog područja grada.
Deset nezavisnih lista
Takav je angažman, čini se, dosad izostao. Ili barem tako procjenjuju građani pojedinih mjesnih odbora. Naime, sudeći po broju oformljenih nezavisnih lista, mještani pojedinih dijelova grada nisu zadovoljni načinom na koji su se dosadašnji predstavnici MO-a zalagali za njihove interese u posljednje četiri godine. Na ove izbore, ukratko, izlazi čak deset nezavisnih lista: Sveti Polikarp - Sisplac Arena, Monte Zaro, Nova Veruda, Monvidal, Stari Grad, Stoja, Štinjan, Veli Vrh i Veruda. Usporedbe radi, na prošlim izborima za MO, 2016. godine, bilo ih je tek sedam.
Iako je IDS dosad uglavnom s lakoćom osvajao većinu pulskih mjesnih odbora, ove će godine u koaliciji s Istarskom strankom umirovljenika, GLAS-om i Zelenima morati malo jače zasukati rukave. Osim nezavisnih, ove godine im u svim MO prijeti i zajednička lista SDP-a, HSU-a, SDSS-a, HSLS-a i Istarskih laburista. U potpunosti je međutim podbacio HDZ, koji je kandidacijske liste predao samo za sedam MO-a, što ponajviše govori o lošem radu gradske organizacije te stranke, a ponajprije predsjednice Marije Slišković, koja je u usporedbi s predsjednicom gradske organizacije SDP-a Sanjom Radolović u potpunosti nevidljiva.
Ovlasti i nadležnosti
Važno je napomenuti da vijeće MO, piše tako na mrežnim stranicama Grada Pule, može Gradskom vijeću predlagati „rješenja od interesa za svoje područje u postupcima izrade i donošenja prostornih i drugih planskih dokumenata Grada te ostala pitanja od utjecaja na život i rad područja odbora, mjere za razvoj komunalne infrastrukture i uređenje naselja“. Također donosi plan malih komunalnih akcija - „gradnja, uređivanje i održavanje manjih objekata komunalne infrastrukture i manjih javnih objekata kojima se poboljšava komunalni standard građana na području mjesnog odbora, a koji nisu obuhvaćeni drugim programom (manji dijelovi mjesne mreže za priključak na vodovod, kanalizaciju, električnu energiju, zelene površine, parkovi i dječja igrališta, nerazvrstane ceste, nogostupi i javni objekti)“. Predstavnici mjesnih odbora imaju, recimo to tako, poprilično zavezane ruke pri donošenju odluka, ali itekako odriješite za stvaranje pritiska prema gradskoj vlasti, uključivanje građana u predlaganje ideja, donošenja odluka MO i unaprjeđenje dvosmjerne komunikacije između mještana i Foruma koji im kreira svakodnevicu.
Građani su, dakle, osvijestili da MO nisu odgovorni i zaduženi samo za podjelu sadnica i kupnju ćevapa pri organizaciji pučkih fešti jednom godišnje, ali i zaključili da IDS-ovi predstavnici nisu i neće raditi pritisak na gradske oce u onoj mjeri koliko od njih očekuju. Tako se nezavisna lista za mjesne jedinice s najviše registriranih birača, Sv. Polikarp-Sisplac, pod motom „ MO Sv. Polikarp – Sisplac mora prestati biti zadnja rupa na svirali među svim mjesnim odborima“ namjerava uhvatiti ukoštac s mnogobrojnim problemima koji očito tište tamošnje stanovništvo. Osim postavljanja rasvjete, trotoara i kružnog toka, najviše ih mori pročistač fekalnih voda, koji bi se u nekom trenutku trebao graditi tamošnjem stanovništvu pod prozorom. Na Sisplacu jake snage šalje i SDP. Nositelj liste je Lovro Sangaleti, pulskoj javnosti poznat kao ratni dragovoljac Domovinskog rata, ujedno i tajnik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Pule, a na listi ga slijedi gradska vijećnica Alka Starac.