AKCIJA POLICIJSKE UPRAVE ISTARSKE

Gotovo svi zaustavljeni vozači u prekršaju: VISE NA MOBITELU I NE VEŽU SE, A TELEFONIRANJE U VOŽNJI JE KAO DA IMAŠ PROMIL ALKOHOLA!

| Autor: Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ
PU ISTARSKA

PU ISTARSKA


Od 32 zaustavljena vozača, u prekršaju je bilo njih 30. Među njima je 22 razgovaralo putem mobitela. Taj je uređaj najopasniji distraktor jer odvlači pažnju sa svih sposobnosti i osobina potrebnih za uspješnu vožnju. U vožnji ga koristi čak 91 posto osoba, pokazalo je istraživanje provedeno u svim županijama

 

Policija je prošlog tjedna u akciji kontrole upotrebe mobitela i sigurnosnog pojasa u vožnji, od 32 zaustavljena vozila, utvrdila čak 30 prekršaja! Ispada da su gotovo svi vozači kršili propise.

U akciji provedenoj od 10 do 14 sati službenici Policijske uprave istarske utvrdili su čak 22 prekršaja nepropisne uporabe mobitela. Puljani vole pričati svugdje i uvijek, pa i u automobilu, međutim, obveze vezivanja pojasom uglavnom se pridržavaju jer je nevezano bilo svega - sedam vozača. Iako nije tragala za takvima, policija je već u jutarnjim satima uspjela zaustaviti jednog vozača koji je bio pod utjecajem alkohola.

Mobitel nije tako bezopasna stvar kao što se čini i pitanje je mora li se baš uvijek i svugdje odgovoriti na poziv ili ga započeti.

U policiji upozoravaju da je mobilni uređaj najopasniji distraktor jer odvlači pažnju sa svih sposobnosti i osobina potrebnih za uspješnu vožnju. U vožnji ga koristi čak 91 posto osoba, pokazalo je istraživanje koje je provedeno u svim županijama, navode u PU istarskoj.

- Mobitel vozači najčešće koriste za razgovor, potom za navigaciju, a na trećem mjestu su SMS poruke. Istraživanja o stupnju ometanja za vrijeme korištenja mobitela u vožnji dokazuju da je vjerojatnost nesreće povećana četiri do devet puta. Smanjena pažnja vozača s mobitelom dovodi se u razinu smanjene pažnje vozača koji ima jedan promil alkohola u krvi, navode u policiji.

 Je li, međutim, dozvoljena handsfree upotreba mobitela u vožnji?

- Korištenje handsfree uređaja nije nezakonito, ali svejedno savjetujemo vozače da ih ipak ne koriste. Ukoliko imaju potrebu za korištenjem mobilnog uređaja neka zaustave vozilo izvan kolnika i obave razgovor ili pošalju SMS poruku. Vozač za vrijeme vožnje ne smije upotrebljavati mobitel niti druge uređaje na način koji bi umanjio mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja vozilom, što je regulirano člankom 196. stavkom 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (ZSPC). Mobitel se može koristiti za vrijeme vožnje ako se upotrebljava naprava koja omogućava njegovo korištenje bez upotrebe ruke (čl.196. st. 4. ZSPC), decidirani su u PU istarskoj.

Kazne za ovaj prekršaj nije mala: iznosi tisuću kuna, a ako sa plati odmah ili u roku od tri dana, pola mu se prašta. Zakon kaže da će se kazniti ne samo onaj tko koristi nepropisno mobitel, nego i "druge uređaje na način koji bi umanjio mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja vozilom." Ne piše o kojim je to drugim uređajima riječ, pa pretpostavljamo da bi to mogao biti radio ili stick s muzikom oko kojeg se prtlja u vožnji. Za ovaj prekršaj nisu propisani negativni prekršajni bodovi.

Sigurnosni pojasevi jedan su od elemenata pasivne zaštite vozača i putnika u motornim vozilima, namijenjeni zaštiti osoba prilikom sudara i iznenadnog zaustavljanja vozila. Korištenje pojasa zakonska je obaveza svih vozača, putnika na prednjem, kao i onih na stražnjim sjedalima. Iz policije, međutim, napominju da se ne moraju vezati osobe koje imaju uvjerenje da zbog zdravstvenih razloga ne mogu koristiti pojas. I u slučaju ovog prekršaja predviđena je kazna od tisuću kuna. Naravno, s popustom od 50 posto ako se plati odmah ili u roku od tri dana. Ni tu nema negativnih bodova.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter