(N. LAZAREVIĆ/ARHIVA)
Umag od 2009. redovito osigurava svim učenicima osnovnih škola besplatne udžbenike. Ove će školske godine u Umagu sufinancirati nabavu udžbenika iz svih obveznih predmeta, kao i kupovinu udžbenika za učenike s posebnim obrazovnim potrebama. Također, Umag financira i nabavu mapa za likovni odgoj za sve učenike
Početak nove školske godine i kupnja novih udžbenika i ostalog školskog pribora za mnoge roditelje znači dodatni udar na novčanike. Znamo li da cijene knjiga za prvi razred osnovne škole, uključujući radne bilježnice, školsku torbu, pernice i ostali pribor, lako mogu premašiti iznos od tisuću kuna, mnoge obitelji će odahnuti ako im u pomoć uskoče njihove jedinice lokalne samouprave. Istražili smo koji gradovi u Istri najviše izdvajaju za udžbenike.
Sudeći po odgovorima koje smo dobili iz osam od 10 istarskih gradova, moglo bi se reći da većina već duže vrijeme ima praksu pomagati. Neki izdvajaju više, neki manje, a neki će uskočiti samo socijalno ugroženim obiteljima. Svijetli primjer je Umag koji je ove godine za sufinanciranje novih obveznih udžbenika osigurao pola milijuna kuna.
Umag od 2009. redovito osigurava svim učenicima osnovnih škola besplatne udžbenike. Ove će školske godine u Umagu sufinancirati nabavu udžbenika iz svih obveznih predmeta, kao i kupovinu udžbenika za učenike s posebnim obrazovnim potrebama. Također, Umag financira i nabavu mapa za likovni odgoj za sve učenike (njih 1.023), a u suradnji s Centrom za socijalnu skrb, sufinancira i nabavku radnih bilježnica i školskog pribora za učenike koji potječu iz obitelji slabijeg socijalnog i ekonomskog statusa.
Slično je u Novigradu, koji će besplatne udžbenike također osigurati svim učenicima osnovnih škola. Za učenike od drugog do osmog razreda financirat će se udžbenici obaveznog dijela školskog programa, a za učenike prvih razreda komplet svih potrebnih knjiga (radnih bilježnica, mapa), a isti se komplet osigurava i korisnicima potpora i pomoći iz socijalnog programa Grada i Centra za socijalnu skrb, kao i djeci s posebnim obrazovnim potrebama. Dok su lani za to potrošili 44.700 kuna, ove su godine za nabavku svih udžbenika predvidjeli oko 175.000 kuna. (PIŠE Danijela BAŠIĆ-PALKOVIĆ)