SROZALI IM SE PRIHODI

FINANCIJSKA AGENCIJA ODUSTALA OD OTVARANJA SVOJE DRUGE POSLOVNICE U PULI: Veruda ipak ostala bez Fine

| Autor: Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ
(Snimila: Duška Palibrk)

(Snimila: Duška Palibrk)


Prošlo je dva mjeseca otkako je Konzum uselio u prizemlje robne kuće na Verudi, na katu je već dulje vrijeme casino, radi i ribarnica, a jedini prostor koji je ostao prazan nalazi se također u prizemlju, pored marketa. Ondje se godinama nalazila poslovnica Istarske kreditne banke iz Umaga koja je iselila nakon što je robnu kuću kupio Sergio Banović koji u Puli posjeduje mnoge atraktivne nekretnine, uz ostalo i staru robnu kuću na Portarati.

U taj se prostor trebala smjestiti Financijska agencija koja je, kako jučer saznajemo od Banovića, definitivno odustala.

Prostor za trgovinu

- Fina je u teškoj krizi, čitao sam da otpušta 300 radnika, raskinuo sam ugovor s njima i tražim kandidate koji bi uselili, firmu koja se bavi trgovinom, veli Banović.

S obzirom da je Konzum svojedobno bio zainteresiran za taj prostor, pitamo ga hoće li se oni, nakon odustajanja Fine, proširiti i na taj dio robne kuće.

- Konzum je bio zainteresiran, ali sam prostor namijenio Fini, čija bi poslovnica dobro došla na Verudi jer ljudi, pogotovo stariji, plaćaju ondje račune zato što imaju najmanju naknadu. Međutim, oni su zbog svoje reorganizacije posla totalno sve promijenili, čak otpuštaju radnike, kaže Banović.

Konzum, prema njegovim riječima, više nije zainteresiran.

- Tek su uredili svoj prostor. To su projekti, dozvole. Možda bi se proširili u neko dogledno vrijeme, ali ne sada. Da sam im rekao ranije, uzeli bi prostor, ali već je bilo otvorenje marketa i nisu mogli prebaciti instalacije koje su u podu, a pločice su već bile postavljene. U tom trenutku se nisu mogli preorijentirati, kaže Banović te dodaje da postoje zainteresirane tvrtke, ali još nije odlučio kome će iznajmiti taj poslovni prostor.

Prema pisanju medija, Financijska agencija u okviru procesa digitalizacije kreće u restrukturiranje poslovanja, što obuhvaća i smanjenje broja zaposlenih, a neslužbeno se spominje da bi iz Agencije kao tehnološki višak uz otpremnine moglo otići između 300 i 400 ljudi.

Srozali se prihodi

Fina je prošlu godinu, prema izvješću koje je poslala Saboru, završila sa 17 posto manje prihoda: ukupni prihodi u 2020. iznosili su 778,2 milijuna, a ukupni rashodi 775,7 milijuna kuna, pa je neto dobit na kraju godine bila 10,5 milijuna kuna i čak je 87 posto manja u odnosu na prethodnu godinu. Ukupni prihodi srozali su se zbog smanjenja prihoda od poslova provedbe ovrha. U travnju 2020. Vlada je, naime, uvela moratorij na ovrhe građana zbog izvanredne situacije s covid-krizom, što je potrajalo sve do 18. listopada prošle godine, pa je to utjecalo na poslovanje Fine, prenose mediji. Osim toga, smanjene su i cijene prisilne naplate, kao i prihod od poslova platnog prometa i usluga za građane i poduzetništvo s obzirom na to da su i tvrtke i građani više koristili e-usluge u epidemiji.

S druge strane, čak 51 posto prihoda Fine odlazi na troškove osoblja: lani je na plaće i ostale dodatke 2.853 radnika koji rade u 175 poslovnica uloženo 393,7 milijuna kuna. Samo troškovi uprave iznosili su 6,4 milijuna kuna.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter