VELIKI USPJEH PULSKIH ZNANSTVENIKA

Fakultet informatike započinje suradnju sa svjetski poznatim znanstvenikom Miroslavom Radmanom: SVAKI STUDENT DOBIT ĆE PRIMJERAK ROBOTSKE RUKE!

| Autor: Doria MOHOROVIĆ
Znanstvenik i osnivač MEDiLS-a Miroslav Radman (CROPIX)

Znanstvenik i osnivač MEDiLS-a Miroslav Radman (CROPIX)


- U drugom djelu projekta "3D and Virtual Reality Technologies for VET" napravit ćemo robotsku ruku za studente koji upisuju izborni kolegij robotike na Fakultetu u informatike u Puli. Na taj način direktno ćemo doprinijeti podizanju kvalitete našeg nastavnog procesa. Robotska ruka proizvodit će se u Puli, a bit će važan doprinos za znanstveni kadar, kazao je Sven Maričić, izvanredni profesor Tehničkog fakulteta u Puli na sastanku znanstvenika sa Sveučilišta u Puli i Mediteranskog instituta za istraživanje života (MediLS).

Sven Maričić je izvanredni profesor Tehničkog fakulteta u Puli i znanstvenik koji je svoj doktorski rad posvetio 3D tisku, a 2017. godine primio je i državnu nagradu za znanost. Uz spomenutog Maričića i Maura Štifanića, profesora Fakulteta prirodnih znanosti u Puli, sastanku su prisustvovali i suradnici s Mediteranskog instituta za istraživanje života- ravnateljica Jelena Ružić i znanstvena koordinatorica Branka Bernard. Putem Zooma, uz budućeg sveučilišnog rektora Marinka Škare i rektora Alfia Barbierija, priključio se i akademik Miroslav Radman, osnivač Mediteranskog instituta za istraživanje života u Splitu. Podsjetimo, riječ je o jednom od najcjenjenijih hrvatskih znanstvenika koji je nedavno izjavio kako nema beneficija od rigoroznih epidemioloških mjera vezanih za covid 19.

Na sastanku MediLS-a i Sveučilišta u Puli dogovoren je nastavak rada na projektu koji je financiran sredstvima Erasmus+ programa. Projekt trenutno prelazi u drugu fazu u kojoj će se dovršit robotska ruka. Na projektu uz nositelja projekta Svena Maričića, sudjeluju i   docent Nikola Tanković, sunositelj projekta i asistent Ivan Veljović.

Na sastanku se mnogo razgovaralo i o budućim suradnjama poznatog Instituta i Sveučilišta u Puli.

- Intencija je nastaviti razgovore i daljnju suradnju sa Sveučilištem u Puli. Za sada sudjelujemo u provedbi edukativnih projekata, a u toj suradnji ključna će biti uloga profesora Miroslava Radmana i znanstvenika sa Sveučilišta u Puli. U skorije vrijeme nadam se da ćemo organizirat druženje znanstvenog kadra kako bi razvili zajedničke znanstvene ideje, kazala je ravnateljica MediLS-a Jelena Ružić. S time se složila i znanstvenica Branka Bernad koja je istaknula kako je dolazak u Pulu važan za nastavak suradnje.
- Suradnja izvrsno funkcionira što se tiče obrazovnih sadržaja za medicinske škole koje se lako mogu transferirati na studente medicine. Cilj je doprinijeti prepoznatljivosti novog programa medicine, odnosno Medicinsku i Tehničku školu upoznati s aktualnostima na području znanosti i istraživanja. Nadamo se da će ih potaknuti na daljnje školovanje u nekim od tih smjerova, napomenula je Branka Bernard.

Maričić je istaknuo da su po prvi puta vodeći partner u projektu te kako je zahvaljujući institutu MediLS realizirana već njegova polovica.
- U prvom "poluvremenu" radili smo na priručniku za srednju Medicinsku i Industrijsko-obrtničku školu u Puli, a potom ćemo ga testirati i širom Europe. Naši partneri u izradi tog priručnika su Sveučilišta u Norveškoj, Francuskoj, Rumunjskoj i Hrvatskoj, kaže Maričić.
- Zahvaljujući partnerima s MediLS-a napravit ćemo nekoliko primjeraka 2. djela projekta, robotske ruke, dodao je.

Kaže i da im je jako značajna podrška projektu rektora Barbierija i budućeg rektora Škare, kao i akademika Radmana koji će studentima na Fakultetu informatike u Puli održati uvodno predavanje na kolegiju robotike.

- Trenutno razmišljamo o upotrebi poznatog 3D mikroskopa, projekta kojime smo vrlo ponosni. Taj mikroskop, nastao uz pomoć umjetne inteligencije i drugih sustava, pokušat ćemo unaprijedit i prilagoditi nastavi na Fakultetu informatike, otkriva Maričić.

Podsjetimo, riječ je o μSCOPE - prvom hrvatskom 3D printanom mikroskopu u obliku glagoljičkog slova S, nastao pod mentorstvom profesora Maričića.

- To je naše prvo zaštićeno intelektualno vlasništvo i dobili smo nekoliko međunarodnih nagrada i priznanja. Bili smo finalisti u europskom natjecanju start up-ova "Central European Startup awards". Nedavno smo dobili i nagradu za najbolji društveno koristan start-up u organizaciji časopisa "Vidi". Natjecanje je bilo na Institutu Ruđer Bošković, u član žirija bili su Mate Rimac i drugi stručnjaci te industrije. U sklopu ovog projekta, napravit ćemo korak dalje zahvaljujući kolegama i kolegicama s instituta MediLS. Testirat ćemo ideju da taj 3D mikroskop opremimo i unaprijedimo da on može snimati modele u 3D-u. Kada to jednom uspijemo, onda možemo dizati kvalitetu cijelog sustava, da taj mikroskop postane oružje u službi znanosti. Naš laboratorij opremili smo s jedanaest 3D printera koji će nam poslužiti prilikom izrade modela za nastavu, kazao je Maričić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter