Printanje slike na zidu Osnovne škole Veruda tek je uvod u ono što planira ekipa iz estonske grupe Robots for Humanity - izraditi ogromni mural kita na jednom neboderu te sliku gladijatora na Trgu kralja Tomislava. Riječ je o crtežima mjerljivim u desecima metara, koje bi samostalni robot izrađivao jednu noć
Prvi od četiri planirana murala, koje estonski kolektiv Robots for Humanity planira napraviti u Puli, od subote ujutro može se pogledati na zidu Osnovne škole Veruda. Riječ je o crtežu jedne učenice te škole, koji su u petak u noći na zid "isprintali" robot i digitalni umjetnik Richard Mutuar iz Estonije. On u Puli boravi i stvara s još nekoliko "nindža", kako zovu ljude koji rade s robotima, a došao je u sklopu Mindwalleys kampusa što je u grad dovelo tisuće digitalnih nomada.
Ono što Estonci nude Puli je oslikavanje još tri velike zidne slike. Jedan od murala, kako doznajemo, konkurirao bi za Guinnessovu knjigu rekorda - riječ je o kitu visokom 30-ak metara, koji se propinje iz mora, zapravo onečišćenja, a iscrtao bi ga robot na praznom zidu nebodera u Krležinoj ulici, najbližem južnom bulevaru.
Drugi je grafit gladijatora po predlošku pulskog studija Undertoon na zgradi na Trgu kralja Tomislava, za što je već i pripremljen prazni zid. Za još jedan mural traži se lokacija, a preko Instagrama grupe Robots for Humanity prikupljaju se prijedlozi crteža - i stižu konstantno sa svih strana. Neslužbeno saznajemo da su stanari zgrada pristali na ove grafiterske akcije, a još se čekaju i sve potvrde gradske uprave.
Kako funkcionira ova tehnologija, koju su osmislili, patentirali i u cijelosti izradili Estonci? Laički rečeno, mobitel na stativu "projicira" sliku na zidu, robot na kantici spreja, pokretan ili rukom ili uređajem koji se samostalno kreće fasadom, ispušta boju prema "šabloni" koju mu signalom odašilje mobitel. I izrada kreće - injektira se točka po točka, kao da printer prenosi digitalnu fotografiju na papir.
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU OD NEDJELJE