Prvi je dojam da privlače pažnju veću nego kada domaći policajci patroliraju gradom sa stranim kolegama. Kada su Kandlerovom ulicom prolazila četiri Sokola, gosti svih restorana su prestali jesti i promatrali što se zbiva. Mnogi su ih fotografirali. Kod Arene su spriječili neregistriranu prodaju suvenira
Vedran Debeljak, Rajko Dajić, Jakov Vuković i Boris Mujašić - Sokoli na pulskim ulicama (Snimio Danilo Memedović)
Bila je to ravnopravna borba u kojoj su pogledi i osmijesi igrali glavnu ulogu. Mjesto događanja je križanje Kandlerove ulice i Trga svetog Tome, a suprotstavljene strane? Iz smjera Arene stizala su četiri kršna momka iz tvrtke Sokol, svaki s više od pola stoljeća na plećima: viši nadzornik Rajko Dajić, zaštitar Vedran Debeljak i dva nadzornika - Jakov Vuković i Boris Mujašić. Bili su odjeveni u crno - korporativnoj boji tvrtke koju predstavljaju. Kako su četiri Sokola hodala jedan uz drugoga, tako su iz suprotnog smjera dolazile četiri školarke, jedna uz drugu, s jednakom bojom outfita kao i Sokoli, ali umjesto rifli i majica kratkih rukava, one su odjenule haljine. Taj prizor izmamio je osmijeh na lice brojnim turistima i domaćim ugostiteljima koji su se našli na toj lokaciji u srijedu navečer. I novinari Glasa Istre i HRT-a, koji su pratili Sokole po gradu, nisu mogli vjerovati da se pred njihovim očima zbiva takav prizor koji je nalik nekoj filmskoj sceni. Čak su i Sokoli komentirali da su ih novinari stavili na kušnju podmetnuvši im četiri "crne" djevojke koje su dolazile iz suprotnog smjera.
I dok je susret četiri "crna" Sokola i četiri "crne" školarke bio posve slučajan, slučaj tu nije doveo novinare koji su željeli iz prve ruke vidjeti kako Puljani i gosti prihvaćaju zaštitare na ulicama.
Prvi je dojam da privlače pažnju veću nego kada domaći policajci patroliraju gradom sa stranim kolegama. Kada su Kandlerovom ulicom prolazila četiri Sokola, gosti svih restorana su prestali jesti i promatrali su što se to zbiva. Mnogi su ih fotografirali, a kažu nam djelatnici Sokola da ih turisti često zaustavljaju i traže da snime selfie s njima. Zapravo, sve izgleda kao kada tim istim ulicama prolaze glumci odjeveni u gladijatore te kada život na ulici na tren stane da bi ih ljudi fotografirali.
No, za razliku od gladijatora koji pozivaju goste da dođu vidjeti borbe u Arenu, djelatnici Sokola su u službi Grada Pule. I imali smo prilike vidjeli na licu mjesta kako to konkretno služe Gradu.
No, za razliku od gladijatora koji pozivaju goste da dođu vidjeti borbe u Arenu, djelatnici Sokola su u službi Grada Pule. I imali smo prilike vidjeli na licu mjesta kako to konkretno služe Gradu.
Na Dan antifašističke borbe komunalni redari ne rade, ali i radnim danima ne rade u večernjim satima i noću. Zato je od velike koristi da Sokoli uvode red u gradu u to vrijeme. Najkorisniji angažman Sokola bio je kada su se u srijedu navečer obratili jednoj obitelji koja je na jugozapadnom usponu Arene nelegalno prodavala suvenire. Nakon toga su prodavatelji pokupili svoje stvari i otišli. Samo prisustvo četiriju zaštitara ponukalo ih je da se udalje bez ikakve rasprave ili odugovlačenja.
Rajko Dajić, viši nadzornik Sokola kaže nam da je ispred Arene registrirani prodavatelj suvenira te da je njihova zadaća da upravo u vrijeme njihovog nadzora, za blagdane i u večernjim satima kada nema komunalnih redara, sprečavaju poslovanje neregistriranih prodavatelja, a kako su to učinili u vrijeme obilaska u srijedu navečer.
Zabilježili smo lijepu Dajićevu gestu koji je udovoljio molbi starije Puljanke i natočio joj u času vodu iz svoje boce. Turisti su od njega tražili informacije jer je, očito, uz vidljivu iskaznicu zaštitara, davao dojam pouzdane i stručne osobe.
Kaže nam da su u njegovom timu zaštitari koji znaju nekoliko stranih jezika te da im je to od velike pomoći kada odgovaraju na upite stranaca koji ih često zaustavljaju i traže informacije o gradu u kojem se prvi put nalaze. Teško je zamisliti da bi neka druga gradska služba šetala gradom i toliko privlačila pozornost turista kao što to čine Sokoli. Privlačili su i strani policajci u ophodnji Pulom, no oni sigurno ne tjeraju nelegalne prodavatelje i kao stranci nisu od pomoći turistima u vezi informacija o gradu.
Za našeg obilaska grada u društvu zaštitara nije bilo incidenta, no što poduzimaju u slučaju da ga bude? Dajić kaže da bi pozvali policiju.
- Naša je misija prevencija nasilja i bezakonja, no ukoliko bismo se našli u incidentnoj situaciji, prvo bismo je pokušali spriječiti. No, ukoliko bismo zatekli suprotstavljene strane, prvo bismo ih razdvojili i zadržali do dolaska policije koja bi postupila po svojim ovlastima, kaže nam Dajić. Ipak, dodaje da jednako kao što njihov angažman ne zamjenjuje posao policajaca, tako oni ne mijenjaju komunalne redare.
- Oni imaju svoje ovlasti i propisano radno vrijeme, a mi smo interventna služba koja može u bilo koje vrijeme spriječiti probleme, kao u slučaju neovlaštenih uličnih prodavatelja, naglašava Dajić. Dodaje da je tvrtka Sokol za navedene poslove angažirala starije i iskusnije zaštitare upravo zbog specifičnosti posla.
- U primjeni ovlasti dužni smo postupati čovječno i poštovati dostojanstvo, ugled i čast svake osobe te druga temeljna prava i slobode čovjeka, zaključuje naš sugovornik.
Bez oružja
Predstavnike Grada Pule upitali smo koje su ovlasti radnika zaštitarske tvrtke Sokol koja je angažirana za uvođenje reda na ulicama. Zanimalo nas je mogu li oni naplaćivati kazne te mogu li intervenirati sami ili u pratnji policije u slučaju intervencije dođe li do tučnjave, odnosno "remećenja javnog reda i mira".
Umjesto konkretnih odgovora na konkretna pitanja, iz Grada su priopćili da će "javne površine štititi zaposlenici ovlaštene zaštitarske tvrtke bez nošenja kratkog vatrenog oružja u odorama tvrtke i uz primjenu propisanih ovlasti iz "članka 45. stavka 1. Zakona o privatnoj zaštiti, naloženim radnim nalogom".
"Taj nalog mora sadržavati opis poslova privatne zaštite koji će se obavljati na javnoj površini i mora biti napisan tako da su iz njega razvidni poslovi i obveze zaštitara, kao i granice prostora za čije su štićenje zaduženi. Zaštitari smiju obavljati poslove privatne zaštite u granicama prostora javne površine koju štite i u opsegu u kojem ih je odgovorna osoba za tjelesnu zaštitu Sokola zadužio radnim nalogom, a sve prema Zakonu o privatnoj zaštiti", navode iz Grada. Dodaju da je za navedene poslove izdano rješenje kojim se odobrava obavljanje poslova privatne zaštite - tjelesne zaštite od 15. lipnja do 15. rujna od 0 do 24 sata. (L. B. )