Nela Načinović (Milivoj MIJOŠEK)
iBiblos je prvi servis za posudbu e-knjiga koji su zajedno pokrenule narodne knjižnice u Istarskoj županiji i prvi je takve vrste u Hrvatskoj. Iako svi svakodnevno čitamo s digitalnih ekrana, ipak se radi o novom načinu čitanja knjiga. No, u ovoj situaciji kada je knjižnica bila zatvorena za korisnike, u velikoj mjeri je porastao interes za e-knjigu i iBiblos, kaže Nela Načinović
Prvi put od osnutka 1957. godine Gradska knjižnica i čitaonica u Puli zbog pandemije izazvane koronavirusom sredinom ožujka bila je primorana zatvoriti svoja vrata za korisnike. Sukladno odluci Vlade, a u sklopu relaksacije mjera, Knjižnica je ponovno započela s radom 27. travnja uz poštivanje svih propisanih epidemioloških mjera te smjernica za rad s korisnicima i građom. Time je, kao jedina javna ustanova u kulturi u gradu Puli, otvorena Središnja knjižnica, gdje se zasad pružaju samo najosnovnije knjižnične usluge prema prilagođenom radnom vremenu.
O ponovnom otvaranju knjižnice, prilagodbi na novonastale okolnosti i načinu rada razgovarali smo s ravnateljicom Gradske knjižnice i čitaonice Pula Nelom Načinović.
- Gradska knjižnica i čitaonica Pula 27. travnja ponovno je počela s radom. Kako je izgledao prvi radni dan s korisnicima nakon što Gradska knjižnica nije pružala usluge svojim članovima više od mjesec dana?
- Budući da je Vlada Republike Hrvatske odobrila početak rada knjižnica s korisnicima u uvjetima proglašene epidemije bolesti Covid-19, morali smo pripremiti smjernice za rad s građom i korisnicima. U izradi smjernica korištene su preporuke Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo, Nacionalnog kriznog stožera i Stožera civilne zaštite Istarske županije, Naputak o radu hrvatskih knjižnica s posebnim osvrtom na rad narodnih i školskih knjižnica za vrijeme pandemije Covida-19 Hrvatskoga knjižničnoga vijeća i Smjernice za rad s građom i korisnicima Nacionalne i sveučilišne knjižice u Zagrebu od 27. travnja. Nakon opsežnih pripremnih radnji i definiranja svih neophodnih detalja, zadnji tjedan u travnju počeli smo s radom. Pomalo uzbuđeni, sve je to za nas bilo novo, prepuni pitanja u sebi kako će proteći prvi kontakti s našim dragim članovima. Zadovoljna sam jer su se naši djelatnici i korisnici vrlo brzo prilagodili radu u novonastalim okolnostima. Premda za sada radimo skraćeno, odmah prvoga dana imali smo velik interes članova te smo svi svjedočili dugom redu koji se stvorio ispred knjižnice, ali uz poštivanje mjera socijalne distance. U ponedjeljak, 27. travnja čak 807 članova posudilo je 1.207 knjiga. Tome treba pridodati i 335 telefonskih upita korisnika kojima smo pripremili 132 knjige za posudbu.
- Koje je trenutno radno vrijeme knjižnice i što se dešava s naslovima koje korisnici vrate u knjižnicu, a prije nego ponovno završe na policama?
- Radno vrijeme Središnje knjižnice je od ponedjeljka do petka dvokratno, od 9 do 12 i od 13 do 17 sati. Subotom je otvorena od 9 do 13 sati. Pauza od 12 do 13 sati koristi se za čišćenje i dezinfekciju površina. Građa se nakon povrata obvezno ostavlja u karanteni 72 sata, a nakon toga razdužuje i vraća na police. Tek nakon toga knjige mogu ići ponovno u posudbu.
- Ogranci Gradske knjižnice i čitaonice u Vodnjanu i Žminju rade. Na koji način ste prilagodili rad s korisnicima uz poštivanje epidemioloških mjera?
- U ograncima izvan Pule organizirana je posudba i vraćanje građe u uredovnom radnom vremenu, ali isključivo uz prethodno naručivanje knjiga i uz dogovor o terminu preuzimanja naručenih knjiga. Vraćanje i preuzimanje građe organizirano je na ulazu u knjižnice.
- Kada se može očekivati početak rada, pa makar i prilagođenog radnog vremena, u Dječjoj knjižnici i ogranku Veruda u Puli?
- Dječja knjižnica, Knjižnica Veruda i Čitaonica kluba umirovljenika na Giardinima za korisnike su zatvoreni do daljnjega, odnosno do dodatnog popuštanja mjera i uputa epidemiološke službe za rad. Dječja knjižnica i Knjižnica Veruda radi ograničenosti prostora ne mogu trenutno zadovoljiti sve propisane epidemiološke mjere da bi se uz obavljanje knjižnične djelatnosti adekvatno zaštitilo zdravlje radnika i korisnika. Tako prethodno posuđene knjige korisnici mogu vratiti u Središnju knjižnicu.
- Znajući da su osobe treće životne dobi rizična skupina za obolijevanje od koronavirusa, kakvi su planovi s Čitaonicom kluba umirovljenika koja za sada nije otvorila vrata svojim članovima, a interes sigurno postoji?
- Čitaonica kluba umirovljenika u Puli, gdje se okuplja starija populacija koja je trenutno najugroženija skupina, bit će zatvorena do daljnjega. Naime, članovi Čitaonice u ovom se prostoru uobičajeno duže zadržavaju radi svojih svakodnevnih aktivnosti poput čitanja novina, igranja šaha, održavanja radionica, međusobnih druženja, a što je u suprotnosti s trenutnim preporukama i propisanim epidemiološkim mjerama.
- Važno je spomenuti da su članovima Gradske knjižnice i čitaonice u Puli čitavo vrijeme na raspolaganju bile digitalne platforme za čitanje knjiga u elektroničkom obliku, iBiblos i Talijanska digitalna knjižnica u Istri - Biblioteca digitale italiana in Istria. Kakav je bio interes građana?
- iBiblos je prvi servis za posudbu e-knjiga koji su zajedno pokrenule narodne knjižnice u Istarskoj županiji i prvi je takve vrste u Hrvatskoj. Iako svi svakodnevno čitamo s digitalnih ekrana, ipak se radi o novom načinu čitanja knjiga, za što je potrebno vrijeme da se uvriježi kao čitanje tiskanih knjiga. No, u ovoj situaciji kada je knjižnica bila zatvorena za korisnike, u velikoj mjeri je porastao interes za e-knjigu i iBiblos te smo zabilježili velik interes građana i posudbu e-knjiga. Koliko je tijekom pandemije koronavirusa porastao interes za e-knjigom, potvrđuje podatak da smo krajem 2019. godine imali 180 aktivnih članova, a sada je ta brojka porasla na 802 člana.
- Zadnjih godina vode se brojne polemike o čitalačkim navikama građana. Je li pandemija Covid-19, barem što se Pule tiče, potvrdila da mi tih problema nemamo?
- U prilog tome svakako ide podatak da je prvi tjedan rada nakon što smo bili zatvoreni mjesec i pol, Gradsku knjižnicu i čitaonicu u Puli posjetilo 2.718 posjetitelja, vratili su 3.358 knjiga i posudili 4.029 naslova. Zadovoljni smo jer smo u prvome tjednu rada upisali i 22 nova člana. Želim se zahvaliti svima na razumijevanju, strpljenju i poštivanju pravila kojih se moramo pridržavati u ovim posebnim uvjetima rada. Ponosni smo na vas što čitate!
Iz Gradske knjižnice i čitaonice Pula sugeriraju korisnicima da unaprijed zatraže građu koju žele posuditi, putem telefona 052/300-405 za dječju literaturu i knjige za mlade, 052/300-406 za beletristiku i 052/300-408 za općeznanstvenu literaturu, ili e-poštom na [email protected]. Za vrijeme trajanja izvanrednih mjera omogućena je istovremena posudbu do 10 knjiga na rok od 42 dana. Izvan radnog vremena Knjižnice posuđenu građu korisnici mogu vratiti u knjigomat.