mjesta s dušom i pričom

FOTO / BUTIGE I APOTEKE NEKADAŠNJE PULE. U gradu je bilo 85 prehrambenih prodavaonica, a samo sedam trgovina odjećom

Godine 1914. u gradu je bio 85 prodavaonica prehrambenim proizvodima. Postojao je 51 prodavač obuće, 21 prodavaonica s mliječnim proizvodima, 13 papirnica, 12 prodavača manjih kućnih predmeta i ukrasa (chincaglie), šest prodavača začina, sedam trgovina odjećom i mnoštvo drugih ponuda

| Autor: David ORLOVIĆ
Wassermannova ljekarna na Forumu (Izvor: Stanko Guštin)

Wassermannova ljekarna na Forumu (Izvor: Stanko Guštin)


Nažalost, lanci trgovina, pekara, a uskoro možda čak i kavana, gase one posebne i različite prodavaonice po gradovima. Stare, privatne prodavaonice, butige, bile su individualizirana mjesta, svaka sa svojom dušom i pričom. Što idemo dalje u prošlost, nestaje model samoposluge, a pojavljuje se tematsko prodajno mjesto, butiga, s pultom i djelatnikom koji vas iza njega opslužuje. Nešto slično kao danas u ljekarnama.

bgs v

Konfekcijski proizvodi i kultna bombonijera - isto mjesto na Giardinima u razmaku od nekoliko desetljeća

L'Arena di Pola

Za razliku od čestih razglednica s motivima stare Pule kao što su trgovi, riva, Arena, fotografije pojedinih butiga i prodavaonica su prava rijetkost. Kako bi dobili uvid u broj prodavaonica u nekadašnjem gradu poslužit ćemo se popisom sadržaja u gradu sa stanjem za 1914. godinu. Tada smo u gradu imali 85 prodavaonica prehrambenim proizvodima. To su te male butige o kojima je povijest izrazito tiha i štura. Srećom, popis privatnika ima sačuvane podatke o vlasnicima.

Postojao je 51 prodavač obuće, 21 prodavaonica s mliječnim proizvodima, 13 papirnica, 12 prodavača manjih kućnih predmeta i ukrasa (chincaglie), šest prodavača začina, sedam trgovina odjećom i mnoštvo drugih ponuda. Stare butige najgušće su bile raspoređene užim centrom grada, pogotovo ulicom Sergijevaca. Doduše, hodajući Vukovarskom mogli bi naići i na još koji preostali natpis na zidovima starih kuća.

bgs v

(Izvor: Stanko Guštin)

Naša, domaća riječ butiga potječe, naravno, od talijanske riječi bottega. Ona je pak, dalje u prošlosti, označavala mjesto gdje je obrtnik držao svoje proizvode, da bi vremenom čitava obrtnička radnja dobila taj naziv, uz, također, riječ negozio (doslovno, „nema dokolice"). Talijanska riječ bottega u sebi baštini latinsku riječ za spremište, apotheca. Ona dolazi iz antičkoga grčkog jezika i riječi koja doslovno znači dalje (apo-) spremiti (-theke). Probajte brzo, jednu za drugom, izgovoriti riječi "la bottega" i "apoteka".

bgs v

Vremenom se, razvojem farmaceutske industrije modernog doba, "apoteka" specijalizirala u prodavaonicu ljekovitim i medicinskim proizvodima, odnosno farmaciju ili ljekarnu. Godine 1915. Pula je imala sedam ljekarni, od kojih je centralnu poziciju držala ona uglednog pulskog ljekarnika Johanna Augusta Wassermanna, smještena na Forumu. Apoteke su do danas zadržale model posluživanja iza pulta, na način kako su nekad radile sve butige.

bgs v

(Izvor: Stanko Guštin)

Probajte se sjetiti koje stare butige, prodavaonice ili kioska kojeg više nema. Meni, iz mog kvarta, uvijek padne na pamet kiosk-trgovinica "Sedmica", u prizemlju Hotela Riviere.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter