OMILJENA PULSKA LUČICA

BUNARINA I DALJE POD LUČKOM UPRAVOM: Smanjuje se broj nautičkih vezova da bi koncesiju mogli izdati Županija ili Grad

(N. LAZAREVIĆ)

(N. LAZAREVIĆ)


Broj vezova u nautičkom djelu lučice Bunarine smanjit će se sa sadašnjih 247 na najviše 200 * U posljednjih šest godina na godišnjoj je razini Lučka uprava na Bunarini prihodovala 4 milijuna kuna. Ta su sredstva, naglašava De Gravisi, korištena za zahvate u toj lučici, ali i gradnju nove obale u Puli, od gata Rijeka prema Velom Vrhu, koja se gradi duži niz godina

Broj vezova u nautičkom djelu lučice Bunarine smanjit će se sa sadašnjih 247 na najviše 200, potvrđuju nam iz Lučke uprave Pula. Ova je odluka, napominju, posljedica usklađivanja sa županijskim Prostornim planom, koji je pak "usklađen" s nelegalnim poslovanjem bivšeg koncesionara. Osim toga, Lučka uprava je od Županije zatražila novo produljenje privremenog upravljanja na dvije godine, što će, vrlo je vjerojatno, biti potvrđeno do rješavanja postupka odabira koncesionara.

Podijeljeno područje

Nadalje, u nastavku sportskog dijela lučice previđena je mogućnost širenja u sklopu takozvanog projekta Verudela. Podno hotela Parka Plaza Histria planira se izgradnja 60-ak novih vezova, 30 komunalnih i isto toliko nautičkih. Početak radova, napominju iz Lučke uprave, nije moguće procijeniti.

Oko Puljanima omiljene Bunarine su se, naime, opet uzburkale vode nakon što se umalo na sjednici Gradskoj vijeća našao plan davanja koncesija za sedam pulskih plaža, ali i onaj namijenjen izgradnji i gospodarskom korištenju luke posebne namijene - luke nautičkog turizma Bunarina. Eventualne koncesije planirale su se dati na razdoblje od deset do 20 godina, a godišnja naknada je procijenjena na 450 tisuća kuna. Grad smo tada upitali što se podrazumijeva pod izgradnjom i gospodarskim korištenjem Bunarine, no kao odgovor smo dobili samo da je "to područje godinama podijeljeno u dvije zone - sportsku lučicu i dio za nautički turizam te da se postojeće stanje usuglašava s prostorno-planskim dokumentima". No, nakon što je udruga Zelena Istra upozorila na netransparentnost odluke te istupa SDP-ovog vijećnika Danijela Ferića koji je podnio amandman o brisanju te odluke, točka je povučena s dnevnog reda dok se ne provede javno savjetovanje.

Ipak, izgleda da se odlukom o smanjenju broja vezova, unatoč svemu, stvaraju uvjeti za raspisivanje natječaja za dodjelu koncesije. Županija Uredbom o razvrstaju luka otvorenih za javni promet i luka posebne namjene, u kojoj stoji da luke posebne namjene županijskog značaja imaju do 200 vezova u moru, može umjesto države raspisati natječaj za Bunarinu ili je prepustiti Gradu.

Milijunski prihodi

Bitno je ovdje naglasiti da je prethodne godine De Gravisi najavio izgradnju novih vezova u nautičkom dijelu lučice, s 236 na 256, s čime je najavljeno "podebljanje prihoda". Stoga se, ako ništa drugo, ovdje valja zapitati zašto se broj vezova povećao samo da bi se naknadno opet smanjio.

Podsjetimo, odlukom Vlade RH lučicom Bunarina već godinama, točnije od 2012., upravlja Lučka uprava Pula. Takozvano privremeno upravljanje, koje se produžavalo svake dvije godine, na snazi je do 31. prosinca ove godine. Stoga je ponovno zatraženo novo produljenje privremenog upravljanja do rješavanja postupka odabira koncesionara. Prije nego što je Županija legalizirala dio luke namijenjen za nautički turizam, Bunarina je bila isključivo sportska lučica. Nakon što je 2010. godine utvrđeno da je bivši koncesionar Bunarina d.o.o. godinama bespravno koristio lučicu kao luku nautičkog turizma, županijskim je Prostornim planom podijeljena na nautičku i sportsku luku.

U posljednjih šest godina na godišnjoj je razini Lučka uprava tu prihodovala 4 milijuna kuna. Ta su sredstva, naglašava De Gravisi, korištena za zahvate na Bunarini, ali i gradnju nove obale u Puli, od gata Rijeka prema Velom Vrhu, koja se gradi duži niz godina. Ovdje se postavlja pitanje zašto se 4 milijuna kuna ustupa nekome, dok se Grad i Županija uskraćuje za taj pozamašan iznos, ali i s kojim će se sredstvima nastaviti gradnja pulske obale? Nije naodmet dodati da je u razdoblju od 2012. godine do 2017. Županija Lučkoj upravi preusmjerila nešto malo manje od pet milijuna kuna. (Chiara BILIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter