KARIJERU JE ZAPOČEO U GLASU ISTRE I NOVOM LISTU

Imao je ljubav prema novinarstvu BRANISLAV BIMBAŠIĆ BIMBO - Umro je poznati pulski novinar, pokretač HRT-ove emisije koju danas znamo kao More

Branislav Bimbašić na svojoj poziciji ispred "Uliksa"

Branislav Bimbašić na svojoj poziciji ispred "Uliksa"


Branislav Bimbašić, za sve nas u redakciji Bimbo, bio je autoritet, ali ne u smislu da se o njemu govori s novinarskih visina. I nas, svoje suradnike čuvao je od tih visina, stalno govoreći da u novinarstvu trebamo stajati čvrsto na zemlji, ne zanositi se svojom slikom na ekranu, već vjerno bilježiti stvari i događaje oko sebe. Bio nam je šef, ali nije volio tu riječ

 

Napustio nas je Branislav Bimbašić. Vjerovao sam da nikada neće otići, jer bio je od onih koje krase ogroman radni elan, kao da će živjeti zauvijek. Ali, kada se dogodi smrt, svi mi za trenutak zastanemo i odvrtimo svoje filmove. Problemi koji su nam do jučer bili najvažniji više ne postoje, oni postaju beznačajni pred činjenicom da nas je smrt rastavila od osobe s kojom smo se zajedno radovali i ispisivali one ljepše stranice televizijskog novinarstva u Istri, koje će zauvijek ostati u našim sjećanjima, a za generacije koje dolaze ukoričene u novinarskim analima. Imao je istančani smisao za realnost, za komunikativnost, za toplu ljudsku riječ, humanost, istinu i poštenje. Takvo bi novinarstvo i trebalo biti.

Branislav Bimbašić, za sve nas u redakciji Bimbo, bio je autoritet, ali ne u smislu da se o njemu govori s novinarskih visina. I nas, svoje suradnike čuvao je od tih visina, stalno govoreći da u novinarstvu trebamo stajati čvrsto na zemlji, ne zanositi se svojom slikom na ekranu, već vjerno bilježiti stvari i događaje oko sebe. Bio nam je šef, ali nije volio tu riječ. Doživljavali smo ga kao dio novinarske ekipe. Iako nadređen, nije ulijevao strah, ali je bio svjestan da za uspješan rad ekipe ipak mora postojati distanca. Onaj tempo kojim je on radio tražio je i od svojih suradnika. Kao dopisnici Televizije Zagreb, s Bimbom na čelu stekli smo određeni status, da ne kažem ugled, jer su Bimbašiću u Pulu dolazili na usavršavanje novinari i snimatelji iz drugih hrvatskih televizijskih centara.

No, krenimo od početka. Branislav Bimbašić rođen je 6. prosinca 1934. godine. Završio je pulsku gimnaziju, zatim je studirao elektrotehniku u Ljubljani. Prvo zaposlenje nalazi u učiteljskoj školi u Puli. Novinarstvom se počeo baviti 1962. u Novom listu i Glasu Istre. Na Radio Puli (RTZ) se zapošljava1963., gdje, nakon odlaska televizijskog dopisnika iz Pule Drage Antoniazza u Zagreb, preuzima tu vrstu poslova. Bilježi događaje filmskom kamerom arriflex, a 1976. godine njegovom zaslugom osamostaljuje se pulski televizijski studio koji, potom, on uspješno vodi. Od 1986. do umirovljenja 1992. urednik je televizijskog studija u Puli i Rijeci. Pokrenuo je 1982. emisiju More, ljudi i obale (danas More), jednu od najdugovječnijih i najgledanijih emisija HTV-a. Njegov televizijski izraz bio je jednostavan i svakome razumljiv. Do savršenstva je doveo sklad slike i riječi. To su i drugi prepoznali, pa je po preporuci HND-a 1989. godine proglašen novinarom godine.

Odlaskom u mirovinu Bimbašić nije mogao zatomiti svoju kreativnost, koju usmjerava u stvaranje boljeg i ljepšeg okruženja Pule. Tu je uspješno spojio osobni s javnim interesom. Obiteljsku fotografsku radnju preuredio je caffe bar Uliks, na čijoj terasi danas sjedi brončani James Joyce, nekoliko koraka od zgrade gdje je predavao engleski jezik austro-ugarskim časnicima u gradu brodogradilišta i arsenala, pomorskoj bazi Austro-Ugarske Monarhije. Na svoj način i Bimbašić nastoji u pulsko gradsko tkivo ugraditi djelić bogate pulske brodograđevne prošlosti. Velika brodska sidra u pulskom prostoru svjedoče o tome. U Uljaniku je naišao i na ogromne brodske elise koje, nažalost, nije uspio kao izložbeni eksponat postaviti u pulski prostor. (Branko BLAŽINA)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter