Stalnim zaposlenicima Plave Lagune kolektivni ugovor osigurava božićnicu u maksimalnom neoporezivom iznosu od 2.500 kuna, a radnicima s ugovorom na određeno vrijeme koji su radili kraće od 12 i duže od dva mjeseca pripada razmjeran dio tog iznosa. Minimalna božićnica za dva mjeseca rada u objektima Plave lagune u Poreču i Umagu iznosit će 400 kuna. U Valamar Rivieri, drugoj velikoj turističkoj kompaniji sa sjedištem u Poreču, stalnim radnicima i onima koji su ove godine kod njih radili barem deset mjeseci pripast će puna neto božićnica od 1.700 kuna. Za sedam i više mjeseci rada u kompaniji iznosit će 1.400 kuna, dok sezoncima za najmanje 5,7 mjeseci rada slijedi 600 kuna, a za najmanje 4,3 mjeseca 400 kuna božićnice.
Isplaćen i regres
S upravama ovih dviju najvećih turističkih kompanija u zemlji dogovorili su to predstavnici Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije. SIKD je većinski sindikat i u drugim hotelijerskim kućama u Istri, gdje im također slijede pregovori. Predsjednica SIKD-a Marina Cvitić i u rovinjskoj Maistri očekuje božićnicu barem kao u Valamaru, a u novigradskoj Laguni u punom neoporezivom iznosu od 2.500 kuna, što se kod njih, veli, uobičajilo zadnjih godina.
- Jednokratne isplate i nagrade mogu biti i jesu motivirajući faktor za pridobivanje radnika za narednu turističku sezonu. Međutim, plaća i uvjeti rada, pa i smještaja sezonskih radnika, bit će odlučujući faktor, što je pokazala i ova turistička sezona. Kompanije koje su stvorile adekvatne uvjete smještaja sezonaca, koje su nudile veće i bolje plaće, unatoč velikoj konkurenciji zbog nedostatka radnika, nisu imale teškoća s manjkom zaposlenika. Naredna godina bit će u tom pogledu još izazovnija, kaže sindikalistica Cvitić.