GRAĐANI U DUŽNIČKOM ROPSTVU

Bankrot zatražila 82 Istrana koji ukupno duguju 37 MILIJUNA KUNA

Sve više građana poseže za krajnjom mjerom - osobnim stečajem potrošača

Sve više građana poseže za krajnjom mjerom - osobnim stečajem potrošača


Od 79 osoba koje su stečajni postupak pokrenule u Puli, obaveze i imovinu prijavilo ih je tek 58, dok 21 građanin nije dostavio dokumentaciju potrebnu za proceduru osobnog stečaja. Od njih 58 s urednim papirima, njih 55 nije sklopilo izvansudsku nagodbu sa svim vjerovnicima kojima duguju novac, pa im je Fina izdala potvrde o neuspjelom sklapanju izvansudskog sporazuma

 

Sve više građana poseže za krajnjom mjerom, osobnim stečajem potrošača, kako bi se izvukli iz dužničkog ropstva. Prema najnovijim podacima Financijske agencije, proceduru za izvansudsku nagodbu o dugovima, odnosno osobni stečaj, do posljednjeg dana srpnja na nacionalnoj je razini zatražio 1.221 građanin te tri obrtnika. Od prvog dana kada je bilo moguće pokrenuti osobni stečaj, dakle od 1. siječnja 2016. do 30. srpnja 2018., u Istarskoj županiji proceduru su pokrenula 82 građana, od kojih 79 ima prebivalište u Puli. Grad Pula treći je na nacionalnoj rang listi po broju osoba što su zatražile osobni stečaj, dok je Istarska županija četvrta po broju takvih zahtjeva.

Na razini županije, iznos duga je 36.904.743 kuna. Ukupan dug što ga 79 Puljana ima prema 523 vjerovnika iznosi 36.818.743 kuna. Pogleda li se prosjek duga, svaki od 82 stanovnika Istre koji je zatražio stečaj vjerovnicima duguje 450.057 kuna.

S vjerovnicima dogovor ili otpis

Najviše osobnih stečajeva zatraženo je u gradu Zagrebu, 664, a ukupan dug iznosi više od 428 milijuna kuna. Na drugom mjestu gradova je Osijek s 97 osobnih stečajeva i dugom od 67 milijuna kuna. Iza Pule, na četvrtom mjestu je Split, gdje je bankrot zatražilo 57 osoba s ukupnim dugom od 114 milijuna kuna. Peti grad po broju bankrotiranih građana je Rijeka s 52 građana u proceduri stečaja, s dugom od 14 milijuna kuna.

Što se tiče županija, nakon grada Zagreba na prvom mjestu, druga je Zagrebačka županija (102 stečaja s 58 milijuna kuna duga), na trećem Osiječko-baranjska županija (101 prijavljeni bankrot s ukupnim dugom od 62 milijuna kuna), dok je na četvrtom mjestu Istarska županija. Slijedi Splitsko-dalmatinska županija s 61 građaninom koji je zatražio osobni stečaj, a ukupan dug iznosi 112 milijuna kuna.

Treba napomenuti da se osobni stečaj provodi u savjetovalištima Fine, koja su smještena u većim gradovima. Građani koji namjeravaju pokrenuti osobni stečaj zbog dugova koje ne mogu platiti, uz pomoć savjetnika sklapaju nagodbe s vjerovnicima za namirenje ili oprost dugova. Pri tome su obavezni navesti sve vjerovnike koje imaju te se s njima pokušava dogovoriti izvan sudska nagodba u roku od trideset dana. Rok se može produžiti za još trideset dana, ali statistika Fine pokazuje da dosta građana ne prijavljuje sve financijske obaveze koje ima. Uz popis dugova, građani koji pokreću osobni bankrot trebaju predati i popis imovine kako bi bilo vidljivo iz čega se dužnici mogu naplatiti.

(PIŠE Dubravko GRAKALIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter