Vrućine traže reakciju

Pula pred novim toplinskim udarom: Ima li Grad plan za zaštitu najugroženijih građana?

| Autor: Glas Istre
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Uoči najavljenih toplinskih valova, pulski ogranak stranke Možemo! Pula uputio je otvoreno pismo gradonačelniku u kojem poziva na hitnu uspostavu mreže rashladnih skloništa za građane diljem grada.

Predsjednica Odbora za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskog sabora te članica stranke Dušica Radojčić upozorava kako su klimatske promjene već postale stvarnost te da su toplinski valovi danas najsmrtonosniji klimatski rizik u Europi. Posebno su, navodi, ugroženi stariji građani, kronični bolesnici, osobe s invaliditetom, djeca i osobe koje žive same.

U pismu ističe da problem tijekom ekstremnih vrućina nisu samo visoke temperature na otvorenom, nego i pregrijani stanovi u kojima se organizam ne može oporaviti tijekom noći. Dodatni izazov predstavlja činjenica da dio građana nema klimatizirane domove, dok si neki zbog energetskog siromaštva ne mogu priuštiti ni kupnju klima uređaja ni veće račune za električnu energiju.

Zbog toga predlaže da Grad Pula organizira rashladna skloništa u javnim objektima poput gradskih knjižnica, prostora mjesnih odbora, društvenih centara, dnevnih boravaka za umirovljenike i kulturnih ustanova. Takvi bi prostori, prema prijedlogu, tijekom najtoplijeg dijela dana bili dostupni građanima te bi nudili klimatizirani prostor, pitku vodu i mjesta za odmor.

Radojčić navodi kako je riječ o mjeri koju već godinama provode brojni europski gradovi, posebno u Francuskoj, gdje se tijekom razdoblja ekstremnih temperatura otvaraju klimatizirani javni prostori za građane koji nemaju odgovarajuće uvjete u svojim domovima.

Posebno je naglasila potrebu za brigom o starijim osobama koje žive same. Pozvala je na uspostavu koordinacije između gradskih službi, sustava socijalne skrbi, mjesnih odbora i udruga umirovljenika te organiziranje telefonskih provjera, obilazaka i susjedske pomoći tijekom razdoblja ekstremnih vrućina.

U otvorenom pismu osvrnula se i na važnost urbanog zelenila, ističući da velika stabla i zelene površine imaju ključnu ulogu u smanjenju temperatura i ublažavanju učinka urbanih toplinskih otoka. Ocijenila je da su stabla važan dio infrastrukture za zaštitu zdravlja građana te upozorila kako je svaka nepotrebna sječa velikih stabala korak u pogrešnom smjeru.

Na kraju je pozvala gradsku upravu da prije dolaska najjačeg toplinskog vala javno objavi lokacije i radno vrijeme rashladnih skloništa te pozvala građane da tijekom vrućina provjere kako su njihovi stariji susjedi, roditelji i prijatelji.

Povezane vijesti










Trenutno na cestama