(FIPU)
Nakon iznimno uspješne 2025. godine, u kojoj je više od 100 građana diljem Hrvatske steklo certifikate iz područja umjetne inteligencije, Hrvatska udruga za umjetnu inteligenciju (CroAI) donosi prestižni edukacijski program i u Istru. U suradnji s Fakultetom informatike Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli i udrugom ICT Istra, u veljači započinje besplatni i certificirani tečaj umjetne inteligencije u sklopu globalne inicijative Google.org AI Opportunity Fund: Europe.
Tečaj "Elements of AI" održavat će se uživo na Fakultetu informatike u Puli kroz četiri modula – 2., 9., 16. i 27. veljače 2026. godine. Program je osmišljen kako bi demistificirao umjetnu inteligenciju i učinio je dostupnom široj javnosti, bez obzira na prethodno tehničko znanje ili predznanje matematike.
(FIPU)
– Naš je cilj osigurati da nitko ne ostane po strani u digitalnoj transformaciji. Kroz rad u malim grupama i uz mentorsku podršku, polaznici će naučiti kako umjetna inteligencija funkcionira, kako je već danas primijeniti u svakodnevnom radu te kako zadržati konkurentnost na dinamičnom tržištu rada – poručuju iz udruge CroAI.
Važnost ovakvih inicijativa za regionalni razvoj ističu i iz akademske zajednice.
(FIPU)
– Fakultet informatike u Puli nastoji biti most između akademskog znanja i stvarnih potreba zajednice. Kroz snažnu suradnju s industrijom i razvoj projekata u području umjetne inteligencije i digitalizacije, aktivno sudjelujemo u izgradnji digitalne budućnosti Istre – istaknuo je izv. prof. dr. sc. Darko Etinger, dekan Fakulteta informatike u Puli.
Program je otvoren za sve građane, uz poseban naglasak na skupine kojima je ovakav oblik usavršavanja osobito važan: mlade koji tek ulaze na tržište rada, žene koje žele unaprijediti digitalne kompetencije, nezaposlene osobe i one koji razmatraju promjenu karijere, kao i radnike u sektorima pogođenim automatizacijom.
Kako bi se uklonile prepreke za sudjelovanje, za polaznike iz ranjivih skupina osigurane su stipendije te podrška za pokrivanje putnih troškova i drugih barijera.
(FIPU)
Po završetku edukacije sudionici dobivaju međunarodno priznati certifikat. Zbog iznimno velikog interesa – s više od 100 zaprimljenih prijava – organizatori su povećali kapacitet programa, pa će edukaciju pohađati ukupno 40 polaznika, raspoređenih u dvije grupe po 20 osoba. Unatoč proširenju kapaciteta, prijave su u potpunosti popunjene znatno prije službenog roka.
Organizatori zahvaljuju svima na velikom interesu te poručuju kako će javnost biti pravovremeno informirana o budućim terminima i novim edukacijskim programima iz područja umjetne inteligencije.