(Snimila Jelena Milović)
Na samom kraju tjedna u kojem je obilježen Međunarodni dan sestrinstva, ove je subote organizirana javnozdravstvena akcija za građanstvo na Narodnom trgu u Puli. U sklopu akcije, instruktori Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije educirali su građanstvo o prvoj pomoći i osnovnim mjerama oživljavanja uz upotrebu automatskog vanjskog defibrilatora, dok su učenici Medicinske škole sa studentima sestrinstva mjerili razinu šećera u krvi i krvni tlak.
(Snimila Jelena Milović)
U organizaciji su sudjelovali: Opća bolnica Pula, Istarski domovi zdravlja, Nastavni zavod za javno zdravstvo Istarske županije, Nastavni zavod za hitnu medicinu Istarske županije, Medicinska škola Pula i Medicinski fakultet Pula – studij sestrinstva. Akcija pridonosi prevenciji bolesti i promociji zdravlja.
Građani su pozitivno reagirali na akciju i odazvali se u većem broju. Neki od njih komentirali su da je pristup prevenciji vlastitog zdravlja individualan te dok se jedni brinu, drugi i nisu tako revni, tako da je svaka aktivnost u tom smislu više nego dobrodošla; kao podsjetnik. Među građanima ima i onih koji se na ovakve akcije odazovu kad god su u mogućnosti, što su nam i potvrdili.
(Snimila Jelena Milović)
U fokusu ove subote bilo je sestrinstvo, pa su građani u razgovoru s djelatnicima rado potražili savjet na licu mjesta. Sestrinstvo je i inače prvi kontakt sa zdravstvom te je uloga ove djelatnosti važan segment na cijelom zdravstvenom putu pacijenta.
Interakcijom s brojnim medicinskim sestrama i tehničarima različitih specijalnosti, građanstvo je imalo priliku bolje pojmiti sestrinsku profesiju te istovremeno dobiti informacije o prevenciji i brizi za vlastito zdravlje. Najveći interes bio je upravo za mjerenje tlaka i šećera u krvi, dok su nešto manje interesa građani iskazali za prvu pomoć i osnovne mjere oživljavanja uz upotrebu automatskog vanjskog defibrilatora, premda je bilo i onih koji su se u tome htjeli okušati.
(Snimila Jelena Milović)
Svake se godine diljem svijeta 12. svibnja obilježava se Međunarodni dan sestrinstva. Ovogodišnja tema 'Briga o medicinskim sestrama jača gospodarstvo' nastavak je tematike 'Naše medicinske sestre - naša budućnost', a sve u svrhu jačanja percepcije sestrinstva kao profesije koja je neophodna za zdravstveni sustav, ali i funkcionalno društvo u cjelini.
- Biti medicinska sestra, odnosno tehničar, svakako je naša profesija, izazov, zvanje i moramo reći - naš poziv. Vrlo je izazovno u ovim vremenima baviti se općenito sa zdravstvom, ali bez obzira na sve nedaće koje su nas snašle i nedostatak medicinskih sestara i tehničara, mi se trudimo biti svakodnevno uz pacijenta na ovaj ili onaj način i na svim radilištima na kojima djelujemo.
(Snimila Jelena Milović)
Danas nas, prema zadnjim podacima Hrvatske komore medicinskih sestara, u Istri ima 1.560 članova i nije nas dovoljno. Stalno govorimo da nas fali pa i ovim putem apeliram na mlade ljude da razmisle i odluče upisati medicinsku školu ili medicinski fakultet. Pula ima Srednju medicinsku školu, a i Medicinski fakultet koji obrazuje medicinske sestre sad već i na dvije razine; prijediplomskoj i diplomskoj razini. Temelje i uvjete imamo, naglasila je ovom prilikom medicinska sestra Olga Rojnić.
Nerijetko se ukazuju na očiti nedostatak sestrinskog kadra koji se osjeti na svim razinama, a posljedice tog nedostatka su konstantno opterećenje postojećeg. Naravno, svi se slažu da su i primanja tema o kojoj bi se trebalo razgovarati, ali je činjenica da bi brojčano jačanje struke bitno olakšalo trenutnu situaciju. Ne smije se zaboraviti koliki je značaj sestrinstva u zdravstvu, a i sami liječnici često kažu da su im oni lijeva i desna ruka.
(Snimila Jelena Milović)
- Liječnici su uvijek bili svjesni važnosti tog timskog rada, međutim kako se sestre dodatno obrazuju, time se i naše kompetencije mijenjaju te se mijenja svijest i percepcija o sestrinstvu. Zadnjih 20, 30 godina prepoznata je ta važnost timskog rada i liječnici su svjesni da bez sestre i liječnika tim ne može funkcionirati. Važno nam je da nas se percipira kao punopravne članove, što i jesmo, jer u zdravstvu bez toga nema uspjeha, zaključila je Rojnić.