Antički spomenik pod nadzorom

Mjerači pomaka na Slavoluku stoje duže od predviđenog. Otkriveni problemi?

| Autor: Zvjezdan Strahinja
(Snimio  Zvjezdan Strahinja)

(Snimio Zvjezdan Strahinja)


Prije više od četiri godine postavljeni su mjerači pomaka na Slavoluku Sergijevaca, a iako je bilo rečeno da će mjerenja biti obavljana kroz dvije godine, oni još nisu uklonjeni. Znači li to što su kutije senzora još uvijek na prvoklasnom antičkom spomeniku, i to puno duže od planiranog, da su u proteklim godinama očitani neki nepovoljni rezultati?

Spomenik je stabilan

- Struktura spomenika je stabilna i trenutno ne postoji opasnost od urušavanja uslijed pomaka i prodora (vode, op.n.). Srećom, Pula nije rizična seizmička zona stoga se ne bojimo teških potresa koji bi, naravno, mogli biti opasni, ne samo za Slavoluk, već i općenito za građevine, riječi su kojima nas je umirila Đeni Gobić-Bravar, konzervatorica-restauratorica Arheološkog muzeja Istre u Puli.

 3D skeniranje 3D skeniranje

Dobre su vijesti da je Slavoluk iz 1. stoljeća čvrst i da nije "prošetao" Portaratom. Mjerenje, koje provodi Građevinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, a financira AMI, pokazalo je da ne postoje značajni pomaci koji bi ukazivali na statičku opasnost po ovaj simbol Pule.

- Mjerenja su dovršena, ali su kutije ostale jer se nismo uspjeli uskladiti za njihovo skidanje. Cijela procedura uključuje koordinaciju više faktora: od dobivanja rješenja nadležnog konzervatorskog odjela, Grada Pule, montažu skele ili nabavu podizne korpe, vremensku raspoloživost osoblja fakulteta i muzeja, objašnjava Gobić-Bravar.

Otkriva nam da će se u sljedećim mjesecima obavljati dodatna kompleksnija istraživanja, za što će trebati i opet podignuti skelu, pa će se tada ukloniti i kutije s mjeračima. Istraživanja će biti usmjerena na stanje očuvanosti interne strukture građevine.

Nužna obnova

Možda Slavoluk nema pomaka, ali itekako zahtijeva obnovu. Sva istraživanja preduvjet su za potpunu konzervaciju i restauraciju spomenika, koja se već godinama najavljuje. Zaštita ovakvog spomenika ne smije se prepustiti slučaju.

- S obzirom da je mjerenjima i drugim istražnim radovima definirano da trenutno prisutne degradacije ne pokazuju visoki stupanj opasnosti za stabilnost spomenika, odlučeno je prema naputcima konzervatora obaviti još dodatnih analiza stanja spomenika prije nego se krene projektirati njegova konzervacija i restauracija. Proteklih je godina izvedeno i 3D skeniranje realizacijom detaljnih arhitektonskih podloga te je izvršena mapacija degradacija, kaže Gobić-Bravar.

(Snimio  Zvjezdan Strahinja)(Snimio Zvjezdan Strahinja)

Istraživanja će se voditi uz pomoć inovativnih tehnologija - pakometrom, georadarom i bidimenzionalnom tomografijom, a koja bi, između ostalog, trebala otkriti u kakvom je stanju mort unutar spomenika, ima li građevina metalnih elemenata poput klinova i gdje su. To se već uspješno radilo i na Augustovom hramu, saznajemo usput.

Da Slavoluk svakako treba kompleksnu sanaciju uvjerio se i potpisnik ovih redova 2020. godine. Tada je zbog sanacije kruništa, uz odobrenje konzervatora, podignuta skela, a nama se pokazala prilika da u pratnji arheologa i konzervatora izbliza vidimo oštećenja visoko gore oko luka i na stupovima. Hitna intervencija tada se usmjerila na olabavljeni kameni ulomak na vrhu spomenika i na krunište oslabljeno uslijed dotrajalosti fuga i prodora vode. Gobić-Bravar podsjeća da je konzervacija kruništa odrađena na način da je olabavljeni kameni ulomak učvršćen, kompletno su skinuti austrougarski i talijanski mort i zamijenjeni boljim, kvalitetnijim. Radovi su bili usmjereni na očuvanje strukture spomenika te u potpunosti reverzibilni, kaže. To znači da je sve što se tada postavljalo moguće ukloniti bez ikakve štete.

Pitamo kad bi sveopća sanacija jedinstvenog pulskog spomenika mogla početi. "Nužno je odraditi puno predradnji i priprema, a vrijeme u kojem će biti obavljene da bi restauracija i konzervacija mogla početi najmanje ovisi o nama", kaže Gobić-Bravar.

Stoji stabilni i čvrsti Slavoluk Sergijevaca na ponos Puležana već 2.000 godina pa može i "generalku" pričekati i još koju godinu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter