(Snimio Duško Marušić Čiči / Glas Istre)
I ovog proljeća organizirani su Dani otvorenih vrata Istarskog veleučilišta, manifestacija koja se svake godine održava kako bi maturanti srednjih škola posjetili tu visokoškolsku instituciju i upoznali se s programima koje mogu upisati.
Domaćini su im u istraživačkom Centru Metris prezentirali što i kako rade pretražni elektronski mikroskop, optički stereomikroskop, metalografski mikroskop, svjetlosni transmisijski mikroskop, optički spektrometar, univerzalna statička kidalica, charpyjev bat, spektrofotometar, nanofotometar i robotska ruka Fanuk, odnosno pokazali kojom sve opremom raspolažu te predstavili svoje kapacitete i svoje laboratorije.
(Snimio Duško Marušić Čiči / Glas Istre)
(Snimio Duško Marušić Čiči / Glas Istre)
Maturanti su dobili informaciju da na Veleučilištu mogu upisati programe iz područja ekonomije, i to prijediplomski studiji Menadžment u gastronomiji i kultura hrane i diplomski studij Kreativni menadžment u procesima te programi iz STEM područja; prijediplomski studij Mehatronika i diplomski studij Mehatronika.
Dane otvorenih vrata i Metris posjetili su maturanti iz Gimnazije Pula, Tehničke škole Pula, Ekonomske škole Pula, Strukovne škole Pula i Srednje škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula.
Nakon kratke prezentacije o Veleučilištu i mogućnostima koje pruža, maturanti su se podijelili u timove od tri do pet članova te se uputili u »lov na blago«. Riječ je o petnaest zadataka u laboratorijima Centra u kojima su se maturanti kroz igru upoznali s aktivnostima koje se provode na spomenutoj sofisticiranoj opremi centra. Svaki od zadataka za rješenje je imao broj koji je korespondirao slovu u šifrarniku, a točna rješenja generirale su šifru koja otključava blago. Najspretnijim timovima podijeljene su prigodne nagrade.
(Snimio Duško Marušić Čiči / Glas Istre)
Ideja vodilja Dana otvorenih vrata je da se maturanti zabave i da kroz zabavu doznaju koje sve smjerove mogu upisati na Istarskom veleučilištu, koja se sve znanja kroz taj studij mogu steći te kakve im se perspektive nakon studiranja otvaraju.
Kako doznajemo od dekana Istarskog veleučilišta dr. sc. Daglasa Korace, na Veleučilištu, koje ima više od trideset akreditiranih ispitnih metoda, istražuju sve vrste materijala; ispituje se njihov sastav, kvaliteta, karakteristike i svojstva. Provode se laboratorijska istraživanja za potrebe razvoja postojećih i novih proizvoda vodećih poduzeća u regiji, kao što su Pliva, Knauf, HS Produkt, Dok-Ing, Đuro Đaković, Tehnomont i ostali.
Daglas Koraca (Arhiva Glasa Istre)
Veleučilište surađuje i sa znanstvenim institucijama na području provedbe znanstvenih istraživanja te realizacije znanstvenih projekata, kao što su Institut Ruđer Bošković, Institut poljoprivrede i turizma Poreč, Centar za istraživanje mora Rovinj, Fakultet strojarstva i brodogradnje Zagreb, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Zagreb, te mnogim drugima.
- Na Veleučilištu se posebno naglašava važnost prakse koja osigurava stjecanje potrebnih znanja za uspješnu implementaciju na tržište rada. Teorija bez prakse nema smisla, a u tom smjeru Istarsko veleučilište ima potpisane sporazume o odrađivanju stručne prakse s vodećim tvrtkama iz regije kao što su British American Tobacco - TDR, Jadran Galenski Laboratorij, Infobip, Sistema, Calucem u kojima se našim studentima osigurava stjecanje suvremenih praktičnih znanja te omogućava lakše povezivanje s renomiranim tvrtkama iz realnog sektora, odnosno kvalitetna integracija u radno okruženje, lakša prilagodba potrebama tržišta rada i brže zapošljavanje, ističe dekan Koraca.
- Maturanti, ali i studenti svih generacija prepoznaju kvalitetu Istarskog veleučilišta i svake godine povećavamo broj upisanih, što nam je posebno drago jer je to pokazatelj da smo na dobrom putu. Povratne informacije od studenata su odlične, pa sam siguran da ćemo i ove akademske godine ostvariti dobre upise, smatra Koraca.