U timovima bi bili psiholog, edukacijski rehabilitator i socijalni pedagog. Održavali bi edukacije i radionice s učenicima, roditeljima i profesorima radi jačanja kompetencija po pitanju mentalnog zdravlja
(Ilustracija Nikša Stipaničev / CROPIX)
Grad Pula od iduće pedagoške godine planira uvesti mobilne timove u pulske osnovne škole. Činilo bi ih nekoliko stručnjaka - psiholog, edukacijski rehabilitator i socijalni pedagog koji bi, u sklopu svog plana i programa, održavali edukacije i radionice s učenicima, roditeljima te profesorima u jačanju kompetencija po pitanju mentalnog zdravlja. Najavila je to pulska dogradonačelnica Ivona Močenić tijekom današnje Konsenzus konferencije u pulskom Circolu, održane u organizaciji Grada Pule i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.
Ivona Močenić (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)
- Potaknuti događajima unazad nekoliko mjeseci, porastom vršnjačkog nasilja i problemima mentalnog zdravlja koje je izraženo među djecom u osnovnim i srednjim školama, jedan od prioriteta ove gradske uprave uvođenje je mobilnih timova, prvenstveno u osnovne škole kojima je Grad Pula osnivač, rekla je Močenić. Istaknula je pritom da ranije nisu krenuli s ovom mogućnošću zbog nedostatka stručnog kadra na razini cijele države.
- Proveli smo analizu u našim osnovnim školama gdje smo vidjeli koji stručni kadar imamo, a koji nam nedostaje.
Nadam se da ćemo uspjeti u tome iduće pedagoške godine, iako, naravno, moramo tražiti dopusnicu Ministarstva znanosti i obrazovanja. No, smatram da neće biti prepreke upravo iz razloga što je problem jako velik, pa da ćemo moći i krenuti u realizaciju mobilnih timova, istaknula je Močenić.
Tijekom konferencije na kojoj je aktivno sudjelovalo 40-ak polaznika, mahom žena koje dolaze iz politike, uprave, struke, znanosti i obrazovanja, zdravstva, socijale, udruga, mjesnih odbora i drugih organizacija, detektirane su potrebe, ali i problemi koji narušavaju zdravlje i kvalitetu života građana Pule. Diskutiralo se o prioritetima koji će služiti kao polazište za stvaranje Plana razvoja Grada Pule za razdoblje od 2020. do 2030. godine, strateškog dokumenta čija je izrada u tijeku.
Kako je istaknula liječnica Danijela Lazarić-Zec, razmatra se nekoliko prioritetnih problema - nedostatak kadra, programi za starije i nemoćne te osobe s invaliditetom, promet i turizam, mentalno zdravlje i sadržaji za mlade.
Varja Bastijanić (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)
- Imala sam potrebu sjediti u dvije grupe, prva se bavila turizmom i prenapučenosti grada Pule te infrastrukturom koja ne može podnijeti sve što se događa kod nas. Sve je to posljednjih nekoliko godina narušilo kvalitetu života. Prepoznali smo da u tu grupu moramo ugurati i stambenu politiku koja itekako nedostaje gradu Puli, s urbanističkim planovima i razvojem grada koji će ujedno planirati socijalne i kadrovske stanove, rekla nam je Varja Bastijančić, predsjednica Udruge Institut. Sudjelovala je i u grupi čiji je fokus bio na mentalnom zdravlju.
To je, kaže, jedna od ključnih tema i prioriteta ukoliko se govori o stvaranju grada po mjeri čovjeka.
- Naše škole su dobre škole, imamo dobre učitelje, profesore, nastavnike. No, mislim da im je zaista teško jer im nedostaje podrške, stručne suradnje, supervizije. Tako da će uvođenje mobilnih timova biti super jer je u konačnici, između ostalog, slika mentalnog zdravlja posljedica nedostatka stručnog kadra, kaže Bastijanić.
Pričajući o poslovnim prilikama ranjivih skupina građana, a kojih je vrlo malo, Zuzana Hoti-Radolović iz Društva osoba s tjelesnim invaliditetom južne Istre istaknula je da bi trebalo okrenuti ploču i o poteškoćama s kojima se suočavaju osobe iz ranjivih skupina pri zapošljavanju, educirati poslodavce, kao i cijele kolektive.
Danijela Lazaric-Zec (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)
Trenutno je, ističe, praksa takva da se konstantno o tome educiraju samo osobe iz ranjivih skupina. Primijetili su i da se grad Pula suočava s nedostatkom institucionalnog smještaja za osobe s invaliditetom i za osobe starije životne dobi, kao i s nedostatkom timova za ranu intervenciju kod djece. Osim toga, sudionici su detektirali i kako se velik broj žena s invaliditetom suočava s "ekonomskim nasiljem" u obitelji.
Tijekom prezentacije zaključaka svoje grupe, pulska vijećnica Dušica Radojčić osvrnula se na narušenu kvalitetu života u Puli zbog prekomjernog turizma uz pitanje: Kako je moguće da toliko puno gradimo, a imamo sve manje stanovnika?
Mjere kojim bi se moglo intervenirati su, navodi, izrada analize nosivog turističkog kapaciteta, kreiranje stambene politike društvenog stanovanja, poticanje drugih oblika gospodarskih grana, Park&Ride sustav i unaprjeđenje javnog prijevoza, uvođenje obavezne izrade urbanističkih planova, financiranje turističkih ambulanti od strane turističkih zajednica.