Završnica trogodišnjeg programa

Socijalna uključenost oboljelih od mišićne distrofije provodila se kroz prijevoz, psihološku pomoć, pomoć u kući, ali i terapijsko jahanje

| Autor: Jelena MILOVIĆ


Društvo distrofičara Istre organiziralo je danas Okrugli stol u Dnevnom boravku Društvenog centra Rojc, kao završnicu trogodišnjeg Programa pod nazivom ''Integracijom do socijalne uključenosti oboljelih od mišićne distrofije'', a kojeg financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Robert Raste, predsjednik Društva distrofičara Istre, podsjetio je da se upravo danas, 22. svibnja obilježava Međunarodni dan oboljelih od neuromuskularnih bolesti. Ovaj je projekt trajao tri godine, a provedba se odvijala kroz različite segmente. Neki od njih su: prijevoz, psihološka pomoć, pomoć u kući, kao i terapijsko jahanje. Nakon isteka projekta 31.05.2023. godine ponovo će aplicirati na novi projekt.

Ono što se već sada zna, pomoć u kući neće biti dio projekta, koji je tijekom postojećeg bila u obliku šest sati pomoći mjesečno, ali će dva sata pomoći u kući ubuduće osigurati Grad Pula, kojem je Raste zahvalio na suradnji i podršci. "Društvo je bogato koliko ulaže u ranjive skupine", tim se riječima, između ostalog skupu obratila zamjenica gradonačelnika Pule Ivona Močenić te je obećala kako će potporu od Grada imati i dalje.

Tea Rubeša, mag. iur., Savjetnica pravobraniteljice, predstavila je rad ureda Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, područni ured Rijeka, koji u ovom gradu djeluje već nekoliko godina te pomaže osobama s invaliditetom. Inače, Ured pravobranitelja za osobe s invaliditetom na nacionalnom nivou započeo je s radom od 2008. godine, a na čelu mu je pravobraniteljica Anka Slošnjak. Samostalni su u svom radu, a s ostalim pravobraniteljima imaju međuinstitucionalnu suradnju.

Tijekom dvije godine, navela je Rubeša, zaprimili su 1.450 obraćanja osoba te proveli 1.400 aktivnosti na temelju tih obraćanja; kroz savjete, preporuke, upozorenja te ostalog. "Najviše pritužbi bilo je iz sustava socijalne skrbi, rada, obrazovanja i zdravstva", navela je ona. "Svatko tko može predložiti nešto što će unaprijediti život osobe s invaliditetom, može nam se obratiti", naglasila je pritom Rubeša.

Zuzana Hoti Radolović, koordinatorica Centra podrške 521, predstavila je rad Centra, njihove aktivnosti i rezultate, a naglasila kako to više nije projekt već je riječ o novoj socijalnoj usluzi u zajednici. Centar nastavlja sa svojim radom i nadalje, a upravo su neki od onih koji se centru obraćaju za pomoć, iz ove populacije stanovništva.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter