Kao ružno predskazanje, film prikazuje zračnu uzbunu i odlazak u skloništa. Scene bijega građana prilikom zračne uzbune snimljene su na stubištu zgrade tržnice, unutar tadašnje Gimnazije, danas Filozofskog fakulteta, te uz današnju Flanatičku ulicu i na Forumu gdje se lijepo vidi Augustov hram s drvenom zaštitom od zračne opasnosti. Dio filma su i dijalozi u skloništu, snimljeni u skloništu zgrade I.N.C.I.S. na početku Kolodvorske ulice
Iz filma "Alfa Tau!"
Prvi dugometražni film snimljen u Puli tijekom ranih godina Drugog svjetskog rata nosi naziv "Alfa Tau!" Ipak, Pula ne "glumi" samu sebe, već neimenovanu podmorničku bazu talijanske ratne mornarice. Redatelj Francesco De Robertis surađivao je s vojskom u izradi propagandnih filmova, a nova podmornička škola smještena na pulskom otoku Sv. Katarina poslužila je kao mjesto radnje filma o životu podmorničara u borbi protiv savezničkih brodova. Zanimljivo, uvodna najava sadržaja filma teče u obliku podizajućeg teksta na tamnoj podlozi, slično kao i u kasnijoj blockbuster franšizi "Ratovi zvijezda".
Naziv filma dolazi iz šifriranog pomorskog signala koji obavještava da je jedinica koja ga šalje potopila neprijateljsko plovilo. Devedeset-minutni film je sniman i premijerno prikazan 1942. godine. Dokumentarističkog tipa, današnjem gledatelju poprilično dosadan, specifičan je i po tome što ne koristi profesionalne glumce.
Iz filma "Alfa Tau!"
Primjerice, u filmu glavnu ulogu igra kapetan korvete i podmorničar Bruno Zelik (Zelich), porijeklom Tršćanin. On je u stvarnom životu bio podmornički zapovjednik, a poginuo je u Sredozemlju tijekom podmorničke misije jedinicom "Scire" nedugo nakon snimanja, u kolovozu 1942. godine. Nadalje, u filmu se pojavljuje i osoblje Podmorničke škole, a u scenama civilnoga života mornara pojavljuju se i neki tadašnji građani Pule, uglavnom članovi obitelji političkih predstavnika talijanske države i fašističkog režima u Puli i Istri.
Kako smo već spomenuli, glavnina radnje filma „Alfa Tau!" snimljena je na otoku Sv. Katarina i obližnjim Monumentima, gdje je od 1940. djelovala Podmornička škola. Protagonist, podmornički zapovjednik, na mjesto svoje dužnosti dolazi vlakom pa je u kadru njegov ukrcaj na fijaker ispred pulskog željezničkog kolodvora. Više od statista, u više navrata pojavljuje se i voditelj fijakera, stariji gospodin, najvjerojatnije tadašnji građanin Pule.
Iz filma "Alfa Tau!"
Kao ružno predskazanje, film prikazuje zračnu uzbunu i odlazak u skloništa. Scene bijega građana prilikom zračne uzbune snimljene su na stubištu zgrade tržnice, unutar tadašnje Gimnazije, danas Filozofskog fakulteta, te uz današnju Flanatičku ulicu i na Forumu gdje se lijepo vidi Augustov hram s drvenom zaštitom od zračne opasnosti.
Iz filma "Alfa Tau!"
Dio filma su i dijalozi u skloništu, snimljeni u skloništu zgrade I.N.C.I.S. na početku Kolodvorske ulice. U prostoriji s natpisom "silenzio" (tišina!), njegova upraviteljica i članica civilne zaštite, podmorničkom kapetanu kaže: "Qui comando io!" ("Ovdje zapovijedam ja!").
Iz filma "Alfa Tau!"
Iz filma "Alfa Tau!"
Iz filma "Alfa Tau!"
Iz filma "Alfa Tau!"