OSNOVNA ŠKOLA CENTAR

Ćakule s Danteovog trga: Car Franjo I i carica Sisi na svečanosti polaganja kamena temeljca Arsenala

Učenici su vrlo zainteresirani za ovakve projekte; oni im jačaju samopouzdanje, razvijaju kreativnost i osvještavanju ih o važnosti timskog rada i odgovornosti. Usput se zabavljaju, ali i educiraju, kaže profesorica Borka Sladonja

| Autor: Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ
(Snimila Mirjana Vermezović Ivanović)

(Snimila Mirjana Vermezović Ivanović)


Osnovna škola Centar nastavlja provoditi projekt "Volim povijest", ove godine pod nazivom Ćakule s Danteovog trga, u kojem su učenici jučer, odjeveni u povijesne kostime, predstavljali osobe iz austrougarskog razdoblja koje su obilježile Pulu.

U društvu gradonačelnika Rizzija

Tako su namjernici jučer na trgu mogli susresti dobrotvora Pietra Ciscuttija, astronoma Johana Palisu, gradonačelnika Lodovica Rizzija, prve pulske fotografe Luigija Mionija i Aloisa Beera, cara Franju Josipa I i caricu Elizabetu - Sisi, bakteriologa Roberta Kocha, bečkog industrijalca Paula Kupelwiesera, arhitekte i inženjere Jakoba Muenza, Ludwiga Baumanna, istraživače Sjevernog pola, admirala Wilhelma von Tegethoffa, pilota Viktora Klobučara, Hermana Potočnika Noordunga, prve pulske cvjećare i mnoge druge.

Car Franjo i carica Sisi, koji su u Pulu stigli da bi uveličali polaganje kamena temeljca Arsenala, bili su u društvu biskupa, koji je taj čin blagoslovio i rado su se fotografirali za naš list.

(Snimila Mirjana Vermezović Ivanović)(Snimila Mirjana Vermezović Ivanović)

Borka Sladonja, profesorica hrvatskog jezika i povijesti u OŠ Centar, napomenula je da u projektu sudjeluju učenici nižih i viših razreda.

- Niži razredi su osmislili dio likovne izložbe i prodajnu izložbu, a neki su se učenici drugog razreda pridružili onima iz viših razreda u glumi. Učenici su vrlo zainteresirani za ovakve projekte; oni im jačaju samopouzdanje, razvijaju kreativnost i osvještavanju ih o važnosti timskog rada i odgovornosti. Usput se zabavljaju, ali i educiraju, rekla je Sladonja.

Crtice iz života Pule u 19. stoljeću

Naši suradnici, osim Grada Pule koji je financijski podržao ovaj projekt, su pulski vrtić: Rin Tin Tin, Mali svijet, Rožica, Šiljo i Topolino koji su obogatili likovnu izložbu radovima o temi prijevoznih sredstava iz doba Austro-Ugarske Monarhije te krojačica Edita Mendiković Bubić, inženjerka odjevne tehnologije, koja je šivala mnoge kostime, dodala je Sladonja.

(Snimila Mirjana Vermezović Ivanović)(Snimila Mirjana Vermezović Ivanović)

Izložba o onodobnim prijevoznim sredstvima postavljena je u školskoj dvorani. Ispred škole učenici su postavili štand na kojem su prodavali svoje radove, a prikupljena sredstva bit će usmjerena u kupnju materijala za iduće dječje radove.

Izložbu je jučer obišao i gradonačelnik Filip Zoričić.

- Izložba je prekrasna. Čestitam svima koji su sudjelovali u postavljanju i pripremi izložbe. Posebne pohvale učenicima – glumcima koji su uprizorili osobe i crtice iz života Pule u 19. stoljeću. Djecu kroz ovakve projekte potičemo na kreativnost i mogu najbolje naučiti o povijesti, kulturi i jeziku, rekao je Zoričić.

(Snimila Mirjana Vermezović Ivanović)(Snimila Mirjana Vermezović Ivanović)

Projekt traje još danas i sutra, od 9.30 do 12 sati. Uz Borku Sladonja, njegove su nositeljice Nataša Makovac, Jelena Novoselec-Janjić i Sonja Perković.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter