Dom Ruže Petrović (snimio Duško MARUŠIĆ ČIČI)
Privodi se kraju obnova zgrade Dječjeg doma "Ruža Petrović" u Budicinijevoj ulici u Puli, kao i obnova četiri stana u koje će se useliti djeca privremeno smještena u jednom krilu bivše zgrade psihijatrije u krugu pulske Opće bolnice.
Za ovaj veliki projekt utrošeno je 13.190.866 kuna iz europskog fonda i resornog ministarstva.
Kako doznajemo od ravnateljice doma Davorke Belošević, trenutno se uklanjaju manji tehnički nedostaci uočeni nakon pregleda obnovljenih prostora. Kada je riječ o opremanju prostora, završava se javna nabava vezana uz odabir tvrtki. Do kraja školske godine sve će biti spremno za useljenje.
Ravnateljica Davorka Belošević (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)
- Nećemo se seliti dok traje školska godina jer djeca moraju imati kontinuitet u nastavi i kraj školske godine nije dobar period za preseljenje i obaveze koje idu uz to. Preseljenje će započeti za vrijeme praznika kada nemaju obaveze u školi, veli ravnateljica.
Tako će u dva stana u Nobileovoj biti smješteni po tri djevojke i tri dečka, dok u Teslinoj i Laginjinoj ima mjesta za pet do šest djece koja će imati stalnu podršku odgojitelja. Jedan je stan namijenjen trudnici, odnosno majci s malim djetetom. Na koncu, u matičnoj zgradi doma u Budicinijevoj ima mjesta za stalni smještaj 12-ero djece. Osim toga, tu su i korisnici u poludnevnom i cjelodnevnom boravku, a trenutno ih je 11. Ujedno će se na jednoj etaži smjestiti i Obiteljski centar, koji ovdje seli iz centra grada.
Osim toga, sasvim je nova usluga ovog doma u Rovinjskom Selu, gdje se otvara poludnevni i cjelodnevni boravak za deset do 12 djece. Sve je gotovo, ali problem je HEP, koji se čeka radi ugradnje posebnog brojila za struju.
Pulski dom "Ruža Petrović" ima novi koncept brige o djeci kroz organizirano stanovanje u izdvojenim jedinicama. Na taj se način djeci žele pružiti uvjeti što sličniji obiteljskim, da bi jednog dana, kada izađu iz institucije, bili spremni za samostalan život. U stanu u kojem će živjeti uz podršku odgojitelja veća se djeca uključuju u pripremu jela, čišćenje i sve ono što se i inače radi u obitelji. U domsku kuhinju djeca nisu smjela ulaziti zbog uvjeta koje nalaže HASAP.
Ono što je vrijedno naglasiti jest rad stručnih suradnika s obitelji za onu djecu koja su u domu tijekom dana, a zatim se vraćaju kući. Osim s djecom, radi se i s njihovim obiteljima jer se jedino na taj način mogu postići najbolji rezultati za dobrobit djece. Cilj je spriječiti izdvajanje djece iz obitelji i ostvariti uvjete života u njihovoj prirodnoj sredini. Nažalost, trendovi u zadnje vrijeme idu u suprotnom smjeru. Sve je više obitelji koje ne funkcioniraju i sve je veća potreba za izdvajanje djece, doznajemo od ravnateljice.
Zbog novog načina rada, potrebno im je i više odgojitelja. Dom će uskoro raspisati natječaj za zapošljavanje 10 do 15 novih djelatnika. Na sjednici Upravnog vijeća Doma u četvrtak ravnateljica će predložiti proširenje liste profesija s čijom se diplomom može raditi s djecom. Prema dosadašnjim pravilnicima, na radnom mjestu odgojitelja mogu se zapošljavati samo socijalni radnici, psiholozi, socijalni pedagozi, kineziolozi, pedagozi i rehabilitatori.
- To je jako uski segment profesija koje mi tražimo i velik je problem nedostatka kadra, rekla je Belošević. Stoga predlaže da se lista proširi i na kandidate s diplomom učitelja, odgojitelja, filozofije, politologije… odnosno da se uskladi s Pravilnikom o mjerilima za pružanje socijalnih usluga.
Djeca iz Doma "Ruža Petrović" posljednjih godinu dana borave na obnovljenom krilu bivše psihijatrije. Tamo ih je ukupno 27 na smještaju, a 11 na boravku. Trebalo je vremena da se prilagode na novi prostor. No, on ima i neke prednosti, jer su sva djeca na istom katu i pod nadzorom. Prednost je i blizina grada i srednjih škola. Uskoro će svi oni preseliti u potpuno obnovljen prostor uz veći broj osoblja koji brinu o njima.