Takvim se ugovorom o radu precizira kada se može raditi od kuće, tko o tome odlučuje i kako regulirati naknadu troškova, kaže odvjetnik Ivan Matić
Ilustracija (Arhiva)
Puno je otvorenih pitanja u provedbi novog Zakona o radu i Zakona o suzbijanju neprijavljenog rada koji su bili tema jučerašnjeg seminara održanog u Županijskoj gospodarskoj komori. Velik odaziv sudionika, poslodavaca svih profila, potvrdio je interes za seminar kojeg su organizirali Međunarodna trgovačka komora (ICC) Hrvatska i Hrvatska gospodarska komora u suradnji s odvjetničkim društvom Kallay & partneri.
- Neke stvari iz novog Zakona o radu treba pozdraviti. Najvažnije novosti su drugačije reguliranje rada na određeno vrijeme. Sada je dosta sužena mogućnost u odnosu na prošli zakon kad je riječ o trajanju ugovora o radu na određeno, kao i broj takvih ugovora. Drugačije se regulira probni rad, uvode se novi oblici rada koje prate suvremena kretanja, kao što su rad na izdvojenom mjestu rada i rad na daljinu, takozvani rad od kuće, rekao je Ivan Matić, odvjetnik iz društva Kallay & partneri.
Navodi da je rad od kuće obavezno regulirati ugovorom o radu zaposlenika koji uobičajeni ugovor o radu ne mora sadržavati. Takvim se ugovorom o radu precizira kada se može raditi od kuće, tko o tome odlučuje, kako regulirati naknadu troškova, kako regulirati zaštitu na radu, zaštitu privatnosti radnika... Novi zakon razlikuje stalan, privremeni ili povremeni rad od kuće i potrebno je ugovoriti o kojoj se varijanti radi: hoće li se raditi trajno od kuće ili će to biti povremeno. Potrebno je također ugovoriti mehanizam tko o tome odlučuje.
Brojne su druge novine u zakonu. Između ostalog uvode se novine vezane uz dostajanstvo radnika. Propisuje se da poslodavac koji zapošljava više od 75 osoba mora imenovati dvije osobe koje su ovlaštene za primanje pritužbe o zaštiti dostojanstva radnika i te osobe moraju biti različitog spola.
Zakon o radu je donesen u božićno vrijeme i stupio je na snagu 1. siječnja, što je bio stres za poslodavce koji su se trebali tome prilagoditi. Stoga je zakonodavac to pokušao riješiti tako što je predvidio rok od 6 mjeseci u kojem su poslodavci dužni uskladiti svoje pravilnike o radu s novim zakonom.
Na seminaru je bilo riječi i o Zakonu o suzbijanju neprijavljenog rada koji ograničava zapošljavanje na crno. Uvode se posebne novčane kazne za poslodavce koji zapošljavaju na crno. Predviđa se i mogućnost pečačenja poslovnog prostora na 30 dana, kao i zabrana obavljanja aktivnosti u tom prostoru ako se u više navrata utvrdi rad neprijavljenih radnika. Uvodi se i zakonska novina koja se tiče odgovornosti ugovaratelja. Izvođač - ugovaratelj odgovoran je ukoliko podizvođač ne plaća svoje radnike na tom projektu. Radnik zbog toga može tužiti glavnog izvođača u roku od tri mjeseca.