"VELIKO SRCE MALOM SRCU" NA PULSKOM MRKATU

Dr. Kristina Đuherić: Godišnje se rodi 500 djece s prirođenim srčanim greškama

| Autor: Jelena MILOVIĆ
Dr. Kristina Đuherić (Snimio Duško Marušić Čiči)

Dr. Kristina Đuherić (Snimio Duško Marušić Čiči)


Neprofitna, humanitarna udruga liječnika, zdravstvenog osoblja i roditelja djece s prirođenim srčanim greškama i drugim srčanim bolestima - Veliko srce malom srcu, danas je na štandu u sklopu pulske tržnice predstavila svoje djelovanje te bila na raspolaganju za sva pitanja građana Pule koji imaju potrebe za ovom vrstom savjetovanja i pomoći. Sve se ovo događa neposredno nakon Festivala srca, koji je održan od 7. do 14. veljače.

Čelnica istarske podružnice udruge dr. Kristina Đuherić izvijestila nas je kako je u Hrvatskoj trenutno deset tisuća djece koja žive s ovim zdravstvenim problemima, dok se godišnje rodi 400 djece s prirođenim srčanim greškama. Od tih 500, desetak bude s kompleksnim srčanim greškama koje zahtijevaju operativne zahvate već u prvim danima ili tjednima života.

"U današnje vrijeme puno se brže dijagnosticiraju takvi problemi, ali još uvijek ima situacija, da neki roditelji, a to je bio i slučaj kod nas, do samog rođenja ne znaju dijagnozu, jer tu fetalnu kardiografiju u Hrvatskoj rade samo četiri stručnjaka. To je izuzetno teška pretraga i jako je teško to uočiti. Medicina ide naprijed te je sve izvjesnije da će se problemi i prije uočavati", rekla nam je dr. Đuherić.

(Snimio Duško Marušić Čiči)(Snimio Duško Marušić Čiči)

Osnovna podjela srčanih bolesti je ona sa cijanozom i bez cijanoze, saznajemo od naše sugovornice, odnosno; poplavi li dijete ili ne. Najčešće greške su oštećenja atrijskog ili ventrikulskog septuma, do nekih kompleksnijih problema, a neka djeca imaju i po nekoliko operacija, samo do svoje prve godine života.

"Premda nemamo još uvijek brojke djece u Istri, s ovim problemom, radimo na tome kako bi imali bazu podataka", najavljuje ona.

- Većina srčanih grešaka se uspješno rješava u našem referentnom centru Rebro, a postoje situacije kad djeca trebaju putovati i izvan Hrvatske. Naša Udruga pokriva potrebe smještaja u Zagrebu, jer imamo stan na raspolaganju, koju roditelji besplatno koriste, dok su djeca na hospitalizaciji. Svi troškovi stana se pokrivaju sredstvima iz donacija, koje Udruga prikuplja, a zadnja anonimna donacija, od 60 tisuća kuna, išla je za kupnju bušilice, za kardiokirurške zahvate kod djece", govori nam.

(Snimio Duško Marušić Čiči)(Snimio Duško Marušić Čiči)

- Mi imamo vrhunske stručnjake, što se tiče medicinskog osoblja, ali ono što još nemamo u tolikoj mjeri je dijagnostika - uređaji. To su ultrazvučni uređaji kojima trebamo pratiti, ići u stopu s razvojem medicine, ali nažalost naša država nije bogata da osigura takve uređaje, koji se brzo i kvare te mijenjaju, ali naši liječnici odrađuju vrhunski posao, otkriva nam. Roditelji im se javljaju s raznim upitima, a skup svih tih informacija najbolje dobiju upravo na ovoj adresi.

"Osim toga, dajem im i malo ohrabrenja, kako s medicinske, tako i s one roditeljske strane. To je veliki šok za cijelu obitelj, ali i doživotna borba. To je neizlječiva bolest i ta djeca se prate, cijeli život", veli nam voditeljica podružnice.

(Snimio Duško Marušić Čiči)(Snimio Duško Marušić Čiči)

Danas Udruga broji oko 300 članova. Spaja roditelje koji su u potrazi za informacijama i odgovorima na pitanja i ono najvažnije - dijele svoja iskustva i time jačaju i pomažu jedne druge. Kontakti Udruge su dostupni na web stranici www.velikosrce-malomsrcu.hr/kontakt, a voditeljicu, dr. Đuherić može se dobiti na mobitel 091/389 4282.

(Snimio Duško Marušić Čiči)(Snimio Duško Marušić Čiči)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter