Autor izložbe Silvano Jelenić i predsjednik pulskog SUH-a Lučo Pavletić (snimila Doria MOHOROVIĆ)
U Sindikatu umirovljenika Hrvatske jučer je otvorena izložba "Euro - Značenje i važnost europske valute" autora Silvana Jelenića, dugogodišnjeg kolekcionara starih razglednica i fotografija. Budući da je Hrvatska početkom godine ušla u Schengenski prostor te da se građani privikavaju na novu europsku valutu, Jelenić je iskoristio priliku da umirovljenicima i drugim posjetiteljima, u suradnji s filatelističkim društvom, predstavi novčanice i kovanice zemalja, prvih članica Europske unije koje su uvele euro. Svaka od država prilagodila je novčanice i kovanice eura svojim simbolima, pa je tako na onim francuskim prikazan poznati slogan "Liberté, egalité, fraternité" (sloboda, jednakost, bratstvo).
Pojasnio je i da je prije 20-ak godina došao do materijala koje je izložio u vitrinama.
- Od 1992. do 2015. godine živio sam i radio u Münchenu sa svojom obitelji, gdje je boravilo oko 50 tisuća Hrvata. Na svakom se koraku čuo naš jezik. Kada se 2002. u Njemačkoj uvodio euro, predstavnici Europske središnje banka na glavnom trgu u Frankfurtu dijelili su replike eura u većem formatu da bi europsku valutu približila građanima Savezne Republike Njemačke.
Ja sam ih tada, kao vanjski suradnik HRTV Radio Pule i vanjski suradnik inozemnog izdanja Večernjeg lista, zamolio za taj materijal. Nakon 20-ak godina, budući da sam u SUH-u aktivan kao umirovljenik, pružila mi se prilika da to i predstavim, pojasnio je Jelenić.
Ulazak Hrvatske u schengenski prostor i uvođenje eura ocjenjuje iznimno pozitivnim.
- Prilikom uvođenja eura u Njemačkoj, starije generacije Nijemaca koje su bile naviknute na njemačku marku ljubomorno su je čuvale. Slična razmišljanja i nesigurnosti pojavljuju se i u drugim državama, pa i među našim ljudima treće životne dobi, ali mislim da kod mlađih nije tako, većina je zadovoljna. Jer, mi s eurom i učlanjenjem u europsku zajednicu puno dobivamo kao zemlja.
Danas je Hrvatska u potpunosti integrirana u europodručje. Otvorili smo si vrata, što je velika stvar. Više nema granica, a gdje ćete ljepše od toga. I što je najbitnije, države se više neće zaratiti kao prije i svi smo pod jednom zastavom. Pratio sam međunarodne sajmove turizma u Njemačkoj, a time i hrvatske obrtnike, poduzetnike i zanatlije, i mogu reći da je zbog silne administracije situacija bila daleko kompliciranija kad nismo bili u Europskoj unij, nego sada, zaključuje Jelenić.
Izložba se može pogledati idućih mjesec dana u SUH-u, u Ulici Ćirilometodske družbe 4.