Nedjeljni buvljak u Rojcu

I tamo se zaokružuju cijene. Plaća se u eurima, razmišlja se u kunama

Osobno smo se uvjerili da su neki povećali cijene s 10 kuna na 1,5 eura (11,3 kune), ali na buvljaku početne cijene ionako služe kao orijentir jer se kupnjom više proizvoda dogovara popust

| Autor: Paulo Gregorović
Sajam u Rojcu (Snimio: Dejan ŠTIFANIĆ)

Sajam u Rojcu (Snimio: Dejan ŠTIFANIĆ)


Nakon dva tjedna dvojnog optjecaja, odnosno važenja dvije valute, od jučer je euro u Hrvatskoj jedino sredstvo plaćanja. Kako se jučer plaćalo na najživopisnijem mjestu u Puli - na nedjeljnom buvljaku na parkiralištu Rojca? Cijene jesu izražene u eurima i plaća se u jedinstvenoj europskoj valuti, ali mnogi i dalje pregovaraju u kunskim vrijednostima. No, kada treba platiti ili naplatiti, izračunaju putem mobitela koliko je to eura.

Do 2023. godine na buvljaku je najčešća istaknuta cijena bila 5 ili 10 kuna. I dalje se barata tim vrijednostima pri utvrđivanju cijena, samo se kod plaćanja preračunava koliko je proizvoda kupljeno za pet kuna pa se izračuna treba li kupac platiti 2 eura za tri proizvoda ili 4 eura za šest proizvoda.

Jugoslavenska muzika

Osobno smo se uvjerili da su neki povećali cijene s 10 kuna na 1,5 eura (11,3 kune), ali na buvljaku početne cijene ionako služe kao orijentir jer se kupnjom više proizvoda dogovara popust. Mnogi prodavatelji s kojima smo jučer razgovarali izjavili su nam da su cijene ipak niže od uvođenja eura. Ono što su ranije prodavali za okruglih 10 kuna sada su spremni ponuditi za prvu okruglu vrijednost u eurima, a to je jedan euro.

buvljakBuvljak kod Rojca (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)

To nam je potvrdila prodavačica Ivana Hajduk koja se sa suprugom nedavno preselila iz Varaždina u Pulu gdje prodaje nove i rabljene stvari.

- Kupci nam vele da je sve skuplje, ali to nije točno jer su cijene ostale iste ili su niže. Prije smo tražili 10 kuna za komad odjeće, a sada jedan euro. Cijene dogovarao u kunama, a onda koristimo aplikaciju na mobitelu koja nam pretvara u eure dogovorenu cijenu u kunama, kaže Hajduk. Zamoljena da usporedi pulski sa varaždinskim buvljakom, rekla nam je da je onaj u Varaždinu 10 puta veći, kako po površini, tako i po ponudi robe.

- Ovo u Puli je ništa u usporedbi s Varaždinom, gdje su cijene puno niže. Tamo buvljak bude četvrtkom i subotom, a nedjeljom je sajam automobila, napominje naša sugovornica.

Obitelj Hajduk se iz Varaždina preselila u Pulu, i tu prodaju, a obitelj Ružić se preselila iz Praga i na pulskom buvljaku traže robu za kupnju. Goran Ružić jučer je bio prvi put na buvljaku u Rojcu. Pregledavao je ponudu ploča da bi upotpunio svoju probranu kolekciju od 70-ak albuma. Kaže da je u Češkoj kupovao stranu glazbu, a u Rojcu traži glazbu s ovih prostora ili, kako bi u Rojcu rekli, domaću, neovisno o tome iz koje bivše jugoslavenske republike potječe.

Rekao nam je da je u subotu potrošio posljednjih 30-40 kuna, ali da je primijetio da su prodavačice zbunjene kovanicama eura koje broje dva, tri puta prije negoli vrate ostatak.

- I ja se pokušavam priviknuti na eure s obzirom da sam do sada plaćao u češkim krunama, rekao nam je sugovornik.

Na pulskom buvljaku sve se češće mogu susresti posjetitelji iz središnje Azije pa smo jučer naišli na trojicu Indijaca koji rade u Uljaniku. Subhash Suresh, Prabu Sobanpoul i Animon Podikunju došli su sa svojom mlađom braćom na buvljak da bi kupili odjeću.

BuvljakPrabu Sobanpoul, Animon Podikunju i Subhash Suresh (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)

Koliko, majstore?

Mnogi drugi sugovornici s kojima smo razgovarali nisu pristali da objavimo njihova imena i prezimena, već samo nadimke. Za sugovornika koji sebe naziva senzacijom Rojc je prije svega mjesto relaksacije i druženja pa je zato donio šah koji igra s kupcima. Čovjek iz Vodnjana, amidža, kako za sebe veli, upozorio nas je da je dogovorio prodaju za pet eura te da mu je plaćeno jednom kovanicom. Naknadno je shvatio da je to kovanica od pet konvertibilnih maraka, što je protuvrijednost od 2,5 eura. Dobronamjerno skreće pažnju ostalima da obrate pažnju na marke i eure koje su dosta slične. Potvrdio nam je da se prvi dan bez kuna i dalje koristi ta valuta pri utvrđivanju cijena, a svoje je cijene snizio sa 10 kuna na 1 euro.

BUVLJAKBuvljak kod Rojca (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)

Najživlje je bilo na štandu Matuša koji je zajedno s Mrksom svirao harmonike koje prodaje.

- Koliko, majstore? Tisuću? Ma, 200 eura komad!, odgovorio je Matuš koji je i dalje skloniji računanju u kunama pa prvo pomisli na vrijednost stare valute. I sam priznaje da u Rojcu i dalje računaju vrijednosti u kunama iako, dodaje da su "smanjili cijene otkako su euri".

Legendarni i nezaobilazni Pajo na pulskim sajmovima prodaje već 30 godina. U Rojc dolazi više od 20 godina, a ranije je prodavao na buvljacima u Valturskoj ulici i iznad Arene te ima svoj štand u Ciscuttijevoj ulici, na Sajmu antikviteta.

Kaže da je uvođenjem eura cijene zaokružio naniže te da je cjenkanje posve normalno na takvim mjestima pa bude situacija da prodavatelj traži euro, a kupac ponudi pola eura. "Tu nema ljutnje", naglašava Pajo te dodaje da se u Rojcu najviše traže ploče koje prodaje po tri eura za komad.

- Imam i skuplje ploče, ali njih ne prodajem na buvljaku, zaključio je Pajo jučer u 10 sati kada su se neki prodavatelji počeli spremati za odlazak. No, masovno se krenulo doma u 11 sati. Ipak treba spremiti ručak pa se prodavateljima žuri doma, a ovdje su kupci ranoranioci pa je i buvljak prilagođen njima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter