Mogao bi se izgraditi i Dom za starije osobe ili poduzetnička zona. To je nešto za što prethodno treba napraviti anketni upitnik, pitati građane koje su potrebe i struku što se može graditi. I to bi trebala biti okosnica uvjeta natječaja, na temelju toga trebalo bi odabrati najbolji prijedlog. Pri tome se privatni interesi uvijek moraju inkorporirati u taj opći, širi i važniji javni interes, a ne obrnuto, ističe Radojčić
Noel Mirković, Dušica Radojčić i Ana Fonović (Snimio Dejan Štifanić)
Danas je posljednji dan javnog savjetovanja o 4. Izmjenama i dopunama Urbanističkog plana uređenja "Max Stoja". Tim su se izmjenama na konferenciji za novinare usprotivili članovi pulskog Možemo! - Dušica Radojčić, Ana Fonović i Noel Mirković. Naime, oni smatraju da je prije izmjena, odnosno prenamjene područja, potrebno angažirati lokalne stručnjake, prije svega Društvo arhitekata Istre, koji bi napravili elaborat i pripremili uvjete za arhitektonsko-urbanistički natječaj. Tim natječajem bi se, pak, odabralo najbolje moguće idejno rješenje za cijelo područje.
A potom bi, ističe Radojčić, sve postojeće privatne interese trebalo uklopiti u taj novi koncept, koji bi prije svega bio u interesu Grada Pule, odnosno njegovih građana.
Možemovci naglašavaju da su dosadašnja loša prostorna i arhitektonska rješenja vidljiva u gradu na svakom koraku i imaju velik utjecaj na kvalitetu života, kako pojedinca, tako i cjelokupne zajednice, kao i da je vrijeme da se stane na kraj izradi, kako su ih nazvali - Frankenstein planova.
- Originalni plan iz 2012. godine i tri iduće izmjene, kao i ove četvrte, naručile su i platile tvrtke čiji je direktor Stevan Muidža. One se rade isključivo zbog realizacije materijalnih interesa tvrtke koja na tom području raspolaže velikom količinom zemljišta u svom vlasništvu. I zapravo, prenamjenom se i podiže vrijednost tog zemljišta, ali i planiranje svodi na interes jednog privatnog investitora. To nije prostorno planiranje. Za prostorno je planiranje potrebno imati viziju, pogotovo na području bivšeg kamenoloma Max, koji u ovom trenutku izgleda neatraktivan i devastiran, međutim to je vrlo vrijedno područje, istaknula je Radojčić, pritom pozvavši građane da pogledaju o kakvoj se zoni radi i koji su njezini potencijali.
Pričajući o tome u koju bi se svrhu mogao koristiti taj prostor, možemovci naglašavaju da to zasigurno ne bi trebala biti planirana gradnja apartmanskih zgrada, budući da se pokazalo kako taj trend nije održiv.
- Apartmana u Puli ima već previše i trebamo graditi, na primjer, nove javne stanove za dugoročni pristupačan najam, što Puli nedostaje. U tom se kamenolomu mogu dogoditi i drugi javni sadržaji - može se vratiti sportsko rekreacijski centar kojeg smo izgubili na Lungomareu, ili pak izgraditi nogometni stadion koji bi imao prirodne tribine i parkirališni (neasfaltirani) prostor koji se sad planira graditi na Valkanama, gdje nema dovoljno mjesta za teren, kao ni za parkiranje. Mogao bi se izgraditi i Dom za starije osobe ili poduzetnička zona. To je sve nešto za što prethodno treba napraviti anketni upitnik, pitati građane koje su potrebe i različite struke u Gradu što bi se tamo moglo graditi. I to bi trebala biti okosnica uvjeta natječaja, na temelju toga trebalo bi odabrati najbolji prijedlog i krenuti u realizaciju. Pri tome se privatni interesi uvijek moraju inkorporirati u taj opći, širi i važniji javni interes, a ne obrnuto, ističe Radojčić.
Ona tvrdi i da je savjetovanje o Odluci o 4. izmjenama s namjerom organizirano od 14. prosinca 2022. do 14. siječnja 2023., odnosno u vrijeme božićnih i novogodišnjih praznika, a sve kako bi se primjedbe javnosti svele na minimum.
Kamenolom Max nalazi se neposredno uz shopping centar (snimio Milivoj Mijošek)
Ana Fonović je napomenula da se pristupa 4. izmjenama UPU-a Max, a da se prethodno nije izradio zakonom propisani Izvještaj o stanju u prostoru.
- Posljednji takav izvještaj za Pulu napravljen je za razdoblje od 2014. do 2018. godine. Ti izvještaji nisu samo formalnost, oni služe za ocjenu stanja u prostoru i predlaganje načina da se riješe uočeni problemi. Na temelju čega će se pristupiti izmjenama UPU-a Max kada nema slike stanja u prostoru niti preporuka za njegovo unapređenje?, upitala je Fonović.
Možemovci su ukazali i na to da tehnička sanacija kamenoloma nije izvršena šest mjeseci nakon prestanka eksploatacije, što je koncesionar bio dužan učiniti, a nije učinjena ni biološka rekultivacija. Ističu da i danas ondje postoji opasnost od pada s visine.
"Već na prenamjeni mogu zaraditi milijune"
Radojčić je istaknula da nova odluka, koja je još danas na savjetovanju, podrazumijeva prenamjenu određenih zona, pa stoga prilikom formiranja nove stambene ulice s poslovnim sadržajima investitor može ostvariti značajan profit.
- Razmjeri mogućeg pogodovanja najlakše se mogu razumjeti upravo na toj čestici u vlasništvu Max Cityja u zoni R - sport i rekreacija. Radi se o katastarskoj čestici 5282/26, veličine 1.696 metara kvadratnih. S tom namjenom zemljište nema veliku cijenu, ali prenamjenom u zonu M pretežno stambene namjene, vrijednost zemljišta samo na toj čestici može doseći i 1.000 eura po četvornom metru. Dakle, Muidža bi mogao izradu izmjena UPU-a platiti oko 150 tisuća kuna ili 20 tisuća eura, a zaraditi samo na prenamjeni jedne čestice milijunski iznos u eurima. Krajem 2021. dogodio se prvi pokušaj prenamjene te čestice putem 4. Izmjena UPU-a Max, ali je Možemo! takav pokušaj pogodovanja privatnom interesu stopirao, rekla je Dušica Radojčić