Zavičajni projekt "Rošćina i Humšćina" četvrti u nizu zavičajnih projekata Srednje škole Buzet kojim se obrađuje uži zavičaj učenika predstavljen je Buzećanima. Istraženo i naučeno o Rošćini i Humšćini srednjoškolci su prethodno premijerno pokazali na 2. Festivalu zavičajnosti u travnju ove godine u Labinu gdje su uredili izložbeni prostor i prikazali petminutni autorski film.
Običaji i legende
Izložbeni kutak buzetske Srednje škole izazvao je veliku pozornost posjetitelja i organizatora te će fotografija izložaka zauzeti svoje mjesto na stranici službenoga kalendara Istarske županije za 2019. godinu. Prethodnih su godina srednjoškolci istražili Ćićariju, Račišćinu, Dragušćinu i Vrhuvšćinu, Mlunšćinu i Sovinjšćinu te selo Senj kao dio župe Sovinjak, a radeći na projektu "Rošćina i Humšćina" istražili su geografsko-povijesne i jezične osobitosti, gastronomiju, stare zanate.
- Upoznali smo povijest željeznice, glazbenu tradiciju, narodne običaje i legende, prisjetili se značajnih glagoljskih spomenika, otkrili detalje iz stvaralačkoga životopisa znamenitih ličnosti Rošćine i Humšćine. Razgovarali smo sa svojim roditeljima, bakama, djedovima, rođacima, prijateljima i susjedima, skupljali stare uporabne predmete, dokumente i fotografije koji svjedoče o nekim davnim, ali za sve nas značajnim i dragim vremenima. Sastavili smo i mali razlikovni rječnik da se "ne puzuabi domaća beseda" i da se vidi koliko su jezici naših sela slični ili različiti, poručile su gimnazijalke Jana Marinac i Mihaela Božić.
Istarski željezničar
Željeznica je za egzistenciju stanovnika tih prostora bila od iznimne važnosti, a značajno mjesto u njihovim srcima zauzela je i glazba. Stoga ne čudi da su ta dva važna elementa spojena u djelovanju Kulturno-umjetničkoga društva "Istarski željezničar" koje u čast svoga osnivača muzikologa Renata Pernića danas nosi njegovo ime. U sklopu ŽKUD-a "Renato Pernić" djeluju i gunjci Arkul koji su nastupili na predstavljanju srednjoškolskog zavičajnog projekta, a predstavio se i ročki pjesnik Vladimir Pernić. Program je upotpunio Školski bend. U istraživanju zavičaja nisu uživali samo učenici već i nastavnici, osobito oni koji svoju Rošćinu i Humšćinu nose u duši. Tako je nastavnici talijanskoga jezika i voditeljici zavičajnoga projekta Mateji Runko ovo bila prigoda za susrete s dragim ljudima, oživljavanje uspomena te mogućnost da dio dragocjene baštine svoga zavičaja sačuva od zaborava. Izložbu Rošćina i Humšćina otvorenom je proglasila ravnateljica Srednje škole Buzet Margareta Gumilar te poručila da je neizmjerno sretna što se srednjoškolskom ciklusu zavičajnih projekata pridružio i ovaj prekrasni kraj, bogat poviješću i kulturom, ali divnim ljudima koji prenose svoje običaje pričom, pjesmom, glazbom...(G. ČALIĆ ŠVERKO)