Cilj je oplemeniti čitav prostor kao što je to učinjeno u Prolazu sv. Teodora koji vodi od Kandlerove prema Rivi. Uredile bi se fasade, a prostor uljepšao klupama i rasvjetom. Intencija je vratiti Puljane u središte grada, na Rivu, u okolicu Arene. Bivši PUP dozvoljavao je i interpolaciju zgrada preko puta stubišta za Karolinu, sve do sidra, gdje su se u vrijeme Italije i nalazili stambeni objekti, srušeni u savezničkom bombardiranju, kaže Klaudio Paljar
Mjesni odbor Arena još je prije godinu dana iznio ideju o privremenom zatvaranju Amfiteatarske ulice za motorna vozila, i to u ljetnoj sezoni, čime bi se ova zona pripojila Kandlerovoj ulici i time stvorilo jedinstveno šetalište koje bi podiglo i vrijednost same Arene. Klaudio Paljar, predsjednik Mjesnog odbora, kaže da je prijedlog svojedobno iznesen na sastanku Savjeta mjesne samouprave, sastavljene od predstavnika mjesnih odbora i gradskih pročelnika, no tada je zaključeno da bi realizacija takve ideje ipak bila preuranjena. Iako nitko nije bio za, niti protiv ideje, za njenu je realizaciju potrebna studija, prije svega prometna, kako bi se iznašao alternativan pravac. A on, prema Paljaru, već postoji na Rivi, odakle vozila skreću prema Giardinima pored Gradske knjižnice i tu bi se zamišljena pješačka zona nakratko prekinula te nastavila prema Kandlerovoj.
Alternativa
Iz Grada Pule napominju da MO Arena nije podnio službeni zahtjev pa u ovom trenutku ne planiraju ljeti preusmjeravati promet iz Amfiteatarske ulice.
- Čini mi se da je još preuranjeno za realizaciju ideje koja bi mogla biti ostvariva za nekoliko godina. Cilj je oplemeniti čitav prostor, kao što je to učinjeno u Prolazu sv. Teodora koji vodi od Kandlerove prema Rivi. Uredile bi se fasade, a prostor oplemenio klupama i rasvjetom. Cijela ta zona mogla bi se povezati i postati vrlo atraktivna. Intencija je vratiti Puljane u središte grada, na Rivu, u okolicu Arene. Bivši PUP dozvoljavao je i interpolaciju zgrada preko puta stubišta za Karolinu, sve do sidra, gdje su se u vrijeme Italije i nalazili stambeni objekti, srušeni u savezničkom bombardiranju, kaže Paljar.
Prijedlog je, veli, da se privremeno ukine promet sve dok ta zona, duga nekoliko stotina metara, u potpunosti ne pripadne pješacima. U Titov park postavile bi se umjetničke skulpture, a stabla uljepšala dekorativnom rasvjetom. Dionica bi dobila objekte gdje bi se mogla popiti kava ili konzumirati kvalitetan street food, uz zonu predviđenu za odmor turista i namjernika.
- Svjesni smo da je to u ovom trenutku teško izvedivo, ali o tome možemo razgovarati da bi se jednog dana i realiziralo, što vjerojatno i hoće kada dobijemo prometno rješenje koje će sve zadovoljiti, pripovijeda Paljar te podsjeća da je studijom uređenja Rive predviđeno uređenje široke ceste i šetališta te probijanje slijepog dijela Kolodvorske ulice kod željezničkog kolodvora, gdje bi se uredilo parkiralište za autobuse te izveo spoj s Velim Vrhom.
Amfiteatar
Paljar napominje da postoje i zahtjevi arheologa za uređenje javne površine ispred Arene gdje su, prisjeća se, polovicom 1960-ih godina pronađeni grobovi rimskih vojnika. Tada su pronađene kosti, kacige i kožni štitnici. Za razliku od mnogih građana koji su se usprotivili obaranju čempresa kod Arene, naš sugovornik kaže da je najveći pulski spomenik ljepši bez stabala.
- Naš Mjesni odbor još je prije četiri godine inicirao uređenje tih serpentina. Nakon toga, najesen ili idućeg proljeća na red dolazi nogostup ozad Arene. Tražili smo i sanaciju lijevoga stepeništa, no problem je što se pod njim nalazi zahod za posjetitelje amfiteatra, veli Paljar.