EKSKLUZIVNO

GRAĐANIMA MANJI RAČUNI ZA ODVOZ SMEĆA? U izgradnju energane i novog postrojenja na Kaštijunu, Austrijanci spremni uložiti 15-ak milijuna eura


Hrvatski zastupnik tvrtke ISG Energy Mario Radešić ističe da se radi o tehnologiji uplinjavanja koja je ekološki prihvatljivija od planiranog spaljivanja, te u konačnici jeftinija. Ideja je da ISG Energy o svom trošku izgradi novo postrojenje za zbrinjavanje SRF-a, koje bi se nadogradilo uz postojeći MBO pogon na Kaštijunu

Predstavnici austrijske tvrtke ISG Energy spremni su uložiti vlastiti novac u trajno zbrinjavanje SRF-a (gorivo iz otpada) koji nastaje u sklopu novog Mehaničko-biološkog postrojenja (MBO) na Kaštijunu. Kao što je poznato, nakon odustajanja cementare Holcim u Koromačnu, tvrtka Kaštijun našla se u problemima te do danas nije pronađeno alternativno rješenje za zbrinjavanje SRF-a, čime je u pitanje doveden cijeli koncept novog centra s obzirom da SRF koji nastaje u novom pogonu zasad nema tko zbrinuti.

Nakon poništenja natječaja za preuzimanje SRF-a, na koji se svojevremeno javila samo zagrebačka tvrtka Kemis Termoclean, sve je ostalo visjeti u zraku. Tako se i dalje SRF koji nastaje u centru balira i skladišti na lokaciji novog Županjskog centra za odlaganje Kaštijun. Da je rješenje zasad još daleko, potvrđuje odgovor tvrtke Kaštijun uz koje napominju da "su trenutno u tijeku pregovori za iskazivanje interesa vezano uz sklapanje Ugovora o zbrinjavanju SRF-a".

No sada u cijelu priču ulaze Austrijanci predlažući sasvim novi model kojim planiraju trajno riješiti zbrinjavanje SRF-a na način da ga pretvaraju u plin, a za to su spremni uložiti 15-tak milijuna eura. Što konkretno nude, ali i traže zauzvrat, otkrio je za Glas Istre hrvatski zastupnik tvrtke ISG Energy Mario Radešić. U samom uvodu istaknuo je da se radi o tehnologiji uplinjavanja koja je mnogo ekološki prihvatljivija od planiranog spaljivanja, a u konačnici i jeftinija, budući da tvrtka Kaštijun ne bi trebala nikome plaćati naknadu za preuzimanje i plasman SRF-a, što bi na računima osjetili i građani.

Također, navodi Radešić, ideja je da ISG Energy o svom trošku izgradi novo postrojenje koje bi se nadogradilo uz postojeći MBO pogon na Kaštijunu, a u sklopu novog pogona, koristeći spomenutu tehnologiju, nastajao bi plin i električna energija koju bi nakon razrade koncepta ponudili i stavili na tržište. (Danijela BAŠIĆ-PALKOVIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter