Klub Gea (M. VUKŠIĆ)
Aktivnostima u Ružičastom mjesecu Klub Gea prikuplja sredstva kojima će se financirati programi pružanje psihosocijalne pomoći ženama oboljelim i operiranim od raka, te kvalitetne postoperativne rehabilitacije liječenih žena, naglasila je predsjednica Kluba Gea Nataša Vitasović
Rak dojke najzastupljeniji je rak kod žena u Istarskoj županiji i vodeći uzrok prerane smrti žena u dobi do 64 godine. Četvrtina žena oboljelih od raka u Istarskoj županiji su oboljele upravo od raka dojke, godišnje se bolest otkrije u prosjeku kod oko 130 žena, a gotovo 50 ih umire zbog ove bolesti. U dobi 50 do 69 godina godišnje oboli 61 žena, a umre njih 15. Procjenjuje se da će svaka deveta žena u Istarskoj županiji tijekom života oboljeti od raka dojke. Broj oboljelih žena sve je veći nakon 45. godine starosti, ali većina oboljelih, oko 80 posto, ima više od 50 godina. Mogu oboljeti i mlađe žene, no što je žena starija, veći je rizik da će oboljeti od raka dojke, upozoravajući su podaci mr. sc. Danijele Lazarić - Zec, Voditeljice Službe za javno zdravstvo i promicanje zdravlja Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, ujedno županijske koordinatorice Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke.
Listopad je mjesec borbe protiv raka dojke u kojem svake godine vrlo aktivno sudjeluje pulska udruga Gea, Klub žena liječenih od karcinoma dojke. Ove godine obilježava se pod sloganom "Ne 'ću ben', hodi zajno!" kako bi se žene osvijestilo i potaknulo na važnost redovnog samopregleda dojki, pregleda ultrazvukom i mamografije, što su ključni faktori za rano otkrivanje ove bolesti. Naime, nastanak raka dojke nije moguće spriječiti, već je nužno što ranije otkriti bolest. Mamografijom se rak dojke može otkriti do dvije godine ranije nego što tumor postane dovoljno velik da se može napipati. Više od 90 posto žena s rakom dojke može se izliječiti ako se dijagnoza bolesti postavi u ranom stadiju te se ispravno liječi. Petogodišnje preživljenje u tom je slučaju čak 96 posto.
Geina akcija "Ne 'ću ben', hodi zajno!", koja se tijekom cijelog mjeseca, zbog epidemiološke situacije, odvija na društvenim mrežama, danas je promovirana na pulskoj tržnici, gdje su volonterke Kluba Gea prodavale majice koje su za ovogodišnju akciju dizajnirane u suradnji s istarskim brendom Čenta šinjorina. Slogan nosi jasnu poruku o važnosti redovnih (samo)pregleda, jer je bolest izlječiva ako se na vrijeme otkrije, a jedan pregled doista može spasiti život.
- Aktivnostima u Ružičastom mjesecu Klub Gea prikuplja sredstva kojima će se financirati programi pružanje psihosocijalne pomoći ženama oboljelim i operiranim od raka, te kvalitetne postoperativne rehabilitacije liječenih žena s ciljem poboljšanja psihofizičkog zdravlja i prevencije sekundarnog karcinoma. Riječ je o provođenju edukacijsko-terapijskih programa namijenjenim novooboljelim i liječenim ženama kroz savjetovališta psihoterapeuta, farmaceuta i fitoterapeuta, edukacije i radionice. Od prikupljenog novca namjeravamo kupiti i preparate za podizanje imuniteta koji su neophodni oboljelim i liječenim ženama od karcinoma, kao i za pomoć članicama koje se nalaze u teškoj financijskoj situaciji, a takvih je nažalost sve više, naglasila je predsjednica Kluba Gea Nataša Vitasović.
Iako je poznato da povećani rizik za razvoj ove bolesti imaju žene s rakom dojke u obitelji, žene koje su imale prvu menstruaciju prije 12. godine, koje nisu rodile ili su rađale nakon 30. godine, one koje su ušle u menopauzu nakon 55. godine i koje su pretile, važno je naglasiti da je kod 75 posto novooboljelih žena jedini rizik za rak dojke njihova dob.
Od 2006. godine u Hrvatskoj se provodi Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke u sklopu kojeg Zavod poziva žene u dobi 50-69 godina na besplatnu mamografiju svake dvije godine. Cilj je programa smanjiti smrtnost od raka dojke za najmanje 25 posto i otkriti rak u početnom stadiju u što većem postotku, da bi liječenje bilo uspješnije. Do sada je odrađeno pozivanje u pet ciklusa programa, a u tijeku je šesti ciklus pozivanja u sklopu kojeg pozive s terminima za mamografiju dobivaju žene rođene 1950.-1969. godine. Žene rođene 1967.- 1969. godine su u ovom ciklusu po prvi pozvane na mamografiju u Nacionalnom programu, dok su žene preostalih godišta (1950.-1966.) pozvane na redovitu sljedeću mamografiju. U sklopu Nacionalnog programa žene se na mamografski pregled pozivaju u pet istarskih gradova; u Pulu, Buzet, Umag, Labin i Rovinj.