Zdravstvena i socijalna skrb temelj su svakog pravednog društva. Naš program donosi konkretne mjere koje će osigurati da svaki stanovnik Istarske županije, bez obzira na mjesto stanovanja, dob, zdravstveno stanje ili socijalni status, ima pristup pravovremenoj, kvalitetnoj i dostupnoj skrbi. Poseban naglasak stavljamo na jačanje domova zdravlja, podršku starijima, dostupnost mentalnozdravstvenih usluga, smanjenje nejednakosti i održivost sustava kroz zadržavanje medicinskog kadra.
boljun
Specijalisti u manjim mjestima
Mnogi naši sugrađani i danas putuju više od sat vremena do pregleda. Stariji, bolesni, roditelji s djecom čekaju na zdravstvenu pomoć koju bi trebali imati u svojoj zajednici. Uvest ćemo redovite specijalističke ambulante (dermatološke, alergološke i druge) u manjim mjestima, sufinancirane iz županijskih i lokalnih sredstava. Ljudi će tako doći do pregleda brzo i bez dodatnih putnih troškova.
Sve je veći udio stariji članova naše zajednice za koje želimo domove koji nisu zadnja stanica, već mjesto života. Gradit ćemo domove s kombiniranim boravkom – dnevnim i stalnim – kako bi stariji mogli birati oblik skrbi koji im najviše odgovara. Usamljenost nije samo emocionalno stanje već predstavlja zdravstveni rizik prema stanju povećane ranjivosti koji želimo prevenirati i umanjiti povećavajući kvalitetu života osoba treće životne dobi. Poećati ćemo broj gerontodomaćica kojih trenutno iam samo 14 u cijeloj Istri.
Stariji članovi naše zajednice su temelj našeg društva. Zato osnivamo odjel za javnozdravstvenu gerontologiju u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo, koji će razvijati podršku starijima i njihovim obiteljima. Savjetovališta, edukacije, te programi očuvanja zdravlja biti će usmjereni prema tome da stariji ostanu u svojim domovima, okruženi brigom, sigurnošću i poštovanjem koje zaslužuju.
U posljednjim fazama bolesti nitko ne smije biti zaboravljen. Palijativna skrb će se proširiti kroz mrežu mobilnih timova i podršku obiteljskim njegovateljima. Povezat ćemo domove zdravlja, civilni sektor i lokalne službe kako bismo omogućili tihe, humane trenutke njege u vlastitom domu. Posebno ćemo pomoći obiteljima koje se suočavaju s Alzheimerovom bolešću kroz savjetovališta, edukacije i konkretnu podršku koja će im biti dostupna u njihovoj zajednici.
Uvest ćemo mobilne timove za mentalno zdravlje koji će djelovati po pozivu građana u njihovim domovima. Timove će činiti psihijatar, psiholog i medicinska sestra, a njihova je uloga pružiti pravovremenu pomoć osobama koje ne mogu doći do službi zbog udaljenosti, bolesti ili stigme. Istovremeno, posebnu pažnju posvećujemo mladima – uvest ćemo drop-in centre u kojima će mladi moći bez uputnice i najave dobiti psihološku podršku. Mentalno zdravlje u školama postaje prioritet, a edukacije za učenike, roditelje i nastavnike alat za prevenciju i rani odgovor.
Sustav je suočen s odlaskom iskusnih stručnjaka u mirovinu i nedostatkom mladih kadrova. Planiramo paket mjera za zadržavanje i privlačenje zdravstvenih djelatnika – od izgradnje javnih stanova za liječnike i medicinsko osoblje, do profesionalnog razvoja, mentorstva i stvaranja poticajnog radnog okruženja. Poboljšanjem organizacije rada i timske suradnje u domovima zdravlja, smanjit ćemo stres, povećati zadovoljstvo zaposlenika i spriječiti njihov odlazak.
Građani koji žive uz Kaštijun i Cementaru imaju pravo znati kakav zrak udišu. Postavljamo tri nove postaje za mjerenje zraka i mobilne jedinice koje će pratiti zagađenje u stvarnom vremenu. Transparentnost i zaštita zdravlja su naša obaveza.
Za onkološke bolesnike organizirat ćemo besplatan prijevoz do bolnica, posebno iz udaljenih dijelova županije. Liječenje ne smije biti dodatni stres, ni financijski ni logistički. Platforma za organizaciju prijevoza omogućit će bolju koordinaciju i mirniji put prema ozdravljenju.