(EPA)
Novost je da će Flego, za razliku od Jakovčića koji je imao ured samo u Puli, otvoriti jedan i u Zagrebu. To se povezuje sa činjenicom da je izabran na listi Amsterdamske koalicije, u kojoj uz IDS dominiraju stranke (GLAS, HSS…) koje su najjače upravo u glavnom gradu i njegovoj okolici. Tko će sa Flegom putovati u Bruxelles u tamošnji ured - to još nije poznato
Vili Rosanda, jedan od najbližih suradnika Ivana Jakovčića, nastavit će voditi Ured europarlamentarca u Puli i u eri Valtera Flega, a svoj posao u Uredu uz njega će nastaviti i Aleksandra Milinović. Novost je da će Flego, za razliku od Jakovčića koji je imao ured samo u Puli, otvoriti jedan i u Zagrebu. To se povezuje sa činjenicom da je izabran na listi Amsterdamske koalicije, u kojoj uz IDS dominiraju stranke (GLAS, HSS…) koje su najjače upravo u glavnom gradu i njegovoj okolici.
Tko će sa Flegom putovati u Bruxelles u tamošnji ured - to još nije poznato. Podsjetimo, dosta se špakuliralo s imenom njegovog prvog suradnika u Županiji, Duška Kišberija. No za sada se čini da Flego ne kani mnogo mijenjati, što najbolje pokazuje odabir istih suradnika "kući" u Puli.
Flego će u mandat službeno krenuti sutra u Strasbourgu, kad se održava prva plenarna sjednica. Prvi dan EU parlamenta proći će u znaku odabira čelnika Europske komisije, svojevrsne EU vlade. Već se danima vode politički pregovori oko najvažnijih pozicija, kako u Komisiji, tako i u Parlamentu.
Još od samih početaka europski je parlament imao moć raspustiti Europsku komisiju, a s vremenom je njegova uloga rasla i u pogledu imenovanja unutar Komisije. Maastrichtski ugovor iz 1992. godine ovlastio je Parlament da odobri ili odbije Komisiju kao tijelo prije stupanja na dužnost, te zahtijeva konzultacije država članica s Parlamentom, prije nominacije osoba za čelno mjesto u Komisiji. Vjerojatno najmoćnija ilustracija te veze Komisije i Parlamenta je proces tzv. Spitzenkandidata, odnosno proces u kojem sve veće političke stranke nominiraju svoje kandidate za tu dužnost prije samih izbora, a koji je doveo do izbora Jean-Claude Junckera za predsjednika Komisije nakon izbora 2014. godine.
Kandidati za novog šefa Komisije su Margrethe Vestager iz grupacije ALDE, kojoj pripada i Flego, socijaldemokrati bi na tom mjestu voljeli vidjeti Fransa Timmermansa, dok je kandidat pučana bavarski konzervativac Manfred Weber. Dugotrajne pregovore, kao i mogući dogovor oko pozicija koji je jučer najavljen, komentirao je bivši europarlamentarac Ivan Jakovčić.
"Nije nikakvo iznenađenje što još nema konkretnog dogovora jer uvijek su takvi razgovori dugotrajni i teški. Međutim, vjerujem da su pregovarači sad na pragu dogovora i da će Nizozemac Timmermans biti izabran za predsjednika Komisije. Europska pučka stranka vjerojatno će dobiti mjesto na čelu Europskog vijeća, budući da bi za predsjednicu trebala biti izabrana Bugarka Kristalina Georgieva, i mjesto predsjednika Europskog parlamenta, koje bi trebao preuzeti Weber. Kolegama iz IDS-ove političke obitelji liberala trebalo bi pripasti mjesto visokog predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku, na koje bi trebao biti imenovan belgijski premijer Charles Michel, dok bi Margrethe Vestager preuzela dužnost prve potpredsjednice Komisije. Mislim da bi to iz više razloga bila odlična kombinacija. Kako zbog toga što bi u Komisiji bili predstavnici svih ključnih političkih obitelji, tako i po ravnomjernoj spolnoj zastupljenosti, ali i po činjenici da u podjeli funkcija nisu zaobiđene zemlje istočne Europe", komentirao je Jakovčić.