(Foto: Press IDS)
„Vrijeme je da se prestane s političkim vratolomijama oko izbora sudaca Ustavnog suda i predsjednice Vrhovnog suda i da se postupci vrate u jasne ustavne okvire. Ustav propisuje razdvojene uloge i to tako da predsjednik Republike i Vlada surađuju oko veleposlanika, predsjednik Republike sudjeluje u izboru predsjednika Vrhovnog suda, dok se suci Ustavnog suda biraju dvotrećinskom većinom u Hrvatskom saboru i svako odstupanje od tih pravila narušava temeljne demokratske principe i slabi Ustav Republike Hrvatske“, poručio je saborski zastupnik IDS-a Dalibor Paus, govoreći danas u Saboru o izboru ustavnih sudaca i predsjednice odnosno predsjednika Vrhovnog suda.
Naglasio je kako se u javnosti posljednjih tjedana vodi rasprava o povezivanju izbora sudaca Ustavnog suda i predsjednika Vrhovnog suda, što smatra pogrešnim i suprotnim duhu Ustava Republike Hrvatske.
„Vladajući zagovaraju tezu da ove izbore treba vezati, pozivajući se na načelo narodnog suvereniteta, međutim, ako se već pozivamo na legitimitet koji proizlazi iz volje građana, tada u vezanom izboru moraju biti uključeni svi ustavni akteri, dakle i predsjednik Republike, koji je po Ustavu izravno uključen u izbor predsjednika Vrhovnog suda“, poručio je Paus.
Napominje da ako prihvaćamo Ustav, ako prihvaćamo da suverenitet proizlazi iz naroda, tada legitimitet pojedinog aktera u vezanim izborima možemo mjeriti samo brojem dobivenih glasova, a takav izračun u vezanim izborima govori da predsjednik Republike Hrvatske, SDP i Možemo!, imaju preko 1.900.000 glasova, a HDZ, DP i predsjednički kandidat Dragan Primorac nešto manje od 1.300.000 glasova, a takav omjer u izborima sigurno vladajući neće prihvatiti.
Zato se treba vratit se u okvire našeg Ustava, prihvatiti da moramo razdvojiti ove izbore, a to znači da moramo prestati s vratolomijama jer jedini kojima će se slomiti vrat u tim vratolomijama je demokracija u Hrvatskoj, odnosno Ustav Republike Hrvatske.
„Njemu ćete slomiti vrat, njemu ćete slomiti kičmu, a vi, vladajući, na vama je veća odgovornost da ne lomimo kičmu našem Ustavu, da ne lomimo kičmu demokracije u Republici Hrvatskoj jer za to nitko od nas nema legitimitet i sigurno nitko od nas nije dobio podršku naroda jer mi smo svi ovdje ustvari samo zbog Hrvatske i naših ljudi koji ovdje žive“, zaključio je Paus.