(Snimio Zvonimir Guzić)
Sjednici općinskog vijeća Općine Vrsar izglasan je proračun za 2025. godinu koji iznosi 7.279.280,00 eura i projekcije za 2026. i 2027. godinu u sličnom i nešto manjem iznosu.
-Planirani prihodi u slijedećoj godini iznose 7279.280,00 eura od čega su prihodi poslovanja 6.527.600,00 eura, dok su prihodi od prodaje nefinancijske imovine 751.680,00 eura. Ti prihodi su u odnosu na ovogodišnji plan uvećani za 19 posto, dok su rashodi za sljedeću godinu planirani na razini 9.085.270,00 eura.
Manjak između prihoda i rashoda u iznosu od 1.805.990,00 eura se planira kompenzirati procijenjenim prijenosom viška prihoda u iduću godinu u iznosu od 1.817.720,00 eura, rekao je prilikom prezentacije budućeg proračuna pročelnik Upravnog odjela Slobodan Vugrinec.
Najveći udio u prihodima dolazi od poreza, upravnih i administrativnih pristojbi koji zajedno pridonose sa 5 milijuna eura, dok kod rashoda najveći dio otpada na materijalne rashode u što spada investicijsko tekuće održavanje objekata i komunalne infrastrukture.
Društvene djelatnosti bilježe najveći rast ulaganja, sa ovogodišnjih 1,8 milijuna eura podiže se na 2,7 milijuna eura. U otvorenoj raspravi na ovu točku tema je bio amandman kojeg je vijećnik Boris Šverko predao dan prije sjednice, ali ne i 24 sata prije njenog početka kako pravilnik nalaže, zako da je predsjednik Općinskog vijeća Davor Brečević odluku o amandmanu i raspravi prebacio na vijećnike koji su u većini odbili prijedlog.
Nakon toga je Šverko imao primjedbu da se u proračunu najmanje povećala stavka u socijalnim davanjima ističući neosjetljivost zajednice prema starijoj populaciji.
-Što se tiče socijalnih davanja uveli smo nove mjere o socijalnoj skrbi gdje smo povećali davanja i prag potencijalnih korisnika tako da skrbimo o njima. Vas kao predsjednika Sindikata umirovljenika molim da animirate vaše potrebite članove da se slobodno jave za pomoć, odgovorio je Šverku načelnik Ivan Gerometta.
Nakon rasprave proračun je usvojen sa šest glasova "za", tri "protiv" i jednim suzdržanim.
U uvodnom dijelu sjednice godišnje izvješće o radu Dječjeg vrtića Tići Vrsar podnijela je ravnateljica Manuela Janko. U kasnijoj raspravi vijećnike je zanimalo kakva je situacija nakon proljetnog štrajka, prvenstveno misleći na međuljudske odnose između djelatnica s obzirom da je od 32 zaposlenice njih 12 podržavalo štrajk.
Ravnateljica je izvjestila da odnosi nisu narušeni i da vrtić funkcionira najnormalnije požalivši se jedino na velik broj bolovanja koji u prosjeku iznose 30 dana po djelatniku. Navela je još da je u periodu poslije štrajka samo jedna odgojiteljica samoinicijativno dala otkaz ne navevši razlog odlaska. Na kraju je Janko istaknula da interes djece svima mora biti na prvom mjestu bez obzira kojoj političkoj opciji pripadali.
Jednoglasno je donesena odluka o izmjenama i dopunama Odluke o socijalnoj skrbi gdje roditelji djece s invaliditetom ili teškoćama u razvoju, sa područja Vrsara, ostvaruju pravo na stopostotno podmirovanje troškova boravka u vrtiću ili sustavu redovnog školovanja umjesto dosadašnjih 50 posto. Isto pravo ostvaruju i za školovanje izvan općine Vrsar uz nadoknadu putnih troškova.
Jednoglasna nije bila Odluka o izmjenama i dopunama odluke o plaći i drugim pravima općinskog načelnika Gerometta kojom se koeficijent za izračun njegove plaće smanjuje sa 4,26 na 3,75 što načelnikova primanja stavlja u razinu ostalih gradskih službenika. U raspravi o ovoj točki vjećnik Serđo Popović je izjavio da nije u redu šest mjeseci prije izbora smanjivati plaću budućem načelniku već bi ona trebala ostati ista, dok je vijećnik Oliver Bikić rekao da neće zbog izbora glasati protiv ove odluke već zato što smatra da načelnik Općine Vrsar zaslužuje veću plaću s obzirom na sve obaveze koje ima. Većinom glasova načelniku je ipak smanjena plaća.
Vijećnika Antonia Đakovića je zanimalo da li će umirovljenici dobiti "božićnice", na što je načelnik odgovorio da će najstarija populacija dobiti 50 eura za Božić. Pročelnik Vugrinec je na to nadodao da će biti i jednokratna pomoć za stotinjak prijavljenih građana sa niskim mirovinama u iznosima od 400, 300 i 200 eura, ovisno o visini primanja.