VINKOVCI

Vinkovci: Otvorena izložba fotografija "Informiranje u Domovinskom ratu"

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Izložba fotografija "Informiranje u Domovinskom ratu" otvorena je u petak u Gradskoj knjižnici i čitaonici, a donosi svjedočanstva o radu Ureda za strane novinare (FPB), osnovanom 1991. na inicijativu Hrvata iz SAD-a s ciljem probijanja medijske blokade Hrvatske tijekom Domovinskog rata.

Ured za strane novinare osnovao je Hrvatski informativni centar u kolovozu 1991. godine u Zagrebu, Splitu, Zadru, Vinkovcima, Osijeku, Slavonskom Brodu i diljem BiH s ciljem da se stranim novinarima pruže informacije o stanju na ratištima.

"Želja nam je bila da stranim novinarima i međunarodnoj javnosti pružimo istinitu informaciju o agresiji na Hrvatsku", kazao je jedan od djelatnika toga ureda, stručnjak za odnose ja javnošću Krešimir Macan dodajući kako je među stranim novinarima ured ubrzo stekao ugled zbog pouzdanosti i objektivnosti.

"Danas cijeli svijet može uživo pratiti što se događa u Ukrajini. U ono doba, da nije bilo nas, istina o ratu u Hrvatskoj teško bi se probila u svijet", ocijenio je Macan. Po njegovim riječima, da danas u Ukrajini "imate sliku onog šlepa iz Aljmaša, ona bi obišla cijeli svijet poput munje, a mi smo se morali itekako potruditi da bi vijest o njemu uopće prodrla u međunarodnu javnost".

U popratnom materijalu izložbe navodi se kako su početkom kolovoza 1991. u Hrvatsku došli Pat Mackley iz Hrvatsko-američke udruge i tri dragovoljca iz SAD-a – Jure Rudman, Jadranko Madunić i Mate Brkić koje je Ministarstvo informiranja RH ovlastilo da otvore Ured za strane novinare (FPB) u Opatičkoj 8 u Zagrebu. Nakon što su Hrvati iz New Yorka (Josip Sovulj) donirali dva računala, taj je ured počeo izdavati akreditacije za strane novinare te mu se pridružio veliki broj mladih ljudi koji su s mnogo entuzijazma, hrabrosti i odlučnosti počeli voditi novinare po ratom razorenim područjima i bojištima, brinuli se o njihovoj sigurnosti i služili im kao prevoditelji.

Do prosinca 1991. FPB je radio s više od dvije tisuće novinara.

O radu Ureda za strane novinare govorio je i Mirko Volarević koji je 1991. odnosno 1992. vodio te uspostavio urede u Osijeku i Slavonskom Brodu, a pored zainteresiranih građana nazočni otvorenju izložbe bili su i ratni izvjestitelji iz Vinkovaca, dopisnik Hine Davor Runtić i Večernjeg lista Drago Veselčić te ratna novinarka Radio Vinkovaca i Vinkovačkog lista Milka Vida. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter