KARLOVAC

U Karlovcu otvorena etnografska izložba „Što to rade licitari?“

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


U Gradskom muzeju Karlovac u srijedu je otvorena etnografska izložba „Što to rade licitari?“ o svjećarstvu i medičarstvu nekad i sad, s prikazom tradicionalnih oruđa za proizvodnju, a koje se kroz vrijeme, kako je rečeno, nije bitno mijenjalo, kao ni ručno oslikavanje.

Otvarajući izložbu zamjenica gradonačelnika Ivana Fočić rekla je kako se nada da će ovakvo približavanje tradicije današnjim naraštajima rezultirati time da se tradicija prenese i na buduće naraštaje, koji će se veseliti ovim proizvodima kao i naši preci i mi danas.

Autorica izložbe i kustosica Etnografskog odjela Muzeja grada Karlovca Nikolina Belančić Arki rekla je da su licitarska srca najpoznatiji hrvatski suveniri i slastice, te da muzej u svojoj Zbirci medičarstva i svjećarstva čuva razne predmete baš od karlovačkih obitelji koje su se bavile tim obrtima,  što svjedoči o povijesti tog zanata.

Izložen je jedan prodajni štand s tipičnim proizvodima, kalupi i ring za izradu svijeća, oruđe medičara s kalupima za licitarska srca, bebice, konjiće i medenjake, valgeri za rezanje piškota i drugo.

Izloženi su i faksimili dokumenata, nacrti Prve hrvatske parne tvornice svijeća i medičarskih proizvoda, diplome dodijeljene medičarima od strane papinstva,  te dokumenti i razni predmeti obitelji koje su se generacijama bavile ovim zanatima, poput obitelji Lukinić, Bakran, Prstec i Salopek.

Izložba „Što to rade licitari?“ je dio muzejskog programa "Licitari u Karlovcu", koji osim izložbe uključuje i promociju monografije "Čuvari tradicije - višestoljetno djelovanje karlovačkih licitara" autorice više kustosice u mirovini Jane Mihalić, raznovrstan pedagoški program poput radionica izrade licitarskih srca i radionica izrade svijeća, pričaonica i promociju kataloga izložbe „Što to rade licitari?“.

Vlasnica Medićarsko- svjećarskog obrta Renata Gorišek Prstec, jedna od najzaslužnijih za  izložbu, rekla je da se kao i nekad svi medičarski proizvodi, medenjaci, licitarska srca i piškote rade ručno. Medenjaci se jedini proizvode nešto brže nego nekad, te je naglasila da su bez obzira na jarku crvenu i druge boje svi njihovi proizvodi jestivi i  imaju med kao jedan od sastojaka.

Svi su eksponati iz prošlog stoljeća, a postoje dokumenti u knjizi obrtnika o Alojzu Duquenoisu koji se medićarstvom bavio u Karlovcu krajem 18. stoljeća i smatra se prvim u tom zanatu. Njegovu je radnju prvo naslijedila njegova obitelj, a onda ju je 1842. preuzela obitelj Lukinić koja je snažno razvila zanat, o čemu svjedoče izložene priznanja, diplome i plakete, domaće i međunarodne.

Izložba je otvorena do kraja veljače 2023. , a omogućile su ju Ministarstvo kulture i medija, Karlovačka županija i Grad Karlovac.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama