TIVAT

Tivat: Predstavljena knjiga memoara “Ljubavna i ratna odiseja” o Luki Brajnoviću

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


“Ljubavna i ratna odiseja” naziv je knjige memoara koja prati životnu i ljubavnu priču barda španjolskog novinarstva Luke Brajnovića, porijeklom Hrvata iz Boke kotorske, predstavljene u petak na hrvatskom jeziku u Tivtu.

Original je u napisan na španjolskom jeziku i glasi ,,Una Odisea de Amor y Guerra”, a izdala ga je poznata španjolska nakladnička kuća RIALP.

Memoari “Ljubavna i ratna odiseja” predstavljeni su povodom stogodišnjice rođenja Luke Brajnovića, u organizaciji Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore, u suradnji s Maticom hrvatskom i Društvom hrvatskih književnika.

Osim autorice Olge Brajnović, kćeri Luke Brajnovića, o djelu je govorio i predsjednik Hrvatskoga nacionalnog vijeća Crne Gore Zvonimir Deković.

“Ovo je priča o puno avantura, ali prije svega priča o ljubavi koja je savladala sve prepreke. Priča o ljubavi mog oca i moje majke", rekla je Olga Brajnović. 

"Ludo je volio Kotor. I tu ljubav prenio je nama djeci. I zato sam sretna što sam ovdje”, kazala je Olga Brajnović.

Ovo je 28. knjiga koju izdaje Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore. Ponosan sam na izbor naslova i broj izdanih knjiga, istaknuo je Deković.

Luka Brajnović, novinar, sveučilišni profesor, pjesnik i književnik rođen je u Kotoru 1919.

Pohađao je klasičnu gimnaziju u Korčuli i Kotoru, a Studij prava na Sveučilištu u Zagrebu.

Nakon rata  je emigrirao je u Španjolsku i filozofski fakultet završio je u Pamploni. U tom gradu je živio do svoje smrti 2001. godine.

Objavio je više knjiga s područja novinarstva, a bio je i predavač novinarske etike na sveučilištu u Pamploni.

Brajnović je napisao jedan od prvih udžbenika novinarske etike na području Europe.

Brajnovićevo ime nosi ugledna međunarodna novinarska nagrada, ustanovljena  još za njegova  života, koja se dodjeljuje  "profesionalcima koji su u svom radu na području komunikacije branili dostojanstvo ljudske osobe i temeljne vrijednosti slobode, tolerancije i solidarnosti."

Nagradu su u posljednjih 20 godina dobila velika imena iz svijeta medija koja su se istaknula u etičkom djelovanju – novinari, fotoreporteri, filmski redatelji – a posthumno ju je dobio i Siniša Glavašević 2001. godine za izvještavanje iz okupiranoga Vukovara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter