nova knjiga prof. dr. sc. Lea Rafolta

SVJETSKA PREMIJERA U PULI: "Tijelo kao glagol" - japanski budo u izvedbenim umjetnostima

| Autor: Zoran ANGELESKI, foto Vesna ZEDNIK
(Foto: Vesna ZEDNIK)

(Foto: Vesna ZEDNIK)


"Glagol" ovdje označuje pokret kao temeljnu sastavnicu scenske radnje, ali i pokret kao trajno stanje ljudskog tijela, napose izvođačeva tijela, ističe teatrolog Boris Senker

  

Svjetska premijera nove knjige prof. dr. sc. Lea Rafolta "Tijelo kao glagol: japanski budo, transkulturalne tehnike i trening za izvedbu" održat će se večeras u 20 sati u pulskom Klubu&knjižari Giardini 2. Razgovor s Leom Rafoltom vodit će koreograf, plesač i redatelj Matija Ferlin. Leo Rafolt, poznati teatrolog, kineziolog i sveučilišni profesor u novoj demonstrira kako japanski budo, ali i općenito japanske somatske prakse mogu biti zanimljive unutar kompleksa izvedbenih studija i izvedbenih umjetnosti.

- Naslovna riječ 'glagol' prikladna je metafora jer autor tematizira specifične načine tjelesnog izražavanja; ovdje označuje pokret kao temeljnu sastavnicu scenske radnje, ali i pokret kao trajno stanje ljudskog tijela, napose izvođačeva tijela, kaže dramski pisac, teatrolog, sveučilišni profesor i kritičar Boris Senker. Rafolt već desetak godina vodi radionice japanskog budoa, omogućavajući tako scenskim umjetnicima, plesačima i performerima da treninzima usvoje repertoar pokreta, koje potom mogu uključiti u svoja umjetnička rješenja i tako povećati scensku ekspresivnost.

Leo Rafolt (Zagreb, 1979.) diplomirao je komparativnu književnost i kroatistiku na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu gdje je završio doktorski studij komparativne književnosti i doktorirao 2006. iz područja teatrologije. Završio je i doktorski studij primijenjene kineziologije na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu. Autor je većeg broja znanstvenih radova, prikaza i kritika te knjiga: "Melpomenine maske: fenomenologija žanra tragedije u dubrovačkom ranonovovjekovlju" (2007.), "Odbrojavanje: antologija suvremene hrvatske drame" (2007.), "Drugo lice drugosti: književnoantropološke studije" (2009.), "Priučen na tumačenje: deset čitanja" (2011.) i "Odbačeni predmet: između filologije i izvedbe" (2017.). Za svoj znanstveno-istraživački rad dobio je Državnu nagradu za znanost (2008.), Godišnju nagradu Filozofskog fakulteta u Zagrebu (2009.) i Nagradu ''Judita'' (2009.).

Fotografiju snimila Vesna Zednik.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter