15. BaRoMus FESTIVAL

Svečano otvoren u Rovinju: Sadržajan program uz odlične soliste i orkestar

| Autor: Nina ORLOVIĆ RADIĆ

U prigodi 15. obljetnice BaRoMus Festivala skladatelj Dubravko Palanović napisao je skladbu "BaRoMus Concerto" koja je praizvedena na koncertu

 

Svečanim koncertom komornog orkestra Acoustic Project pod vodstvom koncert majstora Marca Grazianija otvoren je 15. BaRoMus Festival. Pred brojnim okupljenim posjetiteljima u crkvi sv. Franje koncert je otvoren izvedbom uvertire iz opere "La verita in cimento, RV 793" Antonija Vivaldija.

Acoustic Project već duži niz godina djeluje na sceni ozbiljne glazbe, ali je tijekom godina doživio svoju evoluciju i prerastao u klasičan gudački orkestar. Ovaj sastav nastao je suradnjom skladatelja i kontrabasista i skladatelja Dubravka Palanovića, kao idejnog začetnika i voditelja ansambla i violinista Marca Grazianija kao koncert majstora. Osim izvođenja standardnih skladbi repertoara gudačkih orkestara, ansambl želi krenuti i u smjeru inovacije, kako programski tako i izvođački, gdje kao i bazični oblik ansambla eksperimentira s raznim stilovima i glazbenim epohama. Stoga glazbenici izvode i potpuno nova djela, i hrvatskih, ali i stranih autora. Članovi ansambla su mlađi, već afirmirani glazbenici, a odlikuje ih snažna interpretativna energija i polet.

U prigodi 15. obljetnice BaRoMus Festivala skladatelj Dubravko Palanović napisao je skladbu "BaRoMus Concerto" koja je praizvedena na koncertu. Djelo je skladano u obliku baroknog Concerta grossa, s preksinoćna praizvedba naišla je na topao prijem zainteresiranog auditorija. Upravo, mudar odabir solista dodatno je doprinio uspjehu koncerta, a pred BaRoMusovom publikom zasjali su violončelistica Zita Varga i trubač Vedran Kocelj. Zita Varga se nastupom istakla svojom muzikalnošću, virtuoznošću i poznavanjem odabranog glazbenog perioda u izvedbi "Koncerta za violončelo i gudače u G – duru, G.480 ( stavci: Allegro – Adagio – Allegro)". U nastavku koncerta uigranim dijalogom trublje i orkestra i izvedbom "Koncerta za trublju i gudače u Es – duru (Allegro – Largo – Vivace)" Vedran Kocelj je zaokupio pažnju zainteresirane publike i nastupom zadivio auditorij. Odabir sadržajno bogatog programa sa solistima i praizvedbom "BaRoMus Concerta" naišao je na odobravanje auditorija, a orkestar je ispraćen velikim aplauzom okupljenih.

Tradicionalno, i ovaj je koncert održan uz podršku Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama