DUBROVNIK

Otvorena izložba o 150 godina Dubrovačkih muzeja

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


U povodu obilježavanja 150. obljetnice osnutka, u subotu navečer Dubrovački muzeji su u Kneževu dvoru otvorili središnju izložbu „150 godina Dubrovačkih muzeja“.

Prethodnica Dubrovačkih muzeja, Domorodni muzej, osnovan je 1872. godine na poticaj Trgovačke komore i Općinskoga vijeća, kao prva kulturna ustanova Grada Dubrovnika i jedan od najstarijih muzeja u Hrvatskoj.
Muzej je bio smješten na prvom katu tadašnje općinske zgrade, a za javnost je otvoren 1873. godine. Uz bogatu prirodoslovnu zbirku, osnovane su i kulturološka, povijesna, arheološka te zbirka narodne radinosti. Danas su Dubrovački kulturna ustanova u čijem sastavu djeluju Kulturno-povijesni muzej, Pomorski muzej, Arheološki muzej i Etnografski muzej.
Voditeljica projekta i suautorica izložbene koncepcije, ravnateljica Dubrovačkih muzeja Ivona Michl izjavila je na otvaranju kako su Dubrovački muzeji složena kulturna ustanova, prisutna u javnosti i dostupna građanima.
„Komuniciramo s publikom, s kolegama. Surađujemo, putujemo, ugošćujemo. Iz našeg bogatog fundusa potrudili smo se izložiti barem jedan mali dio. Raspoređeni smo u tri povijesne zgrade, od Kneževa dvora preko tvrđave sv. Ivana do žitnice Rupe“, rekla je Michl.
Suautorica izložbene koncepcije Ana Kaznačić Skurić istaknula je kako su u svojih 150 godina djelovanja Dubrovački muzeji organizirali 143 vlastite izložbe izdali i preko 100 raznih muzejskih publikacija, uz brojna gostovanja u suradnji s drugim muzejima i zemlje i svijeta.
„Danas su Dubrovački muzeji suvremena baštinska ustanova koja na poseban način brine o baštini koja joj je povjerena na čuvanje“, rekla je Kaznačić Skurić.
Izložba „150 godina Dubrovačkih muzeja“ prati muzeološke razvojne faze Ustanove od samih početaka do danas i koncipirana je u jedanaest tematskih cjelina: povijesni razvoj, zaslužni muzealci, fundus, izložbena i izdavačka djelatnost, stalni postavi, istraživanja, edukativno - pedagoška djelatnost, restauracije i konzervacije, suradnje i 'iza scene'.
Na izložbi je predstavljena i rekonstrukcija kabineta Antuna Dropca, osnivača Domorodnog muzeja, s originalnim predmetima iz 19. stoljeća, kao i dokumentarna građa, raritetni predmeti kulturno-povijesne i umjetničke vrijednosti iz fundusa pribavljeni donacijama i otkupima, te izbor predmeta otkrivenih tijekom arheoloških istraživanja na dubrovačkom području.
Autori tekstova su kustosi Dubrovačkih muzeja: Bruno Bijađija, Ljerka Dunatov, Marina Filipović, Branka Hajdić, Ana Kaznačić Skurić, Dino Lokas, Tonko Marunčić, Ivona Michl, Dragana Moravec, Domagoj Perkić, Aleksandra Piteša i Lucija Vuković.
Izložba ostaje otvorena do 31. prosinca.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter