IZNIMAN KULTURNI DOGAĐAJ

"NOVIGRADSKI CIKLUS" BRUNA MASCARELLIJA ponovno pred novigradskom publikom

| Autor:  Sanja BOSNIĆ
(Snimila: Sanja Bosnić)

(Snimila: Sanja Bosnić)


Neizmjerno vrijedne četiri umjetničke slike, radovi slikara Bruna Mascarellija u novom su ruhu vraćene iz Restauratorskog zavoda Republike Hrvatske i montirane u veljači 2021. godine u obnovljenu kino–dvoranu nekadašnjeg novigradskog Pučkog otvorenog učilišta, a danas suvremenog Centra za manifestacije i kulturu. Povodom svečanosti obilježavanja 28. kolovoza, kršćanskog ranomučenika Sv. Pelagija, zaštitnika Novigrada i dana Grada Novigrada restaurirane slike su jučer predstavljene javnosti kao najdragocjeniji dar i amalgam sljubljene prošlosti i sadašnjosti koja svojim motivima i umjetničkim nitima kulturološki i emotivno povezuje život Novigrađana u proteklih sedam desetljeća. Radi se o uljima na platnu velikog formata, od kojih je svaka slika površine devet kvadratnih metara, a nastale su u okviru Mascarellijeva tzv. "Novigradskog ciklusa" 50-ih godina prošlog stoljeća te su inspirirane životom i običajima tih godina u Novigradu nazvane "Provincija na moru", "Život priobalne Istre", "Rustikalna Istra" i "Mediterranieta'".

Izniman umjetnik Rovinjskog kulturnog kruga

Gotovo su punih sedam desetljeća ove slike bile izložene u staroj novigradskoj kino–dvorani pri Učilištu i netom su pred veliki zahvat obnove Učilišta, u lipnju 2018. godine dopremljene u radionicu Hrvatskog restauratorskog zavoda na konzervatorsko –restauratorsku obnovu koja je trajala pune dvije godine. Ovako obnovljene slike su pronašle put do staroga-novoga utočišta u novoobnovljenoj kino–dvorani u Novigradu.

Izniman kulturni događaj predstavljanja obnovljenih slika, s osvrtom na velikog autora Bruna Mascarellija (Sarajevo 1926. - Rovinj 2019.). i bogatu likovnu scenu Istre uveličali su Anteo Milos, novigradski gradonačelnik, Davor Tupković, ravnatelj Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture RH, Višnja Bralić, glavna konzervatorica za pokretnu baštinu pri Upravi za zaštitu kulturne baštine, Janja Ferić Balenović, pomoćnica ravnatelja za pokretnu baštinu Hrvatskog restauratorskog zavoda, Vladimir Torbica pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije i predsjednik Gradskog vijeća Novigrada, Lorella Limoncin Toth, pročelnica pulskog Konzervatorskog odjela pri Ministarstvu kulture RH i Jerica Ziherl, povjesničarka umjetnosti i ravnateljica novigradskog Muzeja Lapidarium.

- Svi ovdje prisutni su na inicijativu lokalne samouprave prepoznali kvalitetan umjetnički rad Bruna Mascarellija, iznimnog umjetnika iz prvog tzv. Rovinjskog kulturnog kruga Istre, koji je doprinio razvoju umjetnosti na Poluotoku u teškim vremenima pred potpisivanje Londonskog memoranduma, 1954. kad su ljudi u valovima napuštali Istru, ali nekako je taj umjetnički kontekst postao kruna svih javnih prostora koji su kasnije oblikovani u tom umjetničkom duhu. Bili su tu Murtić, Vaništa, Picelj, Srnec… kreatori zajedničkog kulturnog smjera u kojem se razvijala umjetnost nakon Drugog svjetskog rata na ovim prostorima, kazao je Tupković prenijevši čestitke Novigrađanima povodom proslave njihova Dana Grada i zaštitnika Novigrada u ime ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek.

Neprikosnoveni kozmopolitski duh

O samom autoru i njegovim svevremenskim radovima govorila je Jerica Ziherl i, uz ostalo, kazala: "Upoznala sam Mascarellija 1998. godine prilikom pripreme njegove izložbe u Novigradu i organizacije velikog skupa o tisućljetnoj povijesti Novigrada. Bio je izuzetno produhovljena osoba, jedan od onih uljuđenih i uglađenih umjetnika iz tzv. "kiss me hand" kulture. Židovskog podrijetla, rođen u Sarajevu u kojem je rastao u okruženju kršćanskih vjeroispovijesti i islama, raznolikih običaja multietničkog Sarajeva, a diplomirao je na Likovnoj akademiji u Zagrebu, pa stoga ne čudi da je u sebi sublimirao jedan neprikosnoveni kozmopolitski duh. Negdje između 1947. i 1948. godine po defoltu s brojnim kolegama umjetnicima iz Zagreba te između osam i 11 beogradskih umjetnika stiže u Rovinj. Svi oni su bilo daleko od pritiska konvencija, slobodarskog duha otvoreni prema svijetu u ambijentu Rovinja do boli inspirativnom, znao je govoriti za to doba Mascarelli. Narodni odbor grada Rovinja im je dodijelio napuštene zgrade i ostale kulturne prostore pod uvjetom da otvore svoje ateljee. Mascarelli se zaljubio u Rovinj i odlučio tamo živjeti. U svoje je likovne radove unio mješavinu slikarskih stilova, odmaknuvši se od socrealizma, unijevši nešto što je povukao iz svoje talijanske kulture, jer bio je i među prvim slikarima s hrvatskih prostora koji je izlagao tih godina u Trstu s najvećim imenima iz talijanskog Novecenta. Na svim prisutnim kompozicijama lako je uočiti utjecaj Picassa, što je bilo svojstveno umjetnicima tog doba.

Ove "Novigradske slike" , kao ih je zvao, naručio je ondašnji Narodni odbor za tadašnju Kino -dvoranu u Domu kulture. Rado se prihvatio "zadatka", pa 1952. nastaju ovi radovi na kojima se odražava poslijeratni duh pobjede, uzleta i optimizma, koji je bio prisutan u umjetnosti Jugoslavije do šezdesetih godina prošloga stoljeća. No Mascarelli ne bježi i od tragičnih trenutaka tih godina u Istri pa se na slikama, u detaljima, zapažaju i ti elementi, kao što su napuštene kuće zbog egzodusa stanovništva, ali jednako tako oslikava kroz nova zdanja i duh obnove, novi život koji je na pomolu, pa se njegove slike mogu promatrati kao šaroliki rebus, odnosno puzzle što se slažu u veliku formativnu kompoziciju autentičnog Novigrada tj. njegovih stanovnika jučer i danas".

Dobra energija i vedar duh

O konzervatorsko – restauratorskim radovima provedenima na slikama u Zagrebu i svim tehničkim detaljima govorila je Ferić Balenović, a Bralić je istaknula veliko zadovoljstvo zbog poznavanja samog autora u Rovinju, pohvalivši lokalnu zajednicu što je prepoznala vrijednost i značaj ovih umjetničkih slika koje će ubuduće krasiti obnovljeni novigradski "hram kulture", s čijih će zidova zračiti dobra energija i vedar duh jedinstvenog, kozmopolitskog idealista i humanista, vrhunskog umjetnika Bruna Mascarellija.

Kao domaćin susreta, novigradski gradonačelnik Milos je zahvalio uvaženim gostima što su svojim prisustvom popratili ovaj kulturno-povijesni događaj u Novigradu, zadovoljan što će "Novigradske slike" nastaviti živjeti u respektabilnom objektu MMC-a, budućem referentnom centru za sva kulturna događanja i kvalitetnije druženje stanovnika Novigrada.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter