Pomoću mobitela, SMS poruka, Vibera, Whatsuppa, Facebooka, E-maila čitav svemir neočekivanih emocija dijeli se u porukama i dnevnicima svakog od nas, i prije nego li stižu biti promišljene. To je možda i njihova najveća vrijednost, ističe Nuša Huser, dokumentaristica Etnografskog muzeja Istre
U kolikoj je mjeri i na koji način pandemija koronavirusa promijenila vašu svakodnevicu, vaše navike? Bojite li se zaraze koronavirusom? Da li ste u izolaciji ili samoizolaciji zbog koronavirusa? Što vam je najteže palo? Da li je osamljivanje imalo i neke pozitivne strane? Kakvu spoznaju o životnim vrijednostima vam je donijela ova izvanredna situacija? Jeste li ikad u životu bili svjedocima sličnih situacija? Jeste li čuli priče o sličnim situacijama.
Ovo su neka od pitanja kojima Etnografski muzej Istre, pokrećući novu komunikaciju s javnošću na temu aktualne pandemije, poziva građane da zajedno stvaraju novi dokumentacijski fond muzeja pod nazivom COVID 19/Dnevnici 20.
Pružajući mogućnost istraživačima i znanstvenicima da se posvete ovom neponovljivom fenomenu, iz muzeja mole građane da na linku ( https://web.facebook.com/Covid-19-Dnevnici-20-106552647682413/ ) pišu samo svoje odgovore, komentare, razmišljanja, iskustva, a da svaki dokument druge vrste, poput audio, video ili foto zapisa, šalju na e-mail adresu: [email protected]
Koordinatorica inicijative, dokumentaristica Muzeja Nuša Hauser kaže da nisu usamljeni u ovakvoj inicijativi, i da slične imaju i muzejske ustanove Finske, Danske, Švicarske, Velike Britanije. Neki sakupljaju isključivo dnevnike ljudi u izolaciji, a neki predmete koji predstavljaju i/ili simboliziraju ovaj povijesni trenutak. Pritom se ova inicijativa temelji na 'Rapid Response Collectingu', izrazu nastalom u muzejskoj zajednici V&A muzeja u Londonu, a koji je značio upravo sakupljanje predmeta u/o realnom vremenu krucijalnog povijesnog momenta.
- Komunikacija se sada svela mahom na onu putem uobičajenih načina telekomunikacijskih servisa: mobitela, SMS poruka, Vibera, Whatsuppa, Facebooka, E-maila. Čitav svemir neočekivanih emocija dijelile su se i dijele se u porukama i dnevnicima svakog od nas, i prije nego li stižu biti promišljene. To je možda i njihova najveća vrijednost. Forme su onoliko višeslojne i različite koliko i sami sadržaji, prenose se riječju, slikom, zvukom, animacijom, ilustracijom.... Poruke ljudi, u svim oblicima, izdvajamo uz njihov pristanak, anonimno. Radimo na sakupljanju i izboru poruka, fotografija, medijskih članaka, službenih priopćenja, audio i video dokumenata, slikarija, veli Nuša Hauser, uvjerena da će svatko od nas i onih koji dolaze nakon nas, htjeti u budućnosti znati kako je bilo živjeti i preživjeti s pandemijom koronavirusa.