Ideja međunarodne Ljetne orguljaške akademije je okupljanje profesora i studenata s akademija koje u svom programu imaju orgulje. Uz zanimljiva predavanja, program je ove godine uključivao dva majstorska tečaja te koncert u pulskoj Katedrali na kojem je nastupio prof. dr. habil. Sławomir Kamiński s Muzičke akademije I. J. Paderewski iz poljskog Poznanja
Slawomir Kaminski
U sklopu Ljetne orguljaške akademije u pulskoj Katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije nastupio je prof. dr. habil. Sławomir Kamiński s Muzičke akademije I. J. Paderewski iz poljskog Poznanja.
Europska orguljaška glazba
Kaminjski je surađivao s Filharmonijskim orkestrom iz Poznanja i snimio šest CD-a s poljskom i europskom orguljaškom glazbom te osam CD-a kao komorni glazbenik. Profesor je orgulja na glazbenoj akademiji u Poznanju, predaje i na sveučilištima u Luebecku i Vilniusu te je član žirija na različitim natjecanjima orguljaša, a nastupio je i na brojnim festivalima. Na koncertu u Puli predstavio se s pet skladbi autora Ivana iz Lublina, Dietricha Buxtehudea, Johanna Sebastiana Bacha, Jana Krtitela Vanhala i Felixa Mendelssohna.
Program Ljetne orguljaške akademije počeo je ponedjeljak pod nazivom "Frottole Andrije Motovunjanina" mr. art. Eduarda Kancelara s Muzičke akademije u Puli, te se u utorak nastavio predavanjem "Kolorizam u orguljskoj umjetnosti" prof. dr. art. Ljerke Očić s Muzičke akademije u Zagrebu, a isti dan održan je i majstorski tečaj "Poljska orguljska glazba od 16. do 18. stoljeća" koji je održao Kamiński.
"Mehaničko-tehničke naprave orguljske dispozicije kao elementi interpretativne nadgradnje - aspekti njihove uporabe" naziv je predavanja koje je u srijedu održao prof. dr. sc. Mario Perestegi s Akademije za glazbu u Ljubljani, a nakon njega predavanje pod nazivom "2 u 1 - orguljaš i dirigent" doc. mr. Dario Vučić s Muzičke akademije u Sarajevu.
U četvrtak su na redu bili predavanje "Orguljske skladbe u opusima ruskih skladatelja" izv. Prof. art. Elizabete Zalović s Instituta za crkvenu glazbu Katoličko bogoslovnog fakulteta u Zagrebu te majstorski tečaj "Estetika glazbe, artikulacija i stari prstometi u orguljskoj literaturi" red. prof. Egona Mihajlovića s Akademije za glazbu u Ljubljani.
Zadnje predavanje ovogodišnje Ljetne orguljaške akademije bilo je na rasporedu jučer, a tema je bila srpska orguljska muzika. Predavanje je održala mr. Maja Smiljanić-Radić, red. prof. s Muzičkog fakulteta u Beogradu.
Živi susreti zamijenili online predavanja
- Ideja Ljetne orguljaške akademije je okupljanje profesora i studenata s nekoliko akademija i iz nekoliko zemalja, a to su sve akademije koje u svom programu imaju orgulje. Zamolili smo profesore s tih akademija da održe svoja predavanja koja su zbog situacije online. Ove godine imali smo i dva majstorska tečaja te jedan koncert. Program je tako koncipiran da ne bude samo još jedan festival nego da bude zaista jedno mjesto gdje se razmjenjuju mišljenja, iskustva i umjetnički te pedagoški dosezi na planu interpretacije orguljaške glazbe. Želja je bila da se okupimo na jednom mjestu kako bi to mogli malo komentirati, kazao je voditelj projekta red. prof. art. Mario Penzar. Kordinatorica programa Ljetne orguljaške akademije je mag. mus. Katarina Penzar.