ISTRA IMA JEDINSTVEN INFORMATIZIRANI KATALOG U HRVATSKOJ

Javna baza slikovnih podataka o kulturnoj baštini Istre


Autori projekta su mr. Sunčica Mustač i dr. Ivan Matejčić, a oni kao bivši konzervatori dobro znaju koliko je dobra dokumentacija i prezentacija kulturno-povijesnog dobra važna za njegovo očuvanje * Od samog početka je stranica zamišljena kao komplement Istrapedije, proširene elektronske verzije Istarske enciklopedije

Nedavno je na stranicama Povijesnog i pomorskog muzeja Istre pokrenut projekt Istarska kulturna baština – Patrimonio culturale Istriano koji se može naći na stranici http://www.ppmi.hr/hr/patrimonio, a radi se o, kako stoji u opisu, javnoj bazi slikovnih podataka o kulturnoj baštini Istre. Autori stranice su voditeljica Kuće fresaka mr. Sunčica Mustač i umirovljeni konzervator i profesor dr. Ivan Matejčić. Autori projekta su bivši konzervatori kojima je izvrsno poznato koliko je dobra dokumentacija i prezentacija kulturno-povijesnog dobra važna za njegovo očuvanje.

Dodatne informacije

Od samog početka je stranica zamišljena kao komplement Istrapedije, proširene elektronske verzije Istarske enciklopedije.

- Ono što se u Istrapediji opisuje to Baština – Patrimonio pokazuje i dodatno informira. Tijekom ove godine će ove dvije stranice biti i sustavno spojene s, nadamo se, znatnim sinergijskim efektom, nada se dr. Ivan Matejčić koji podsjeća je Istra jedina regija u Hrvatskoj s vlastitom enciklopedijom, a sada joj se pridružuje, također prvi, informatizirani sustavni katalog materijalne kulturne baštine.

Kataloških reprodukcija spomeničke baštine postoji nekoliko u svijetu. Pojedine ustanove, ponajviše muzeji, nastoje svoje inventare u potpunosti objelodaniti na internetu, a sve su te stranice otvorenog tipa te omogućuju besplatnu i dosta dobru uporabu svog sadržaja.

- U Hrvatskoj bilježimo malo sustavnih pokušaja ovakove djelatnosti pa je, izgleda, naš Patrimonio već sada najopširniji. Veliki uzor istarskom katalogu baštine je nenadmašni njemački Bildindex der Kunst und Architektursa sa stotinama tisuća fotografija njemačke i europske baštine. Uzoran je (više tematski nego po vrsnoći reprodukcija) katalog spomenika regije Friuli Venezia Giulia kojega je izradila njihova služba zaštite spomenika, kaže dr. Matejčić.

Fotografije iz različitih razdoblja

S izradom koncepcije i prvim probama započeli su u jesen 2017. godine a većina unosa koji se mogu vidjeti izrađena je tijekom prošle godine.

- Suvremeni senzibilitet je slijedom novih medija, okrenut vizualnim informacijama. Postalo je normalno da skoro sve ono što nas može zanimati pronađemo na mreži. Međutim, među tisućama (ili stotinama tisuća) fotografija koje se može izguglati pod imenom Istra ili nekim užim terminom, iznenađujuće je malo onih koje dobro pokazuju povijesno i kulturno bogatstvo poluotoka, kaže dr. Matejčić koji pritom posebno ističe uočljiv nedostatak informacija o pojedinačnim predmetima, slikama, kipovima, grbovima te posebice o grafikama, natpisima i drugoj dokumentaciji.

- Osim mnoštva beskrajno sličnih fotografija Arene i Eufrazijeve bazilike, ostali spomenici uglavnom su prisutni sasvim usputno, najčešće u kontekstu turističke informacije. Da ne govorimo o površnosti podataka koji prate takove objave. Ovu prazninu treba popuniti Baština – Patrimonio, kaže Matejčić.

Na pitanje ima li u ovom katalogu nešto na što bi posebno trebali obratiti pažnju Matejčić kaže da će možda netko primijetiti vrijednost objavljivanja fotografija pojedinog spomenika iz raznih razdoblja od povijesnih nacrtanih prikaza, starih fotografija, slika stanja prije i nakon restauracije i tako dalje.

- Vremenom se materijalna kulturna baština transformira, često i u negativnom smislu, a ponekad i gubimo poneki predmet, da ne govorimo o ambijentima ili neponovljivom urbanom sustavu istarskih gradića. Takve će pojave Patrimonio djelomično fiksirati i prenijeti naraštajima, kaže dr. Matejčić.

Iz zbirki i fototeka

Dosadašnji katalog je dobrim dijelom temeljen na zbirkama fotografija koje su nastale sustavnim fotografiranjem istarskih spomenika za potrebe velikih županijskih projekata kao što su "Šareni trag istarskih fresaka", monografija Eufrazijane, "Umjetnička baština Istarske crkve" itd. Kao što napominje dr. Matejčić, za provedbu ovih projekata izrađeno je barem trostruko više izvrsnih fotografija od objavljenih te je tako taj inventar iskorišten. Korištene su i neke privatne zbirke a pribavljen je veliki izbor motiva iz fototeke pokojnog fotografa Renca Kosinožića. To je smjer kako će se fotografije dalje prikupljati: neki su ugledni stručnjaci već ponudili svoje fototeke, koristit će se dokumentacija ustanova koje se bave zaštitom i proučavanjem baštine. Ako netko smatra da posjeduje dobre fotografije istarskih spomenika dr. Matejčić poručuje neka se javi redakciji.

Uz svaku fotografiju stoji ime autora – fotografa i adresa na kojoj se može nabaviti slika u profesionalnoj rezoluciji iskoristivoj i za svakoliku uporabu. Osnovne slike srednje rezolucije slobodne su za korištenje u edukativne, znanstvene i druge neprofitne svrhe.

- Učinilo nam se već sada da postoji poprilični interes studenata i maturanata koji ih koriste za svoje radnje i prezentacije seminara, kaže dr. Matejčić.

U trenutku pisanja teksta katalog sadrži više od 1200 stavki, no dr. Matejčić napominje da se svakodnevno dodaju nove jedinice. Uz to, broj objavljenih fotografija je puno veći, sada ih ima više od 2000, jer je pojedini predmet pokazan iz više izreza i pozicija.

Istra prije fotografije

- Prema našoj procjeni, ova stranica bi zaslužila naziv pregleda istarske kulturne baštine nakon 3 do 4 tisuće unosa pojedinih spomenika i cjelina. Tada će čitatelj nakon obilnog surfanja moći reći da je bio na virtualnom putovanju kroz istarsku umjetničku i kulturnu baštinu, njezine uljuđene krajolike i ambijente. Potpuno je jasno da ovakovom poslu nema kraja: kada se dignu sve freske ili kipovi preostaju grbovi i natpisi, povijesni portreti, povijesne razglednice pa slijedi etno baština. Posebno nas veseli zamisao o "Istri prije fotografije", katalogu grafičkih prikaza istarskih ljudi, ambijenata i spomenika nastalih prije pojave fotografije, odgovara dr. Matejčić. (Mladen RADIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama