(Hina/EPA)
Zagrebačka HDD galerija od četvrtka premijerno predstavlja izložbu "Tragom oblikovanja Alfreda Pala", posvećenu jednom od najproduktivnijih hrvatskih grafičkih dizajnera druge polovice 20. stoljeća.
Riječ je o prvom značajnijem doprinosu prezentaciji Palova dizajnerskog djelovanja nakon retrospektive 2009. u Muzeju za umjetnost i obrt, iz kojega je posuđen dio građe za ovu izložbu, prije svega plakati.
Na izložbi je najzastupljenija njegova produkcija s područja oblikovanja knjiga, počevši od onih za nakladničku kuću Lykos sredinom 1950-ih, preko edicija oblikovanih za Maticu hrvatsku i brojne druge nakladnike, do najpopularnijih biblioteka nakladničke kuće Znanje.
Kako je najavljeno, ona daje i djelomični uvid u ostale segmente impresivnog Palova opusa: prve radove nastale u okrutnim uvjetima borbe protiv fašističke okupacije tijekom Drugog svjetskog rata, likovno i tehničko uređivanje Ilustriranog vjesnika, karikature objavljene u satiričkom listu Kerempuh, neke monografije te presjek radova u mediju plakata, u kojem je Palova snažna i inspirativna društvena svijest naročito dolazila do izražaja.
"Za znalce Palova opusa ova izložba biti će još jedna diskurzivno-vizualna i interdisciplinarna interpretacija dobro im poznatog, ali i prilika za taktilni susret s nekim Palovim iznimnim a manje poznatim izdanjima", ističe se, dodajući da je brojnim artefaktima potrebna hitna stručna restauracija, jer bi inače "odista mogli ostati bez vrlo vrijednih materijalnih tragova eklektičnog a istovremeno jedinstvenog Palova opusa".
Alfred Pal (Beč, 1920. – Zagreb, 2010.) bio je likovni urednik i autor naslovnica knjiga i novinskih izdanja s kojima su odrastale generacije, suosnivač Zgrafa, koji je u više od šezdeset godina oblikovao naslovnice za preko 1000 knjiga, najpoznatije su iz biblioteka Hit, ITD i Evergrin nakladničke kuće Znanje.
Dobitnik je Nagrade Vladimir Nazor za grafiku 1974. i životno djelo 2009. godine, Nagrade Grada Zagreba i Nagrade Hrvatskog dizajnerskog društva za životno djelo 2010.
Kustosi izložbe su dizajner Ivan Klisurić i kulturna antropologinja i kritičarka Sonja Leboš, uz asistenciju povjesničarke umjetnosti Marije Perkec, a moći će se pogledati do 7. siječnja.