OBLJETNICA

DESETLJEĆE POSTOJANJA CKPIS-a: Pula je postala važno mjesto za istraživanje razdoblja socijalizma

CKPIS su u lipnju 2012. osnovali Igor Duda, Lada Duraković, Boris Koroman i Andrea Matošević, nastavnici na različitim sveučilišnim sastavnicama. Uz njih su u Centru u različitom statusu djelovali ili i danas rade suradnici Chiara Bonfiglioli, Anita Buhin, Tina Filipović, Igor Stanić, Saša Vejzagić i Sara Žerić

| Autor: Mladen RADIĆ
(Snimio Duško Marušić Čiči)

(Snimio Duško Marušić Čiči)


Centar za kulturološka i povijesna istraživanja socijalizma (CKPIS), koji djeluje pri Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli, obilježio je jučer u Sveučilišnoj knjižnici deset godina od osnivanja prigodnim skupom koji je nastavljen okruglim stolom na temu "Perspektive kulturoloških i povijesnih istraživanja socijalizma".

Osnutak

CKPIS su u lipnju 2012. osnovali Igor Duda, Lada Duraković, Boris Koroman i Andrea Matošević, nastavnici na različitim sveučilišnim sastavnicama. Uz njih su u Centru u različitom statusu djelovali ili i danas rade suradnici Chiara Bonfiglioli, Anita Buhin, Tina Filipović, Igor Stanić, Saša Vejzagić i Sara Žerić. Istraživačka djelatnost Centra odvija se u sastavu humanističkih, društvenih i interdisciplinarnih znanosti, a usredotočena je na razdoblje socijalizma od 1945. do 1990. na hrvatskom i jugoslavenskom prostoru, na socijalističke i komunističke ideje u ranijem razdoblju, kao i na vrijeme postsocijalizma i tranzicije.

Centar razvija izdavačku djelatnost, organizira znanstvene skupove, prikuplja knjižni fond, a jednom mjesečno organiziraju se predavanja, okrugli stolovi i predstavljanja knjiga otvoreni za širu javnost.

Osvrćući se na desetljeće koje je iza njih, Igor Duda prisjetio se kako se došlo do ideje da se osnuje CKPIS koji je nastao da bi stvorio sinergijski učinak između znanstvenih djelatnosti na pulskom Sveučilištu. Pula je kao mjesto osnivanja ovog Centra odabrana i zato što je imala tradiciju radničkog i socijalističkog pokreta, a 1947., nakon što je prestala biti pod kontrolom anglo-američke uprave, praktički je krenula od nule. Podsjetio je i na brojne aktivnosti koje su si zacrtali i obavili. Senat Sveučilišta odlučio je tako većinom glasova osnovati Centar. Duda je napomenuo da CKPIS u svakom trenutku radi na barem jednom velikom projektu. Duda je spomenuo i dva višegodišnja projekta koja financira Hrvatska zaklada za znanost (Socijalistički čovjek i Mikrosocijalizam), no rade i na manjim projektima kod kojih je primarni cilj razvijati suradnju.

Tu je i CeKaPisarnica s kojom su krenuli vrlo rano i u sklopu koje su objavili 16 publikacija, među kojima tri monografije i četiri izdanja odabranih radova sa skupa "Socijalizam na klupi". U sklopu tog važnog skupa koji bijenalno od 2013. organiziraju uz podršku Zaklade Rosa Luxemburg za jugoistočnu Europu održano je pet konferencija koje su okupile stotinjak znanstvenika i znanstvenica.

"Socijalizam na klupi" tako se profilirao kao mjesto susreta ne samo onih koji se bave socijalizmom u bivšoj državi, nego i onih koji se bave socijalizmom u drugim zemljama.

Međunarodna ljetna radionica

Tu je i međunarodna ljetna Doktorska radionica za doktorande povijesti i srodnih znanosti koja traje od 2015. i možda će se pretvoriti u ljetnu školu. Istaknuo je i da je Pula postala važna točka istraživanja socijalizma. Što se tiče budućnosti, i dalje im je cilj naći prikladni radni prostor, a kako kaže Duda, ne traže puno, nekoliko desetaka kvadrata, pa se nadaju da će ga možda naći nakon preseljenja u bivšu vojnu bolnicu.

Foto

Sudionici okruglog stola - Damir Agičić, Ines Prica, Tanja Petrović, Tvrtko Jakovina i Andrea Matošević (Snimio Duško Marušić Čiči)

Na okruglom stolu pod vodstvom moderatora Andree Matoševića sudjelovali su Damir Agičić (izdavačka kuća Srednja Europa, Zagreb), Tvrtko Jakovina (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Tanja Petrović (Znanstveno-istraživački centar Slovenske akademije znanosti i umjetnosti, Ljubljana) i Ines Prica (Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb). Sve su to znanstvenici koji su doprinijeli afirmaciji Centra kao referentne točke u istraživanju tema vezanih uz socijalističko nasljeđe te postsocijalističke procese.

Tanja Petrović istaknula je tako da je važna uloga Centra povezivanje, budući da je tema socijalizma važna za sve njih koje se time bave, a mogućnosti koje su ovdje otvorene jako su doprinijele da se o socijalizmu debatira ne samo na konferencijama u SAD-u.

- Jako važne stvari se dešavaju, ovdje, u regiji, istaknula je Petrović.

Tvrtko Jakovina govorio je o važnosti istraživanja socijalizma. Spomenuo je da, vezano uz ovakva i slična istraživanja, atmosfera u Istri i Rijeci drugačija, i to je mislio u pozitivnom smislu, te bi tu atmosferu trebalo sačuvati. On je to govorio u kontekstu istraživanja holokausta u Hrvatskoj kod kojeg je bitno držanje "otvorenih vrata", pa je tako i pulski CKPIS ostavio otvorena vrata za istraživanje hladnog rata.

Damir Agičić rekao je da se u Hrvatskoj od objavljivanja ovakvog tipa literature ne može živjeti bez podrške institucija, a kaže i da je porastao broj istraživanja odnosno doktorskih disertacija vezanih uz razdoblje socijalizma. Kako kaže, o socijalizmu se ne piše više samo u kontekstu progona i zločina nego znanstvenici bave i njegovom svakodnevnicom, kulturom i slično.

Prisutne su pozdravili prodekan za nastavu Filozofskog fakulteta Ante Matan, bivši rektor pulskog sveučilišta Robert Matijašić, Dario Lečić iz Hrvatske zaklade za znanost i Krunoslav Stojaković u ime zaklade Rosa Luxemburg.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama