(Hina/EPA)
Za kraj svoje koncertne sezone pred domaćom publikom, Cantus Ansamb najavljuje nastup u ponedjeljak, 9. svibnja, na kojemu će u Koncertnoj dvorani Blagoje Bersa ugostiti slovenski puhački kvintet Slowind.
Kako se ističe u najavi, riječ je o uzvratnom susretu nakon što je Cantus Ansambl u prosincu prošle godine nastupio na završnome koncertu Slowindovog proljeća, festivala koji taj ansambl organizira u Ljubljani. U zagrebačkoj epizodi suradnje dvaju ansambala Slowind će izvesti djela četiriju slovenskih skladatelja. U programu će također biti jedna hrvatska skladba, a domaći i gosti ujedinit će se i u zajedničkoj izvedbi.
Slowind će gostovanje početi skladbom "Dogodki II" ("Događaji II"), čiji je autor velikan suvremene slovenske glazbe Lojze Lebič.
Slovenski puhači nastavit će djelom Nine Šenk, "Obrisi in sence (Obrisi i sjene)". Zatim će gostujući kvintet odsvirati skladbu Vinka Globokara, trajno neortodoksnoga francusko-slovenskog skladatelja i trombonista, "Avguštin, dober je vin", u kojemu proširuje mogućnosti izraza puhačkoga kvinteta.
Slowind i Cantus zajedno će izvesti skladbu Larise Vrhunc "Grajska (Chateauesque)", odnosno "Dvoračka". Pridružit će im se sopranistica Irma Dragičević, a dirigirat će Berislav Šipuš.
Koncert će zaključiti izvedba skladbe "Lamentation (is When the Grief Pours Out)" Ivane Kiš.