(Arhiva Glasa Istre)
Bogat i raznolik bio je program osmih Dana arhitekata koji je krajem prošloga tjedna održan u Domu hrvatskih branitelja; od izložbe na Giardinima, do izrazito stručnih događaja. Nakon što je u četvrtak predsjednik Zoran Milanović otvorio manifestaciju, krenuli su okrugli stolovi, predavanja, prezentacije te dodjele nagrada.
Predsjednik je svečano otvorio manifestaciju (Snimila Leona Teodorović/Glas Istre)
Sudionici Dana arhitekata primarno su arhitekti, članovi Hrvatske komore arhitekata i Udruge hrvatskih arhitekata, ali i inženjeri ostalih inženjerskih struka, predstavnici tvrtki te predstavnici državne i lokalnih uprava. Ova manifestacija je mjesto susreta struke i smatraju je vrlo pozitivnom spregom razmjene znanja, iskustva, ali i druženja sudionika. Sudjelovalo je sveukupno 640 osoba, od toga 480 uživo i 160 online.
Predstavljeni su i nominirani radovi u raznim kategorijama, a potom su ih arhitekti detaljno objasnili, sa svim tehničkim i specifičnim karakteristikama.
Dobitnik Medalje za doprinos kulturi građenja je dokumentarni serijal "Betonski spavači" autora Saše Bana, Maroje Mrduljaša i Nevenke Sablić. Dobitnik Medalje za planiranje prostora je prof. dr. sc. Tihomir Jukić za doprinos kulturi planiranja. U trećoj kategoriji za Medalju za inovacije i održivost u arhitekturi nije bilo nominiranih radova, no iskazana je želja da za sljedeću godinu situacija bude bolja.
Svojevrsni je rezime skupa da sve struke koje rade na arhitektonskim projektima i izgradnji trebaju usko surađivati kako bi finalni proizvod bio što bolji i uspješniji, a kako se moglo čuti na raznim predavanjima, nije uvijek lako s privatnim investitorima, ponekad je potrebno više zajedničkog rada i suradnje da bi se prijedlog investitora realizirao i bio funkcionalan, a arhitekti vele da je najbolji osjećaj kada se uspiju uskladiti očekivanja investitora i pravila struke.
Govorilo se o tome kako uklopiti urbanistički kontekst, naglasiti arhitektonske linije pojedinih dijelova konstrukcije građevina, i o velikoj važnosti materijala. Nekada je, saznajemo, problem i razgraničiti intimu, tu je i pitanje gabarita, kako uvesti što više "sadržaja", a da stanovanje bude ugodno i praktično. Često se, kako su navodili arhitekti, zato, koriste i staklene stjenke i slično.
Retrospektivna izložba na Giardinima (Snimio Duško Marušić Čiči/Glas Istre)
Teme su se doticale našeg i stranog iskustva; Benjamin Hossbach održao je predavanje "Nabava, natječaj i autorsko pravo", na temu menadžmenta u dizajnu kroz pitanja njemačkog iskustva, a djeluje u jednom od vodećih njemačkih ureda za organizaciju i provođenje natječaja u područjima arhitekture, urbanizma i srodnih disciplina.
Christos Christodoulou, arhitekt iz Cipra koji je studirao u Manchesteru govorio je na temu privatnih i javnih projekata i o ulozi arhitekture.
Damir Mance i Koraljka Brebrić Kleončić, održali su predavanje na temu "Taksonomija i standard arhitektonskih usluga u kontekstu cjeloživotnog ciklusa građevine". Ariana Korlaet, arhitekt i konzultant s iskustvom rada u privatnom i javnom sektoru, voditeljica natječaja Hrvatske komore arhitekata predstavila je projekt Arch-E. Darovan Tušek i Hrvoje Bartulović sa splitskog Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije održali su predavanje na temu "Arhitektonski natječaji – u čemu je problem?", a Roman Šilje održao je predavanje na temu Pravilnika o natječajima.
Održana je i panel-diskusija gdje su sudjelovali Ariana Korlaet, Dag Boutsen, Benjamin Hossbach, Darovan Tušek, Hrvoje Bartulović i Roman Šilje, a moderirala je Mia Roth Čerina.
Blok 4 bio je posvećen predstavljanju nominacija godišnjih nagrada Udruge hrvatskih arhitekata. Na Godišnju izložbu ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata u 2023. godini prijavljeno je 68 radova: 58 ostvarenja i deset publicističkih i nakladničkih radova. Mia Roth Čerina, predsjednica Udruženja hrvatskih arhitekata uvodno se obratila sudionicima te Vjekoslav Gašparović, predsjednik Stručnog savjeta i žirija Godišnje izložbe govorio je o nagradama, vrijednostima i žiriranju.
U Bloku 5 Dana arhitekata 8.0 pod nazivom "Vrsnoća građenja" Juhani Pallasmaa, finski arhitekt i bivši profesor arhitekture i dekan na Sveučilištu za tehnologiju u Helsinkiju putem video-veze održao je predavanje pod nazivom "The Ethical and Existential Meaning of Beauty". Pod nazivom "Arhitektonske politike nove generacije" predavanje je održala Ingrid Gojević, voditeljica Službe za prostorna istraživanja i održivi prostorni razvoj Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine. Rok Žnidaršič iz odjela za Medprostor, Grada Ljubljana predstavio je projekt "Ljubljana 2045: iz prošlosti za budućnost". U Bloku 6 naslovljenom "Vrsnoća građenja i primjeri dobre prakse" predavanje je na temu "Okviri u prostoru" održao Vedran Pedišić iz tvrtke Sangrad. Kata Marunica i Nenad Ravnić iz tvrtke NFO imali su prezentaciju pod nazivom TRGanje. Daniel Škarica i Margita Grubiša, tim iz tvrtke Skroz upriličili su pak predavanje "Sjever-jug".
Prvog dana je pulski arhitekt Emil Jurcan održao predavanje (Snimila Leona Teodorović/Glas Istre)
Zaključke Dana arhitekata 8.0 predstavile su Rajka Bunjevac, predsjednica Hrvatske komore arhitekata i Mia Roth Čerina, predsjednica Udruge hrvatskih arhitekata. Rajka Bunjevac, predsjednica HKA-e zahvalila je svima na ovoliko velikom broju prisutnih.
Napomenula je da su standardizacija arhitektonskih usluga tema s kojom je skup krenuo, a vezano je uz egzistencijalne teme za arhitekte. Također, naglasila je da je u izradi novi standard usluga i nova anketa o cijenama rada arhitekata što bi trebalo omogućiti da se propiše što arhitekti moraju raditi i koliko vrijedi rad arhitekata. Utjecaj arhitekture i rad arhitekata imaju širi društveni kontekst upravo radi toga kroz norme i kroz stambene politike.
Mia Roth Čerina, predsjednica UHA-e istaknula je da se raduje izradi novih arhitektonskih politika, u čemu su između ostalog i arhitektonskih natječaji važni, kao najbolji i najkvaliteniji put do stvaranja kvalitetne arhitekture. Forma daje okvir, ali bez insistiranja na kvaliteti sadržaja nema kvalitetnog djelovanja.
U sklopu manifestacije, održana su i četiri različita stručna obilaska/izleta – na Brijune, u Vodnjan (Vinarija i Uljara Medea), u Motovun, kao i stručni razgled lokacija u Puli (Malo rimsko kazalište, Kaštel, Glavna pošta).